Internet - historia, wiedza podstawowa

by Randa Pawel

Sieci internetowe

Sieci internetowe

Na sieć Internet składa się ogromna liczba lokalnych sieci komputerowych, z których każda łączy dziesiątki lub nawet setki komputerów. Te wszystkie sieci połączono w jedną pajęczynę kabli oraz łączy satelitarnych, które oplatają całą Ziemię. Zatem można powiedzieć, iż Internet to "sieć sieci", która łączy stosunkowo nieduże sieci lokalne (regionalne) w ogólnoświatową sieć globalną.

Z początku komputery były ogromnymi maszynami, zajmującymi nieraz całe pomieszczenia, które z biegiem lat zmniejszały swoje rozmiary powiększając jednocześnie moc obliczeniową, aż stały się urządzeniami naprawdę przydatnymi, także w codziennym życiu zwykłych ludzi - wraz z edytorem tekstu oraz drukarką służyły na przykład za maszynę do pisania. W firmach, których funkcjonowanie było zbliżone do zasad wolnego rynku nieustanny nacisk na obniżanie kosztów działania firmy doprowadził do tego, iż zamiast do każdego komputera dokładać osobną drukarkę zaczęto podłączać jedną drukarkę do kilku stanowisk pracy, czego efektem była sieć LAN.

Sieci LAN umożliwiły wielu użytkownikom korzystanie z tak zwanych zasobów sieciowych, na które składają się:

drukarki

skanery

plotery

modemy i wiele innych

Te wszystkie drogie urządzenia mogły być teraz wspólnie użytkowane przez wielu pracowników. Inną zaletą sieci LAN jest to, iż zapobiegły one gwałtownemu powiększaniu rozmiarów biurek przez odciążanie ich z potencjalnych sprzętów.

Jako pierwsze doceniło korzyści płynące z sieci komputerowych wojsko, które utworzyło w początku 60 lat sieć Departamentu Obrony USA ARPA- net (dziecko firmy RAND Corporation), który łączył komputery wojskowe, wykorzystywane do ściśle tajnych zadań. Główną ideę stworzenia sieci stanowiły badania dotyczące możliwości dowodzenia oraz łączności w razie wybuchu wojny atomowej.

Na podstawie badań RAND Corporation rozpoczęto działania nad stworzeniem sieci komputerowej, która by funkcjonowała nawet w przypadku uszkodzenia jakiegoś jej fragmentu. W celu zapewnienia jak największej niezawodności zastosowano technikę określaną jako "dynamiczny wybór drogi" wyrażającą się w tym, że w przypadku przerwania jednej z linii sieci, wszystkie pozostałe połączenia są automatycznie kierowane na sprawne linie. Z drugiej strony, aby unikną możliwości zniszczenia przez wroga centrum systemu, zastosowano decentralizację polegającą na równorzędnym traktowaniu wszystkich komputerów znajdujących się w sieci.

Kolejną wykorzystaną technologią przy budowaniu sieci Internet było przesyłanie danych w pakietach - dana informacja była dzielona na niewielkie fragmenty i w takiej postaci przesyłana w miejsce przeznaczenia, gdzie z powrotem była składana w całość. Każdy pakiet posiadał informację sterującą oraz miał wbudowany mechanizm potwierdzenia faktu dotarcia do celu, przez co nawet w sytuacji chwilowego przerwania łącza informacja odnajdywała swoją drogę i była składana w odpowiedniej kolejności.

Rozwiązanie problemów związanych ze standaryzacją protokołów transmisji danych, opracowanie i wprowadzenie protokołu TCP/IP umożliwiło niemal nieograniczone użytkowanie Internetu przez niezliczoną liczbę różnych maszyn połączonych w wielu sieciach. W początku 80 lat z ARPA-net-u została wyodrębniona cywilna sieć - NSF-net, której przeznaczeniem były cele edukacyjno - naukowych. Mimo, iż akademickie środowiska za wszelką cenę starały się nie dopuścić do jej komercjalizacji, to wraz z systematycznym wzrostem przyłączanych do niej niedużych, prywatnych sieci LAN oraz coraz większymi oczekiwaniami użytkowników, fakt komercjalizacji Internetu był nieunikniony. Wprawdzie pierwsi internauci starający się zarobić pieniądze za pośrednictwem sieci spotykali się często ze sprzeciwem ze strony "internetowego światka", to jednak w końcu lat 90 sieć stała się bardzo ważnym ogniwem globalnej gospodarki.

Internetowe usługi stały się przedmiotem zainteresowań firm teleinformatycznych, a od chwili zrezygnowania rządu USA z dominującej roli NSF-netu zaczęły pojawiać się firmy określane jako Internet Service Provider, które oferowały dostęp do Internetu. Dodatkową usługą była możliwość dzierżawy miejsca na twardym dysku podłączonych do Internetu komputerów, pełniących rolę serwerów internetowych. Gwałtowny rozwój i powiększanie się liczby witryn WWW spowodował rozwój internetowej reklamy, która przyciągała ogromną liczbę użytkowników.

Te zjawiska zaczęły generować niezwykły ruch na telekomunikacyjnych łączach, do czego przyczyniła się również poczta elektroniczna (zgodna z protokołem SMTP), która dzięki niezwykle prostej i wygodnej obsłudze spowodowała, iż coraz większa liczba osób zaczynała korzystać z jej usług. Technologia kompresji plików polegająca na "ściskaniu ich" do bardzo małych rozmiarów umożliwiła transmisję dźwięków oraz obrazu (mimo to nie funkcjonuje jeszcze w sieci profesjonalny transfer video).

Sieć Internet w Polsce pojawiła się dzięki Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (w skrócie NASK), która to w roku 1991 przyłączyła swoją lokalną sieć do Internetu. Jeszcze dwa lata później sieci NASK służyły jedynie celom akademickim i niekomercyjnym w środowisku kadry naukowej oraz wąskiego grona studentów. Przełom stanowiła dopiero chwila, w której Telekomunikacja Polska zaoferowała swoim klientom komputerowy dostęp do sieci. Usługa ta uruchomiona od 1996 roku realizowana była przez sieć telefoniczną i wymagała jedynie posiadania komputera z modemem. Wystarczyło zadzwonić pod określony numer, a następnie centrale kierowały wywołanie do właściwych urządzeń, które realizowały dostęp do sieci.

Od roku 1997 istniała możliwość dostępu do Internetu poprzez cyfrowe łącza ISDN. Popyt na tę usługę był niezwykle duży, dlatego też pomimo coraz większej liczby urządzeń dostępowych w centralach telefonicznych, połączenie można było uzyskać dopiero z którąś próbą (problem ten ostatecznie zniknął w połowie 1998 roku). Z uwagi na niezwykłą prostotę oraz niewielkie koszty, ten rodzaj dostępu do Internetu jest nadal dość popularny czego dowodem mogą być kolejne numery dostępowe uruchamiane przez operatorów sieci telekomunikacyjnych.

WWW (World Wide Web) określany również jako W3, stanowi system informacyjny oparty na hipertekście, czyli protokole http (HyperText Transfer Protocol), który umożliwia użytkownikowi sieci przemieszczanie się po rożnych dokumentach, czyli nawigację po Internecie. Podstawą tego projektu było założenie, iż znakomita większość naukowych informacji (także innych) dostępna powinna być dla użytkowników z całego świata.

Obecnie, system ten nie stanowi najbardziej zaawansowanego systemu informacyjnego w Internecie, co spowodowane jest jego wielką popularnością i wiążącym się z tym dużym obciążeniem serwerów, czego wynikiem jest stosunkowo wolna praca z włączoną opcją przesyłania obrazów (tryb graficzny). Dokumenty hipertekstowe połączone są ze sobą wyselekcjonowanymi słowami, przykładowo: jeśli dany tekst zawiera niezrozumiałe wyrazy lub pojęcia, to hipertekst łączy je z innymi dokumentami stanowiącymi ich wyjaśnienie oraz szerszy opis. Zatem użytkownik dzięki wyselekcjonowaniu nieznanego pojęcia otwiera inny dokument i otrzymuje wiążący się z nim kolejny dokument (segment), który również może stanowić kolejne połączenia do dalszych wyjaśnień. Czytający nie musi znać miejsca danego dokumentu, komendy go wyświetlającej, nie musi też przeglądać go by odszukać odpowiedni paragraf. Odsyłacze zdefiniowane mogą być w tym samym dokumencie.

Zbiór różnych dokumentów to baza danych; w przypadku czytania dokumentu w systemie hipertekstowym, można by było połączyć się z całą hipertekstową siecią informacyjną zawierającą przykłady oraz łączniki do kolejnych definicji. I tak, w pierwszym z dokumentów przykładowo czytamy: WWW stanowi szeroką, opartą o hipermedia inicjatywę odbierania informacji, której celem jest powszechne udostępnianie wielkiego systemu dokumentów. Jeśli wybierzemy pojęcie: hipermedia, znajdziemy wyjaśnienie: Hipertekst to tekst o swobodnym układzie tekstowym, który nie jest skrępowany linearnością. Hypertext zawiera odwołania do kolejnych tekstów. Twórcą tego terminu jest Ted Nelson (około 1965 rok). Czytelnik kolejno może zasięgnąć teraz informacji dotyczących Teda Nelsona itd.

WWW używa hipertekstu ponad siecią, czyli łączone dokumenty znajdować się mogą w jakimkolwiek miejscu sieci. WWW obsługuje wiele formatów tekstowych różnych organizacji informacyjnych, a dzięki istniejącym protokołom (HTTP, FTP, SMTP, NNTP, TELNET i inne) umożliwia również dostęp do innych narzędzi sieciowych, przez co można szybko udostępniać niezwykle dużą liczbę danych.

Internet stanowi źródło niezliczonych informacji o charakterze kulturalnym, naukowym, prasowym i wiele innych. Jest odpowiedzią na nurtujące pytania, a w przypadku szukania wiadomości na dany temat można skorzystać z jednej z internetowych wyszukiwarek (na przykład Google czy Yahoo), gdzie wpisując odpowiednie słowa kluczowe uzyskujemy wszystkie strony je zawierające. Sieć internetowa ogromnie ułatwia pracę zarówno wielkim firmom czy koncernom, jak i zwykłym pracownikom, uczniom czy studentom.

Jedną z najczęściej wykorzystywanych usług internetowych jest poczta elektroniczna, gdyż komunikowanie się w ten sposób jest dużo sprawniejsze niż w przypadku tradycyjnych listów. Ponadto, mamy również możliwość dołączenia do każdej wiadomości różnych plików - dźwiękowych, tekstowych, niewielkich rozmiarów filmów czy teledysków. Kolejną funkcją Internetu jest możliwość "czatowania" (czyli prowadzenia rozmów i dyskusji z innymi, najczęściej nieznanymi osobami), grania w sieci, używania coraz to bardziej popularnych komunikatorów internetowych (takich jak na przykład Gadu-Gadu) pozwalających rozmawiać zarówno ze znajomymi jak i zupełnie obcymi Internautami. W sieci możemy posłuchać muzyki, oglądać filmy czy teledyski, ściągać programy i różne pliki, a nawet robić zakupy (teraz już każdy niemal asortyment - od płyt CD, ubrań, poprzez sprzęt AGD aż do żywności z dostawą do domu). Jak widać, coraz większa liczba ludzi regularnie korzysta z wymienionych usług i zapewne brak tej możliwości stanowiłby dla nich duże utrudnienie w codziennym życiu.

Jeśli chodzi o reklamę w polskiej Sieci, to mamy tu do czynienia głównie z produktowymi kampaniami promocyjnymi, które stanowią kontynuację projektów realizowanych w mediach. Najczęściej firmy ograniczają się do następującej transformacji telewizyjnych bądź prasowych reklam na internetowe ich odpowiedniki. W polskiej reklamie internetowej zauważyć można następujące tendencje rozwojowe: początki stanowiły przede wszystkim reklamy wizerunkowe (brandingowe), eksponujące głównie markę oraz logo firmy, bez realizacji krótkookresowych celów sprzedażowych. Tego typu reklama bardziej oddziałuje na emocje swoich odbiorców, a jej cel stanowi wywołanie podświadomego kojarzenia danej marki z określonymi uczuciami.

Zatem pierwszą reklamą w polskim Internecie była reklama brandingowa, ponadto często wykorzystywano także reklamy z innych środków przekazu. Taki stan rzeczy miał swoje źródła szczególnie w braku odpowiednich specjalistów na właśnie powstającym rynku reklamy internetowej, a o ile nie było łatwe stworzenie reklamy brandingowej, to dość łatwym zadaniem było przystosowanie jej do określonego medium (nie wymagało to od agencji żadnych szczegółowych analiz mierzalności jej efektów). Emitowano daną reklamę bez ograniczeń oglądalności tak zwanego cappingu, co gwarantowało znaczącą liczbę kontaktów z odbiorcą oraz umożliwiało pokazanie klientowi proste dane statystyczne w postaci liczby unikalnych użytkowników oraz średniej liczby kontaktów.

Brak możliwości mierzenia efektów internetowej reklamy stał się przyczyną błędnej oceny Sieci jako medium nieskutecznego. Wyzwaniem marketerów stało się więc stworzenie takich narzędzi i modelu biznesowego, które pozwalały w niedługim okresie czasu spowodować wzrost sprzedaży produktów oraz pokazanie swoim klientom korzyści płynących z inwestycji w Internet. W taki sposób rozpoczęła się ewolucja reklamy w prosprzedażowym kierunku. Sieć stanowi idealny rozwiązanie jeśli chodzi o wsparcie sprzedaży ze względu na:

niewielki czas potrzebny na poznanie szczegółów oferty

selekcję potrzeb

łatwe porównanie

wzrost racjonalności decyzji o zakupie a prze co - mniejszy dysonans pozakupowy

dokonanie aktu zakupu

Sieć zawiera następujące etapy standardowej formuły AIDA:

Attention - uwaga Interest - zainteresowanie Desire - chęć, pożądanie, Action - czyn

Jedyny problem stanowi zatem skonstruowanie modelu, który umożliwiał by mierzenie wyników sprzedaży. Na rynku pojawiły się ostatnio narzędzia służące monitorowaniu wskaźników jakościowych (świadomość marki, kojarzenie jej itd.) oraz określaniu skuteczności wizerunkowych kampanii, co może rodzić nadzieję na rozwój tego rodzaju reklamy w polskiej Sieci. Należy jednak pamiętać, iż pomimo zastosowania tych badań oraz znajomości innych pomocnych danych, trudno określić, jak wartość marki przekłada się na przychody firmy.

W Stanach Zjednoczonych oraz w Europie Zachodniej coraz większą popularnością cieszy się bezprzewodowy dostęp do Internetu w oparciu o sieci WLAN, a niemal każdego miesiąca słyszy się o coraz to nowszych rozwiązaniach, punktach dostępu (hot spots) oraz nowych operatorach. Jeśli chodzi o punkty dostępu, ich liczbę w Europie szacuje się na około 1000 wraz z instalacjami na większości z największych lotnisk. Do operatorów Europy Zachodniej należą przede wszystkim:

BT (40 punktów) Swisscom (20 punktów) Telia Mobile (450 punktów) T-Mobil (prowadzi testy na terenie Niemiec i Wielkiej Brytanii) Orange (do końca roku 2003 ma zainstalować 400 punktów)

Także w naszym kraju zainteresowanie sieciami WLAN wzrasta; operatorzy sieci komórkowych zapowiadają uruchomienie kilkanaście punktów dostępu, zatem już w końcu 2003 roku bezprzewodowe szybkie łącze będzie udziałem również polskich użytkowników Internetu. WLAN zaprojektowano jako bezprzewodowe przedłużenie sieci lokalnych w korporacjach, jak się jednak okazało, WLAN można wykorzystywać do publicznych sieci telekomunikacyjnych jako technologię opartą o relatywnie niedrogą infrastrukturę. Ten rodzaj sieci swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim temu, iż:

pasmo to nie wymaga licencji

koszty jego instalacji są stosunkowo niskie

posiada on wysoką przepustowość

Jak twierdzą specjaliści, powyższe czynniki sprawią doprowadzą do szybkiego wzrostu rynku sieci WLAN, a brytyjska firma Analysys przewiduje, iż w roku 2006 w Europie będzie około 20 milionów użytkowników, którzy będą generować łączny przychód wysokości 3 miliardów euro.

Faktem niepodważalnym jest, iż w dzisiejszym, niezwykle szybkim trybie życia Internet jest niezbędny, gdyż przyspiesza proces zdobywania potrzebnych informacji (jest szybszy niż ma to miejsce w przypadku przeszukiwania bibliotecznych zbiorów). Wszechobecny brak czasu sprawia, że wielka część komunikacji odbywa się dzisiaj przy pomocy internetowych komunikatorów czy chatów, które umożliwiają spotkanie bez wychodzenia z domu. Niewątpliwy wkład w naszą komunikację ma również o wiele sprawniejsza od tradycyjnej - poczta elektroniczna. Dzięki Internetowi nie musimy również tracić czasu w sklepowych kolejkach. Jednak mimo tych wszystkich zalet istnieje również wiele minusów i niebezpieczeństw wiążących się z Siecią, która wielu ludziom zaczyna zastępować jakiekolwiek inne kontakty "w realu", co w krańcowych sytuacjach prowadzi do uzależnienia. Zatem, jak w przypadku wszystkich technologii, należy czerpać korzyści z tego, co Internet nam oferuje zachowując jednocześnie ostrożność i dystans w jego użytkowaniu.

REKLAMA

Połączenie do Wi-Fi sieci Windows w Windows

Wybierz ikonę Sieć na pasku zadań. Wygląd ikony zależy od aktualnego stanu połączenia. Jeśli nie widzisz którejś z ikon sieci pokazanych na obrazku poniżej (lub podobnych), wybierz strzałkę w górę , aby sprawdzić, czy nie będzie dostępna w tamtym oknie.

Wybierz opcję Tak lub Nie w zależności od typu sieci, z którą chcesz się połączyć, i tego, czy chcesz, aby Twój komputer osobisty był wykrywalny przez inne komputery i urządzenia w sieci.

Internet - historia, wiedza podstawowa

Informatyka ogólna | Artykuł Internet - historia, wiedza podstawowa MIROSŁAW ZELENT

Wykład o sieci globalnej - historia powstania Internetu, początki Internetu w Polsce, NASK, IP, TCP/IP, DNS, IANA, domeny: edu, com, gov, org, net, mil, int, protokoły: HTTP, FTP, VoIP, SMTP, POP3, IMAP.

Sieć globalna

Najpopularniejszą globalną siecią komputerową jest Internet. Składa się ona z wielu sieci o mniejszym zasięgu używających protokołu TCP/IP. Użytkownicy korzystają z Internetu przy użyciu programów takich jak np. przeglądarka www, klient FTP, komunikator internetowy itp. Usługi dostępne w sieci Internet spowodowały szereg przemian cywilizacyjnych określanych jako kształtowanie się społeczeństwa informacyjnego (globalna wioska).

Odpowiedzialność, zagrożenia

Praca w sieci to nie tylko techniczna umiejętność jej wykorzystania, to także udzielanie odpowiedzi na szereg pytań, jakie zadajemy sobie codziennie podczas jej użytkowania. To także rozumienie zagrożeń z nią związanych oraz przestrzeganie powszechnie przyjętych zasad etyki. Wiążą się z tym umiejętności takie jak:

ocenianie wiarygodności odnalezionych informacji

przestrzeganie zasady ograniczonego zaufania

ochrona prywatnych danych osobowych

świadomość poczucia anonimowości w sieci

przestrzeganie praw autorskich w sieci

znajomość skutków i symptomów uzależnienia od Internetu

rozumienie zagrożeń związanych ze złośliwym oprogramowaniem

dostęp do niewłaściwych treści, oszustwa internetowe

Historia Internetu w pigułce

1962 - Paul Baran z firmy Rand Corporation wpada na pomysł sieci komputerowej opartej na wymianie pakietów.

- Paul Baran z firmy Rand Corporation wpada na pomysł sieci komputerowej opartej na wymianie pakietów. 1958 - Powołanie ARPA Advanced Research Projects Agency) jej zadaniem było opracowywanie nowych technologii teleinformatycznych i adaptowanie ich do celów militarnych)

- Powołanie ARPA Advanced Research Projects Agency) jej zadaniem było opracowywanie nowych technologii teleinformatycznych i adaptowanie ich do celów militarnych) 1967 - Uruchomienie pierwszego węzła sieci na uniwersytecie w Los Angeles. Wtedy odbyło się pierwsze zdalne logowanie. Grupa ludzi skupiona przy odległym terminalu wpisywała kolejne litery a druga grupa obserwowała monitor dołączony do hosta. To czy wciskane klawisze odpowiadały znakom pojawiającym się na monitorze potwierdzano telefonicznie.

- Uruchomienie pierwszego węzła sieci na uniwersytecie w Los Angeles. Wtedy odbyło się pierwsze zdalne logowanie. Grupa ludzi skupiona przy odległym terminalu wpisywała kolejne litery a druga grupa obserwowała monitor dołączony do hosta. To czy wciskane klawisze odpowiadały znakom pojawiającym się na monitorze potwierdzano telefonicznie. 1969 - Do sieci dołączono trzy kolejne węzły – jeden w stanie Utah i dwa w Kalifornii. Sieć przyjmuje oficjalna nazwę ARPANET (komputery miały 12 KB pamięci operacyjnej. Osiągnięto szybkość transferu 50 kbps)

- Do sieci dołączono trzy kolejne węzły – jeden w stanie Utah i dwa w Kalifornii. Sieć przyjmuje oficjalna nazwę ARPANET (komputery miały 12 KB pamięci operacyjnej. Osiągnięto szybkość transferu 50 kbps) 1971 - Wprowadzenie systemu poczty elektronicznej i opracowanie protokołów FTP i telnet. W sieci pracują już 23 serwery. Larry Roberts przeprowadza publiczną demonstrację sieci.

- Wprowadzenie systemu poczty elektronicznej i opracowanie protokołów FTP i telnet. W sieci pracują już 23 serwery. Larry Roberts przeprowadza publiczną demonstrację sieci. 1973 - Pierwsze międzynarodowe połączenie Anglią - Norwegia.

- Pierwsze międzynarodowe połączenie Anglią - Norwegia. 1974 - Bob Khan i Vinton Cerf z ARPA podają szczegóły projektu nowego protokołu sieciowego TCP/IP.

- Bob Khan i Vinton Cerf z ARPA podają szczegóły projektu nowego protokołu sieciowego TCP/IP. 1974 - Po raz pierwszy pojawia się słowo "Internet", w opracowaniu badawczym dotyczącym protokołu TCP, napisanym przez Vintona Cerfa. W uznaniu za tą i inne zasługi Cerf znany jest jako "ojciec Internetu".

- Po raz pierwszy pojawia się słowo "Internet", w opracowaniu badawczym dotyczącym protokołu TCP, napisanym przez Vintona Cerfa. W uznaniu za tą i inne zasługi Cerf znany jest jako "ojciec Internetu". 1980 - Sieć osiąga liczbę ~400 serwerów i ok. 10 tys. użytkowników.

- Sieć osiąga liczbę ~400 serwerów i ok. 10 tys. użytkowników. 1984 - Do rozwoju Internetu włącza się National Science Foundation tworząc NSFNET - sieć coraz szybszych superkomputerów wykorzystywanych do celów naukowych.

- Do rozwoju Internetu włącza się National Science Foundation tworząc NSFNET - sieć coraz szybszych superkomputerów wykorzystywanych do celów naukowych. 1984 - Na potrzeby Internetu opracowano hierarchiczny system unikatowych nazw domenowych i protokołów DNS (Domain Name System). Od tej pory każda domena adresowa musi być zarejestrowana na jednym z tzw. name serwers (serwerów nazw).

- Na potrzeby Internetu opracowano hierarchiczny system unikatowych nazw domenowych i protokołów DNS (Domain Name System). Od tej pory każda domena adresowa musi być zarejestrowana na jednym z tzw. name serwers (serwerów nazw). 1985 - William Gibson wydaje powieść "Neuromancer", w której po raz pierwszy pada słowo "cyberprzestrzeń". Od tej pory wszelkie wyrazy z przedrostkiem "cyber" robią szybką karierę. Powstaje też wtedy pierwsza domena komercyjna (adres zakończony na Założyła ja firma Symbolics, producent sprzętu i oprogramowania. Swoją działalność rozpoczyna też America OnLine (AOL), obecnie największy komercyjny usługodawca internetowy na świecie.

- William Gibson wydaje powieść "Neuromancer", w której po raz pierwszy pada słowo "cyberprzestrzeń". Od tej pory wszelkie wyrazy z przedrostkiem "cyber" robią szybką karierę. Powstaje też wtedy pierwsza domena komercyjna (adres zakończony na Założyła ja firma Symbolics, producent sprzętu i oprogramowania. Swoją działalność rozpoczyna też America OnLine (AOL), obecnie największy komercyjny usługodawca internetowy na świecie. 1989 - Liczba serwerów w Internecie przekracza 100 000. Ilość hostów jest tak duża, że poważnym problemem staje się znalezienie zadanych informacji. Remedium na to staje się pierwszy katalog zasobów sieciowych ARCHIE - program przeglądał znane serwery FTP i tworzył indeks ich zawartości z możliwością wyszukiwania plików.

- Liczba serwerów w Internecie przekracza 100 000. Ilość hostów jest tak duża, że poważnym problemem staje się znalezienie zadanych informacji. Remedium na to staje się pierwszy katalog zasobów sieciowych ARCHIE - program przeglądał znane serwery FTP i tworzył indeks ich zawartości z możliwością wyszukiwania plików. 1990 - Tim Berners-Lee wpada na pomysł powiązania ze sobą dokumentów znajdujących się na serwerach WWW przy pomocy łączy hipertekstowych, co umożliwiło połączenie tekstu, grafiki oraz dźwięku. W 1991 roku stworzył on pierwszą przeglądarkę tekstową do www.

- Tim Berners-Lee wpada na pomysł powiązania ze sobą dokumentów znajdujących się na serwerach WWW przy pomocy łączy hipertekstowych, co umożliwiło połączenie tekstu, grafiki oraz dźwięku. W 1991 roku stworzył on pierwszą przeglądarkę tekstową do www. 1994 - Marc Andreessen wraz z zespołem NCSA (National Center for Supercomputing Applications) tworzą Mosaic - pierwszą przeglądarkę graficzna do odczytywania stron www. W sieci pojawia się strona internetowa Białego Domu. Rozpoczyna się wielka kariera stron internetowych – serwerów www jest już piec razy więcej niż rok wcześniej. Pierwsza międzynarodowa konferencja poświęcona www ("Woodstock of the Web"), odbyła się w 1994 roku w instytucie CERN i zainteresowała ponad 600 potencjalnych uczestników, jednakże tylko 400 osób mogło wziąć w niej udział. Od tego samego roku można przez Internet słuchać radia oraz zamówić pizzę z Pizza Hut, w sieci pojawia się także pierwszy bank.

Historia Internetu w Polsce

Przynależność Polski do bloku państw socjalistycznych, także w kwestii Internetu, nie wyszła Polsce na dobre. Aż do 1989 roku wszystkie kraje tego bloku były objęte daleko posuniętymi restrykcjami technologicznymi. Dopiero przemiany ustrojowe pozwoliły Polsce na podjęcie starań przyłączenie do międzynarodowej sieci. W 1990 roku zniesiono większość restrykcji, a Polska uzyskuje członkostwo w EARN (cześć międzynarodowej sieci wykorzystywana przez ośrodki akademickie). Powstają regionalne węzły sieci EARN w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. W roku 1991 powstaje Zespół Koordynacyjny Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej powołany przez rektora Uniwersytetu Warszawskiego. Zostaje stworzona szkieletowa sieć IP, która zostaje podłączona poprzez Kopenhagę do sieci europejskiej, a następnie do sieci w USA.

Sieci akademickie i naukowe zaczynają funkcjonować pod nazwą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK). Kolejne ośrodki akademickie są systematycznie przyłączane do sieci szkieletowej, której przepustowość stale jest zwiększana. W 1993 roku zostaje uruchomiony pierwszy polski serwer IRC w Uczelnianym Centrum Informatycznym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz pierwszy serwer WWW. W rok później pojawiają się pierwsze polskie grupy dyskusyjne. W 1995 roku TP S.A. pojawia się w internecie, a rok później uruchamia usługę anonimowego dostępu, a firma Polbox oferuje pierwsze w Polsce darmowe konta e-mail a następnie WWW. Rozpoczyna się era polskiego Internetu.

Protokół TCP/IP. Adres IP

Protokół sieciowy (ang. network protocol) to zestaw reguł, według których odbywa się komunikacja pomiędzy co najmniej dwoma urządzeniami sieciowymi.

Podstawą działania sieci Internet jest protokół sieciowy TCP/IP. Aby możliwa była komunikacja między komputerami w sieci Internet konieczne jest nadanie każdemu hostowi adresu IP, czyli unikalnego identyfikatora, który pozwoli na wzajemne rozpoznawanie się poszczególnych uczestników komunikacji. Najpopularniejszy sposób zapisu adresów IP, to przedstawianie ich jako czterech dziesiętnych liczb od 0 do 255 (tzw. cztery oktety) oddzielonych kropkami - np. 83.30.210.52

W rzeczywistości komputery traktują adres internetowy jako liczbę całkowitą 32-bitową - np. 34456623596. Użytkownicy Internetu nie muszą znać adresów IP (w dowolnej postaci) na pamięć. Nazwa mnemoniczna (słowna) www.google.pl jest tłumaczona na adres IP dzięki wykorzystaniu protokołu DNS (Domain Name System). Adres IP jest dostarczany każdemu użytkownikowi przez lokalnego dostawcę internetu ISP (Internet Service Provider). Adres IP może być przydzielany statycznie lub dynamicznie (czyli przypisany na stałe lub tylko tymczasowo, ulegając zmianie po ponownym podłączeniu). Zapotrzebowanie na adresy IP jest tak duże, że pula nieprzydzielonych adresów zaczyna się wyczerpywać. Dalszy rozwój Internetu zależy od przejścia na protokół IP w wersji 6.

Rodzaje urządzeń w sieci

W Internecie możemy wyróżnić następujące rodzaje komputerów i urządzeń:

komputery klienckie - korzystające z różnych usług za pomocą zainstalowanych programów, zwanych klientami (np. klient FTP)

serwery - w których instaluje się programy umożliwiające świadczenie usług internetowych (np. serwer www)

routery - komputery lub urządzenia będące miejscem połączenia sieci lokalnej z Internetem. Proces wymiany zasobów w sieci odbywa się za pośrednictwem tzw. pakietów.

Pakiet (datagram, porcja informacji) składa się z nagłówka i obszaru danych. Nagłówek pakietu zawiera informacje wymagane do przesłania pakietu od nadawcy do odbiorcy. Obszar danych zawiera informacje, które mają zostać przesłane za pomocą pakietu.

DNS (ang. Domain Name System, system nazw domenowych) – złożony system komputerowy oraz prawny. Zapewnia rejestrację nazw domen internetowych i ich powiązanie z numerami IP. Realizuje bieżącą obsługę komputerów odnajdujących adresy IP odpowiadające poszczególnym nazwom.

Dzięki wykorzystaniu DNS nazwa mnemoniczna, np. może zostać zamieniona na odpowiadający jej adres IP: 213.180.146.27. DNS (jako system organizacyjny) składa się z dwóch instytucji – IANA i ICANN. Nadzorują one ogólne zasady przyznawania nazw domen i adresów IP, rozdzielając domeny najwyższego poziomu pomiędzy kraje lub wybrane organizacje. Rząd Polski przekazał nadzór nad domeną .pl Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej, która rozdziela subdomeny w obrębie domeny .pl pomiędzy zainteresowanych. Ci z kolei mogą rozdzielać te domeny pomiędzy poszczególne komputery lub dalej swoim klientom.

Podział podstawowych domen ze względu na ich charakter:

com - firmy oraz instytucje komercyjne

int - organizacje międzynarodowe

mil - organizacje militarne

net - administracje sieciowe

org - organizacje niekomercyjne

gov - instytucje rządowe

edu - instytucje edukacyjne

HTTP (ang. Hypertext Transfer Protocol – protokół przesyłania dokumentów hipertekstowych) to protokół sieci wykorzystywany na stronach www. Za pomocą protokołu HTTP przesyła się żądanie udostępnienia dokumentu www oraz informacje pobrane z formularzy. HTTP standardowo korzysta z portu nr 80.

FTP (ang. File Transfer Protocol) - to protokół pozwalający na transfer plików pomiędzy serwerem i klientem. Połączenie za pomocą protokołu FTP może działać w dwóch trybach: aktywnym - wykorzystanie portu 21 dla poleceń i portu 20 do przesyłu danych, pasywnym - port 21 dla poleceń i port o numerze powyżej 1024 do transmisji danych, przy czym obydwa połączenia (poleceń i transmisji) zestawiane są przez klienta.

SMTP (ang. Simple Mail Transfer Protocol) – protokół komunikacyjny opisujący sposób wysyłania poczty elektronicznej w Internecie.

POP3 (ang. Post Office Protocol version 3) to protokół internetowy z warstwy aplikacji pozwalający na odbiór poczty elektronicznej ze zdalnego serwera do lokalnego komputera poprzez połączenie TCP/IP.

IMAP (ang. Internet Message Access Protocol) to internetowy protokół pocztowy zaprojektowany jako następca POP3. W przeciwieństwie do POP3, który umożliwia jedynie pobieranie i kasowanie poczty, IMAP pozwala na zarządzanie wieloma folderami pocztowymi oraz pobieranie i operowanie na listach znajdujących się na zdalnym serwerze.

VoIP (ang. Voice over Internet Protocol) – technologia umożliwiająca przesyłanie dźwięków (najczęściej mowy) za pomocą łączy internetowych wykorzystujących protokół IP, popularnie nazywana "telefonią internetową".

Źródła

W przygotowaniu niniejszego wykładu pomogły mi między innymi następujące źródła:

Leave a Comment