Internet, Encyklopedia PWN: źródło wiarygodnej i rzetelnej wiedzy

by Randa Pawel

sprawdź, jak możesz korzystać z sieci

Światłowód, internet mobilny, Wi-Fi – pojęć związanych z internetem jest sporo. Spróbujmy je uporządkować. Zobacz, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze.

Internet stacjonarny

Połączenie z internetm możesz uzyskać za pośrednictwem przewodu, który zostanie doprowadzony do Twojego mieszkania czy domu. Przewód musi zostać podłączony do modemu, który następnie da dostęp do sieci Twoim domowym urządzeniom.

Od dawna w sieci przewodowej wykorzystywane są kable miedziane, jednak od kilku lat coraz popularniejsza i bardziej dostępna staje się technologia światłowodowa. Światłowód to przewód wykonany z przezroczystego włókna szklanego i tworzyw sztucznych, który umożliwia przesyłanie danych bez zakłóceń za pomocą fali świetlnej.

Światłowód zapewnia o wiele większe prędkości przesyłania danych niż kable miedziane – w Orange możesz korzystać z internetu o prędkości pobierania nawet do 1 Gb/s. Dzięki temu możesz np. oglądać filmy w jakości 4K bez zacięć czy komfortowo streamować muzykę.

Sprawdź, czy jesteś w zasięgu światłowodu Orange >>

Ten rodzaj internetu świetnie sprawdzi się wtedy, gdy z sieci korzysta wielu domowników lub urządzeń jednocześnie. Spadki prędkości nie są tak odczuwalne.

Światłowód jest też odporny na zmienne warunki atmosferyczne – nawet w trakcie burzy możesz bez przeszkód łączyć się z siecią.

Montaż przewodu światłowodowego w Orange trwa ok. 3 godzin, a sam przewód wygląda estetycznie.

Przeczytaj też: 10 najczęściej zadawanych pytań o internet światłowodowy >>

Internet mobilny

Innym rozwiązaniem jest internet mobilny. W tym wypadku również potrzebujesz routera, jednak nie jest on podłączony do sieci przewodowo. Router łączy się bezprzewodowo ze stacją bazową, dlatego musisz w nim umieścisz kartę SIM wybranego operatora.

Ten rodzaj internetu sprawdzi się doskonale w miejscach, w których nie ma dostępnej sieci przewodowej.

Czasami w roli takiego „routera” można też wykorzystać smartfon. Z telefonu można udostępnić internet innym urządzeniom, np. laptopowi.

Mobilność takiego rozwiązania to wielki atut. Trzeba jednak pamiętać o jego ograniczeniach. Taki internet jest podatny za zakłócenia czy niekorzystne warunki atmosferyczne. Często może mieć także limit GB, który możesz wykorzystać w ramach posiadanego pakietu.

Przeczytaj też: Czy warto kupić router LTE z agregacją pasm?

Internet bezprzewodowy Wi-Fi czy Ethernet?

Niezależnie od tego, który rodzaj internetu wybierzesz – stacjonarny czy mobilny, musisz odpowiednio stworzyć swoją sieć domową. Co to znaczy? Musisz zdecydować, które z domowych urządzeń połączysz z modemem/routerem bezprzewodowo – za pomocą domowej sieci Wi-Fi, a które należy podłączyć za pomocą przewodu.

Wi-Fi zapewnia dużą wygodę – z bezprzewodowego dostępu do sieci możesz korzystać wszędzie tam, gdzie sięga zasięg Wi-Fi. To oczywiście najlepsze rozwiązanie dla smartfonów czy np. robotów sprzątających.

Przeczytaj też: Jak mieć stabilne, bezpieczne i szybkie Wi-Fi? Sprawdź nasze wskazówki >>

Pamiętaj jednak, że urządzenia, które pobierają bardzo dużo danych, najlepiej połączyć z modemem przewodowo. Takim urządzeniem jest np. dekoder czy konsola do gier.

Wybór odpowiedniego rodzaju internetu – np. światłowodu lub internetu mobilnego, a także prawidłowe skonfigurowanie Twojej domowej sieci jest naprawdę bardzo ważne. Od tego zależy Twój komfort podczas korzystania z internetu.

Przeczytaj też: Jak stworzyć sieć domową? Poznaj kilka wskazówek >>

Jak stworzyć sieć domową? Poznaj kilka wskazówek

Stabilne łącze internetowe wpływa na komfort korzystania z sieci. Ale nawet najlepsze łącze może nie wystarczyć, szczególnie gdy korzysta z niego wiele osób na różnych urządzeniach. Wtedy może być potrzebne rozsądne zaplanowanie sieci domowej. Zobacz, jak stworzyć sieć domową za pomocą przewodów i Wi-Fi.

Wiele urządzeń z dostępem do internetu

Dzisiaj nikogo nie dziwi praca zdalna, w trakcie której wysyłamy i odbieramy maile i uczestniczymy w telekonferencjach, najczęściej z uruchomionym streamingiem video. W tym samym czasie dzieci korzystają z internetu do nauki i rozrywki.

Poprzez aplikację uruchamiamy też klimatyzację, pralkę lub odkurzacz. Wieczorem na telewizorze i laptopach włączamy platformy streamingowe, korzystamy z social mediów, robimy zakupy przez internet.

Wszystko to wymaga bardzo szybkiego i stabilnego łącza. Aby bez problemów używać internetu, musimy wiedzieć, w jaki sposób podłączyć do sieci konkretne urządzenia.

Sieć domowa, która zapewnia stabilne połączenie

Sieć domowa to w uproszczeniu połączenie urządzeń z internetem za pomocą przewodów ethernetowych oraz bezprzewodowo za pomocą Wi-Fi. Jeśli chcesz korzystać ze stabilnego internetu domowego, musisz odpowiednio dobrać urządzenia, które podłączysz z modemem za pomocą kabli oraz te, które podłączysz do Wi-Fi.

Domowa sieć Wi-Fi

Wi-Fi jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, z którego korzystamy przede wszystkim na urządzeniach mobilnych, np. smartfonach i laptopach. Coraz częściej wykorzystujemy je także w urządzeniach typu smart, np. odkurzaczach, oczyszczaczach powietrza, a nawet żarówkach.

Musisz jednak pamiętać, że fale sygnału Wi-Fi są podatne na zakłócenia oraz podlegają tłumieniu przez niektóre elementy otoczenia. Zaliczają się do nich np. grube betonowe ściany, piony wodne, lustra czy akwaria. Dlatego podczas planowania sieci domowej weź pod uwagę elementy, które stanowią przeszkodę dla sygnału.

Jeżeli nie możesz ich usunąć albo powierzchnia mieszkania jest po prostu zbyt duża, możesz ustawić wzmacniacz sygnału Wi-Fi, czyli np. Smart Wi-Fi Box.

Przeczytaj też: Jaki wzmacniacz Wi-Fi wybrać? >>

Pamiętaj też, że na jakość usługi może wpływać liczba użytkowników podłączonych po Wi-Fi, w szczególności tych, którzy mają duże potrzeby, jeżeli chodzi o wykorzystanie internetu (np. gracze komputerowi, streamerzy).

Ogranicz więc urządzenia podłączone do internetu domowego przez Wi-Fi do tych, których nie możesz podłączyć przewodowo.

Jakie urządzenia podłączyć za pomocą przewodu?

Aby sieć domowa działała stabilnie, niektóre urządzenia musisz podłączyć przewodowo. Modem najlepiej jest podłączyć za pomocą kabla z urządzeniami, które pobierają bardzo dużo danych, gdzie ważny jest zarówno upload, jaki i download.

Takim urządzeniem jest np. dekoder. Jeżeli w domu chcesz korzystać z więcej niż jednego dekodera, pamiętaj, aby tylko jeden z nich był podłączony po Wi-Fi. Pozostałe, aby nie tracić jakości obrazu, powinny być podłączone przewodowo.

Do pobierania dużych ilości danych służy też komputer stacjonarny, na którym pracujemy, uczymy się i gramy. Ponieważ zazwyczaj stoi on w jednym miejscu, warto podłączyć go przewodem. Mamy wtedy zagwarantowaną stabilność łącza.

W ten sam sposób korzystaj z internetu na laptopie gamingowym czy konsoli.

Jak zbudować sieć domową?

Możesz oczywiście skonfigurować sieć domową samodzielnie – i tak się najczęściej dzieje, jeśli masz nieduże mieszkanie albo korzystasz z internetu na niewielu urządzeniach. Aby to zrobić:

Ustaw modem w centralnym miejscu mieszkania, najlepiej na wysokości ok 1,2 metra od podłogi. Nie przykrywaj modemu niczym – to może spowodować jego przegrzanie i tłumić sygnał Wi-Fi. Nie ustawiaj modemu na „wieży” z urządzeń RTV – sygnały mogą się zakłócać. Zadbaj o to, aby sygnał Wi-Fi nie był zakłócany przez przeszkody. Zdecyduj, które urządzenia chcesz podłączyć za pomocą przewodów, a które za pomocą Wi-Fi. Pamiętaj, że modem trzeba czasem zrestartować (odłączyć od prądu) – to oczyszcza mu pamięć i regeneruje przed dalszą pracą. Jeśli to konieczne, zainstaluj dodatkowo wzmacniacz Wi-Fi.

Przeczytaj też: Jak zabezpieczyć sieć Wi-Fi? >>

W większych mieszkaniach i w domach oraz tam, gdzie z internetem łączy się wiele urządzeń, w tworzeniu sieci domowej może przydać się fachowa pomoc. Możesz z niej skorzystać też wtedy, gdy nie wiesz, jak odpowiednio rozciągnąć okablowanie w mieszkaniu.

Wykonanie sieci domowej – pomoc fachowców Orange

O pomoc możesz poprosić naszych specjalistów. Wykonanie sieci domowej zamówisz w każdym salonie Orange lub poprzez naszą infolinię (510 100 100; koszt połączenia zgodnie z cennikiem).

Usługę możesz zamówić, gdy już korzystasz z internetu od Orange, oraz w czasie, gdy nasz technik instaluje internet w Twoim domu. Technik rozbuduje Twoją domową sieć od razu, jeśli będzie miał na to wystarczająco dużo czasu; jeśli nie – zaproponuje Ci kontakt z doradcą Orange i ustalenie innego terminu.

Zakres wykonania sieci domowej:

możemy zmienić miejsce zainstalowania modemu i dekodera oraz sposób połączenia między nimi na najbardziej optymalne,

ułożymy do 25 m przewodu komputerowego (ethernetowego) lub telefonicznego w listwach instalacyjnych lub bezpośrednio na ścianie,

wykonamy przewierty w ściankach działowych, jeśli będą konieczne,

zamontujemy gniazdka telefoniczne i komputerowe (ethernetowe),

następnie uruchomimy nasze usługi na Twoim sprzęcie.

Jeżeli zdecydujesz się na Wykonanie sieci domowej od Orange, nasz technik po uważnym wysłuchaniu Twoich potrzeb oraz zapoznaniu się z obecnym rozwiązaniem, jakie masz w domu, zaproponuje optymalną lokalizację modemu – internetowego serca każdego domu. Następnie – po uzgodnieniu z Tobą – podłączy za pomocą przewodu najbardziej obciążające internet urządzenia.

Jeżeli będzie to możliwe, technik poprowadzi kabel przy ścianie wzdłuż listew podłogowych. W razie potrzeby w mało inwazyjny sposób dokona niewielkich przewiertów przez ściany, aby można było przez nie poprowadzić przewód.

W ramach usługi technik zmierzy moc sygnał Wi-Fi w Twoim mieszkaniu. Poinformuj go o tych miejscach mieszkania, gdzie urządzenia podłączone będą po Wi-Fi najczęściej. Jeśli będzie to konieczne, zaproponuje prawidłowe ustawienie wzmacniacza sygnału Wi-Fi.

Technik dysponuje 25 metrami kabla oraz w razie potrzeby wzmacniaczem sygnału Wi-Fi, a to pozwoli wykonać internetową sieć domową. Dzięki temu rozwiązaniu będziesz się cieszyć stabilnym połączeniem Twoich urządzeń z internetem, a Twoja praca, nauka i rozrywka w domu dostarczą Ci jeszcze więcej przyjemności.

Przeczytaj też: 10 najczęściej zadawanych pytań o internet światłowodowy >>

Internet, Encyklopedia PWN: źródło wiarygodnej i rzetelnej wiedzy

Stworzony w USA dla środowiska naukowego i akademickiego jako rozwinięcie sieci ARPANet (uruchomionej 1969), następnie rozszerzony na inne firmy i instytucje, od końca lat 90. stał się masowo dostępny także dla użytkowników (abonentów) indywidualnych.

sieć szkieletowa host ) są oznaczone wieloczłonowymi identyfikatorami liczbowymi (np. 140.186.81.1) i literowymi (np. przy czym pierwsza część identyfikatora jest nazwą komputera, a następne określają tzw. domeny (strefy), oznaczające instytucję, rodzaj instytucji (np. edu — instytucja edukacyjna, gov — rządowa), miasto i in.; ostatnia część identyfikatora zwykle oznacza państwo (np. pl — Polska, uk — Wielka Brytania). Internet składa się z 3 poziomów:Internetu obejmuje zespół węzłów w USA; każdy z węzłów zawiera pełną informację o wszystkich sieciach dołączonych do Internetu i o trasach, którymi należy kierować pakiety przeznaczone do tych węzłów; do sieci szkieletowej są przyłączone serwery rutery , którymi (bezpośrednio bądź pośrednio) administrują dostawcy Internetu; użytkownicy są przyłączeni do Internetu za pośrednictwem poszczególnych dostawców. Informacje w Internecie są przesyłane w postaci tzw. pakietów o średniej wielkości ok. 1500 bajtów; komputery włączone do Internetu (węzły, ang.) są oznaczone wieloczłonowymi identyfikatorami liczbowymi (np. 140.186.81.1) i literowymi (np.), przy czym pierwsza część identyfikatora jest nazwą komputera, a następne określają tzw. domeny (strefy), oznaczające instytucję, rodzaj instytucji (np.— instytucja edukacyjna,— rządowa), miasto i in.; ostatnia część identyfikatora zwykle oznacza państwo (np.— Polska,— Wielka Brytania).

Internet stał się powszechnie dostępny 1990 (w Polsce 1993); liczba użytkowników bardzo szybko rośnie: ponad 1 mld (2005), w Polsce 11 mln (2006); korzystanie z Internetu wymaga uzyskania tzw. konta internetowego, tj. własnego adresu w sieci. Użytkownicy Internetu posługują się na ogół komputerami osobistymi połączonymi z Internetem poprzez lokalną sieć komputerową lub poprzez sieć telefoniczną i modem. Internet jest wykorzystywany głównie do wyszukiwania i pozyskiwania informacji (np. z aktualnych serwisów informacyjnych, katalogów bibliotek, tematycznych baz danych), udostępnianych przez instytucje i osoby prywatne głównie w postaci stron hipertekstu , zorganizowanych w system zwany World Wide Web ( WWW ), zawierający także cyfrowe zapisy obrazów (np. fotografii), sekwencji filmowych i dźwięku (hipermedia). Efektywne wyszukiwanie informacji umożliwiają programy zwane przeglądarkami WWW (Windows Internet Explorer, Mozilla Firefox, Safari, Opera). Często poszukiwane przez użytkowników programy (typu freeware lub shareware ), zgromadzone w tzw. archiwach sieciowych, są pobierane za pomocą usługi FTP (ang. File Transfer Protocol), umożliwiającej przesyłanie poprzez Internet wszelkiego rodzaju plików.

Internet jest wykorzystywany bardzo często do przesyłania poczty elektronicznej ; wymianę informacji w grupach zainteresowań (tzw. grupy dyskusyjne) umożliwiają listy adresowe (list wysłany do określonej grupy dyskusyjnej jest odbierany przez wszystkie osoby, które zapisały się na jej listę adresową). Dialog pomiędzy użytkownikami Internetu umożliwia program IRC (ang. Internet Relay Chat), zapewniający jednoczesną łączność wielu osób. Internet jest coraz częściej wykorzystywany do przesyłania głosu, a także obrazu rejestrowanego przez podłączoną do komputera kamerę (funkcja wideotelefonu). Obecnie rozpowszechnia się dokonywanie zakupów za pośrednictwem Internetu. Ponieważ Internet jest siecią powszechnie dostępną, w przypadku konieczności zapewnienia bezpieczeństwa i wiarygodności transakcji jest niezbędne zastosowanie odpowiednich środków kryptograficznych ( kryptologia ). Wrażliwe dane (np. numery kart kredytowych) mogą być szyfrowane, a dane o zamówieniach, fakturach i oświadczeniach muszą być opatrzone tzw. podpisem elektronicznym , który w razie potrzeby pozwala udowodnić, że zostały rzeczywiście nadesłane i przechowane w niezmienionej postaci.

Powszechny dostęp do Internetu sprawia, że gromadzi się w nim znaczna ilość informacji mało użytecznych lub niewiarygodnych. Równocześnie Internet stwarza wiele zagrożeń. Bardzo łatwo jest umieszczać w nim informacje sprzeczne z prawem, np. poradniki produkcji narkotyków, teksty nawołujące do nienawiści na tle rasowym, pornografię dziecięcą itp. Internet stwarza także problemy związane z prawem autorskim, umożliwiając łatwe kopiowanie i przekazywanie utworów zapisanych w postaci cyfrowej — dotyczy to zwłaszcza utworów muzycznych i filmów; nadużywa się w tym przypadku możliwości tworzenia kopii utworu do prywatnego użytku. Internet stwarza nowe możliwości kontaktów międzyludzkich, ale nadmierne korzystanie z Internetu może stanowić zagrożenie dla zdrowia psychicznego (zespół uzależnienia od Internetu). Objawia się ono głównie koniecznością nieustannego przeglądania Internetu, zwłaszcza stron WWW, i ograniczeniem kontaktu z ludźmi do kontaktów przez Internet.

Leave a Comment