Sieć internetowa

by Randa Pawel

Internet — co to jest? Informacje o sieci internetowej, www i możliwościach Internetu

Czym jest Internet? To sieć połączeń pozwalająca na wymianę danych między różnymi urządzeniami. Współcześnie definicja Internetu obejmuje już właściwie cały zakres usług. Poznaj najważniejsze dane światowe o Internecie i o użytkownikach tej sieci!

Co to jest Internet? Podstawowa definicja Internetu

Internet to ogólnoświatowy system wymiany danych za pomocą protokołu komunikacyjnego IP. Protokół ten jest zestawem działań wykonywanych automatycznie przez urządzenia w celu nawiązania połączenia i wymiany danych. Jest to protokół niższego rzędu.

W warstwie sprzętowej połączenie w jeden system jest możliwe za pomocą hostów i serwerów z urządzeniami nadawczo-odbiorczymi. Tymi pierwszymi są wszystkie urządzenia umożliwiające wymianę danych i korzystanie z usług sieciowych (np. skrzynek e-mail). Przykładami takich sprzętów są komputery, tablety, smartfony, konsole i telewizory smart. Serwery służą do udostępniania tychże danych i usług. Urządzenia nadawczo-odbiorcze to modemy i routery, które przekazują sygnał z infrastruktury telekomunikacyjnej do poszczególnych urządzeń.

Internet – sieć internetowa, www. Szczegóły działania Internetu

Pojęciem nierozerwalnie związanym z Internetem jest WWW. Jest to skrót od angielskich słów World Wide Web oznaczających ogólnoświatową sieć. Często pojęcia „Internet” i „WWW” są traktowane jak synonimy. Jest to błąd. Internet możemy podzielić na dwie składowe. Pierwszą jest sieć internetowa, czyli opisany wyżej system wymiany danych pomiędzy hostami i serwerami. Innymi słowy, jest to globalna sieć połączonych ze sobą komputerów.

Zobacz też: Wycieczka na koniec internetu? Podążaj za mną, będę Twoim przewodnikiem

WWW to z kolei usługa internetowa będąca zbiorem tych danych. Usługa WWW jest aplikacją internetową wykorzystującą protokół wyższego rzędu HTTP. Stanowi on warstwę nośną dla danych. Przesyła on żądanie ich udostępnienia, które jest realizowane za pomocą usługi WWW.

Innymi słowy, za pomocą protokołu IP możliwe jest skomunikowanie się ze światową siecią internetową pełną połączonych ze sobą urządzeń. Protokół HTTP odpowiada za pobranie danych witryn internetowych i wyświetlenie ich na ekranie np. smartfonu lub komputera.

Jak włączyć Internet, czyli jakie są sposoby na połączenie z siecią?

Najpopularniejszym sposobem na połączenie się z siecią jest użycie modemu lub rutera. Wówczas informacje w Internecie będą przekazywane między dostawcą a użytkownikiem w sposób bezpieczny oraz w dobrej jakości. Obecnie dostęp do Internetu jest powszechny i nie ma większego problemu z tym, aby podłączyć swoje gospodarstwo domowe do sieci. Popularność zyskuje Internet światłowodowy, który pozwala na szybsze przesyłanie danych, a także konkurencyjne ceny.

Jak włączyć Internet? Sposoby będą różniły się w zależności od tego, czy korzystasz ze smartfona, tabletu czy komputera stacjonarnego. Pakiet sieciowy może być sprzedany w formie karty, doładowania lub przyłączony poprzez kabel (w przypadku posiadania komputera lub laptopa).

Zobacz też: Internet of Things, czyli Internet rzeczy – co to jest? Wszystko, co musisz wiedzieć o IoT

Jakie możliwości daje Internet? Jakie są jego zalety?

Przez wiele osób internet jest uznawany za najlepszy wynalazek. Nic dziwnego, to właśnie dzięki tej sieci możesz rozmawiać ze znajomymi, wysyłać różne grafiki bez obaw o ich jakość, a także zamawiać rozmaite produkty z dostawą do domu. Jakie są możliwości Internetu i co pozytywnego można zyskać, odkrywając jego kolejne funkcjonalności?

Szybki dostęp do różnorodnych informacji z każdego zakątka świata, łatwość odnajdywania odpowiedzi z zakresu wiedzy zarówno ogólnej, jak i specjalistycznej.

Bezpośredni kontakt z rodziną i znajomymi, a także zewnętrznymi podmiotami — możliwość wykorzystania do tego portali społecznościowych, social mediów oraz poczty elektronicznej.

Dokonywanie zakupów online — produkty można zamawiać całodobowo przez siedem dni w tygodniu, dodatkowo możliwość wyboru wygodnej formy odbioru, a także mnogość form płatności.

Rozrywka — trzeba pamiętać również o tym, że korzystanie z Internetu sprawia frajdę. Można oglądać zabawne filmy lub zdjęcia, ale też słuchać muzyki. Podłączenie się do sieci gwarantuje dużo rozwiązań, aby miło spędzić wolny czas.

Dotarcie do szerokiego grona odbiorców (na przykład poprzez social media) – to rozwiązanie szczególnie ważne w digital marketingu lub branży e-commerce. Internet pozwolił na otwieranie biznesów online, co do dziś zyskuje coraz więcej zwolenników.

Co z bezpieczeństwem w Internecie? Jakie są wady i zagrożenia?

Współcześnie internet jest wykorzystywany do rozmaitych czynności. Korzystają z niego zarówno dzieci, jak i starsi użytkownicy. Osoby, które nie są dokładnie zaznajomione z regułami, które obowiązują w sieci, mogą natrafić na nieprzyjemności. Przeglądanie internetu może zapewnić doskonałą rozrywkę, ale też narazić korzystających na niebezpieczeństwo.

Co zrobić, aby mimo wszystko zachować bezpieczeństwo w internecie? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że ogólnodostępna sieć tylko z pozoru jest anonimowa. Wszelkie działania, które wykonujesz, są stale zapisywane. Mimo tego nie wiesz dokładnie, kto siedzi po drugiej stronie monitora. Pamiętaj o tym, nie ujawniaj swoich wrażliwych danych, a Internet z pewnością będzie dla Ciebie przyjaznym miejscem.

Enable JavaScript to use widget

Jakie wady i zagrożenia wiążą się z korzystaniem z Internetu?

Utrudniona możliwość weryfikowania pojawiających się treści — przez co trudniej sprawdzić rzetelność oraz autentyczność konkretnego artykułu. Lepiej nie opierać całej swojej wiedzy o źródła znalezione online.

Brak anonimowości a z drugiej strony niewiedza, kto znajduje się po drugiej stronie ekranu.

Ryzyko wycieku danych, co wpływa na mniejsze poczucie bezpieczeństwa podczas transakcji zakupowych czy logowania się do bankowości internetowej.

Internet na świecie — kilka danych statystycznych

Jak wygląda statystyka opisująca Internet na świecie? Punktem zwrotnym w historii rozwijania się tej sieci w Europie był rok 2007. To właśnie wtedy ponad połowa mieszkańców państw członkowskich Unii Europejskiej zadeklarowała dostęp do Internetu. W 2019 roku odsetek gospodarstw domowych podłączonych do sieci wzrósł do 90%. Badania zostały przeprowadzone przez Eurostat.

Zobacz też: Dostęp do darmowego internetu w Polsce [2021]. Najnowsze informacje

W 2019 roku w Niderlandach odnotowano, że 98% gospodarstw domowych tego regionu miało dostęp do Internetu. Równie wysoki procent użytkowników zanotowano między innymi w Szwecji, Finlandii czy Luksemburgu – 9 na 10 gospodarstw domowych ma dostęp do sieci. Najniższy odsetek ludzi z dostępem do Internetu występuje w Bułgarii. Jedynie 75% mieszkańców zadeklarowało, że są trwale podłączeni z wybranym serwerem.

Jak to się zaczęło? Pierwsze lata Internetu

Mimo że za początek internetu uważa się 1969 rok, jego historia sięga 1958 roku. Organizacja ARPA stworzyła wtedy sieć ARPANET. Przy pracach brał udział Joseph Licklider, pomysłodawca utworzenia sieci komputerów. Dlaczego więc dopiero kolejne dziesięciolecie jest uznawane za właściwy początek Internetu? Dopiero wtedy powstały odpowiednie węzły łączące cztery jednostki w Ameryce (w tym Uniwersytet Kalifornijski UCLA, który stanowi ważny punkt w historii Internetu). Trzy lata później Paul Baran opublikował pracę na temat cyfrowych sieci transmisji danych. Została rozłożona na 12 tomów. Mówi się, że była stworzona w taki sposób, aby przetrwać II Wojnę Światową. Takie wykonanie zleciły Amerykańskie Siły Zbrojne.

Od tego czasu sieć jest stale rozbudowywana i doskonalona. Coraz więcej naukowców decyduje się na rozwijanie kolejnych zagadnień związanych z funkcjonowaniem Internetu. Dzięki temu użytkownicy nawet każdego dnia mogą spodziewać się nowych funkcji!

Enable JavaScript to use widget

Zobacz też: Historia Internetu w Polsce i na świecie – ciekawostki, o których nie miałeś pojęcia

Jak działa Internet? Czym jest sieć internetowa?

Na co dzień z Internetu korzystają miliardy osób. Prawda jest jednak taka, że tylko niewielki procent wszystkich jego użytkowników wie, w jaki sposób działa Internet, skąd się wziął, kto go stworzył i w jakim w ogóle celu powstał. Skoro używasz go praktycznie każdego dnia, być może warto dowiedzieć się więcej na jego temat? W poniższym materiale znajdziesz kilka ważnych wątków dotyczących tego, wcale niezbyt starego, wynalazku.

Do przeglądania internetu potrzebujesz przeglądarki. Sprawdź nasz ranking: Najlepsze przeglądarki internetowe. Ranking przeglądarek 2022

Początki internetu

Za początek Internetu uważa się rok 1969, kiedy to powstały pierwsze sieci ARPANET, znajdujące się początkowo w czterech jednostkach amerykańskich – w Los Angeles, Kalifornii i Salt Lake City. W tym samym roku wysłano pierwsze dane z jednego węzła do drugiego, a kiedy to zadziałało, zaczęto rozszerzać sieć o kolejne węzły.

Kto wynalazł Internet? Z pewnością przyczyniła się do tego niejedna osoba. Pierwsze nazwisko, które warto wymienić to Joseph Licklider, stojący na czele IPTO (Information Process Techniques Office). Zadaniem ten jednostki było połączenie komputerów amerykańskich jednostek, które nie miały mieć ośrodka centralnego. W procesie chodziło o to, aby kiedy jedno ogniwo ulegnie uszkodzeniu, inne mogły pracować dalej.

Licklider został szefem IPTO w 1962 roku, jednak już w 1959 roku stworzył pracę pod tytułem Man-Computer Symbiosis, która do dziś uważana jest za najważniejszą pozycję dotyczącą rozwoju Internetu. Z kolei w 1963 roku opisał pomysł stworzenia większej sieci niż tylko tej pomiędzy amerykańskimi jednostkami.

Jako Polacy możemy być dumni, ponieważ jeden z naszych rodaków zaliczany jest do grona twórców Internetu. Chodzi o Paula Barana pracującego w latach 50. i 60. w amerykańskim Research and Development.

Polak był odpowiedzialny za stworzenie transmisji danych między siecią komputerów, a po czasie wymyślił metodę nazywaną komutacją pakietów.

Zasada działania opierała się na tym, że węzeł sieci otrzymujący pakiety danych miał zadanie wysłać je do adresu widniejącego w nagłówku. Jeżeli z jakiegoś powodu adres był niedostępny, wówczas dane przesyłane były do kolejnego nagłówka i tak aż do skutku. Metoda komutacji pakietów używana jest do automatyzacji transmisji danych po dziś dzień. Internet w latach 80. stał się powszechny dla wojska i uniwersytetów, a w latach 90. powstały pierwsze przeglądarki internetowe do powszechnego użytku.

Z czego składa się internet?

Korzystasz z Internetu, ale czy wiesz, z czego się składa? Poniżej zostały przybliżone najważniejsze pojęcia związane z jego działaniem.

Serwer – umożliwia działanie programów i urządzeń, które potocznie nazywane są również klientami. To właśnie one wysyłają konkretne żądania do serwera, który musi udzielić odpowiedzi. Dla przykładu: chcemy wejść na daną stronę internetową, więc wysyłamy zapytanie do serwera, a on przenosi nas do konkretnej witryny. Każdy komputer, który ma połączenie z Internetem, można nazwać serwerem.

To właśnie one wysyłają konkretne żądania do serwera, który musi udzielić odpowiedzi. Dla przykładu: chcemy wejść na daną stronę internetową, więc wysyłamy zapytanie do serwera, a on przenosi nas do konkretnej witryny. Każdy komputer, który ma połączenie z Internetem, można nazwać serwerem. Host – jego zadanie polega na skutecznej komunikacji z innymi hostami znajdującymi się w sieci. Może działać jako serwer , ale także i jako klient. Host może być dowolnym urządzeniem podłączonym do sieci, które bierze udział w wymianie danych, takim jak np. komputer czy modem.

– jego zadanie polega na Może działać jako , ale także i jako Host może być dowolnym urządzeniem podłączonym do sieci, które bierze udział w wymianie danych, takim jak np. komputer czy modem. Protokoły internetowe (protokół TCP, protokół IP) – protokoły TCP/ IP transmitują dane przez sieci komputerowe. Protokół TCP współpracuje z protokołem IP i to właśnie one rządzą światem Internetu. Ich celem jest dostarczanie usługi komunikacyjnej, zwanej właśnie Internetem. Każda sieć ma swój komunikacyjny interfejs sieciowy, którego zadaniem jest spełnianie podstawowych funkcji komunikacyjnych. Protokoły TCP/IP powstały, aby umożliwić komunikację pomiędzy różnymi systemami, pochodzącymi od różnych dostawców.

Serwery DNS – odpowiadają za tłumaczenie adresu , a właściwie domeny wpisywanej w przeglądarkę internetową, która musi być przetłumaczona na numer IP. Bez nich komunikacja w Internecie jest niemożliwa lub bardzo utrudniona. Serwery DNS można podzielić na dwa główne typy: autorytatywne , przechowujące konfigurację domen i odpowiadające na zapytania innych serwerów DNS rekurencyjne , które poszukują odpowiedniego adresu IP dla danej domeny.

, a właściwie domeny wpisywanej w przeglądarkę internetową, która musi być przetłumaczona na numer IP. Bez nich komunikacja w Internecie jest niemożliwa lub bardzo utrudniona. Serwery DNS można podzielić na dwa główne typy:

Jak działa internet?

Działanie Internetu najlepiej wyjaśnić na podstawie konkretnego przykładu:

wpisujemy w przeglądarkę jakąkolwiek stronę internetową , np.

, np. teraz nasz komputer wysyła zapytanie do serwera DNS o numer IP tej domeny,

o numer IP tej domeny, aby uzyskać odpowiedź na zapytanie, serwer DNS musi przesłać je do infrastruktury DNS , która oparta jest na 13 głównych serwerach zlokalizowanych w różnych lokalizacjach, odpowiedzialnych za wszystkie 248 domen najwyższego poziomu ,

, która oparta jest na 13 głównych serwerach zlokalizowanych w różnych lokalizacjach, odpowiedzialnych za wszystkie , domeny wysyłają zapytanie do serwerów odpowiedzialnych za domeny o niższej pozycji ,

, następnie odpowiedni serwer przypisany do tej nazwy wysyła bezpośrednią odpowiedź do początkowego serwera DNS, a ten z kolei wysyła ją do naszego komputera, dzięki czemu mamy dostęp do zawartości strony.

Twój internet wolno działa? Koniecznie przeczytaj: Wolny Internet – przyczyny i porady. Jak przyśpieszyć Internet?

Różnica między internetem stacjonarnym a mobilnym

Główna różnica między internetem stacjonarnym a mobilnym polega na tym, że ten pierwszy to stałe łącze domowe z nielimitowanym dostępem do sieci. Może to być np. telefoniczne łącze przewodowe, światłowód czy Internet kablowy. Internet mobilny udostępniany jest przez sieci komórkowe, dzięki czemu można z niego korzystać z dowolnego miejsca, jeśli znajdujemy się w zasięgu danej sieci. Internet mobilny najczęściej jest obarczony limitem, a po jego wykorzystaniu prędkość drastycznie spada, co uniemożliwia swobodne korzystanie z sieci.

Może Cię zainteresować:

Sieć internetowa

Internet - jest to sieć powstała w końcu lat 60 określająca sieć globalną łączącą ze sobą kilka lub kilkanaście komputerów. Do internetu często zaliczamy WWW które jest usługą internetową jak inne np. poczta elektroniczna.

Internet oficjalnie wszedł na polski rynek w 1991 roku jednak nieco później wprowadzono krajową domenę .pl. W tym czasie na polskim rynku zaczęły powstawać mniej uczęszczane teraz kafejki internetowe, które za odpowiednią opłatą udostępniały dostęp do komputera podłączonego do sieci.

Najbardziej rozpowszechnionym dostawcą internetu na rynku polskim jest sieć TP, jednak od kilku lat można zaobserwować również internet bezprzewodowy który jest zazwyczaj sprzedawany przez operatorów telefonów komórkowych.

Sieć w XXI wieku w życiu człowieka ogrywa niebagatelnie wielką role służy jako tzw. zjadacz czasu na grach jest też dla niektórych podstawowym narzędziem pracy inne zalety internetu to łatwość komunikacji np. za pośrednictwem komunikatorów, służy tez jako pomoc naukowa. W wieku urzędach jest już wdrażany aby usprawnić ich prace przechowywać dane na tzw dyskach wirtualnych lub po prostu aby petentom pomóc w organizacji jak na przykład strony internetowe które informują nas o godzinach otwarcia danego urzędu lub jakiś innych zamianach. Wiele firm coraz częściej decyduje się na zakładanie stron internetowych dlatego powstaje coraz więcej jednostek zajmujących się takimi zadaniami firmy na swoich stronach opisują się reklamują swoje produkty.

Internet służy nam też jako swoiste kompendium wiedzy wielu z nas szuka w nim pracy informacji lub po prostu sprawdza pogodę, dzięki temu, że wprowadzono sieć sieci bo tak tez internet jest określany ułatwiamy sobie życie np. rezerwując bilet na samolot zapisując się na spotkania czy zwyczajnie robiąc zakupy i tu mężczyźni mogą pościć wodze fantazji, która z ich kobiet nie chciała by dostać świeżego bukietu kwiatów facet który się na tym nie zna może skorzystać z internetowych kwiaciarni porównać oferty zamówić zapłacić a kwiaty trafiają do rąk jego ukochanej.

Rozwój Internetu jest jednym z najważniejszych wydarzeń ostatnich lat. Nikt nie spodziewał się, że wojskowa sieć komputerowa może przerodzić się w największe medium o ogromnym potencjale komercyjnym, edukacyjnym i rozrywkowym. Jednak nie byłoby to możliwe gdyby nie pewne technologie internetowe, w tym technologia WWW. World Wide Web - to dzięki tej usłudze poznaliśmy Internet w obecnej postaci. Pozwala ona na tworzenie i odtwarzanie stron internetowych w znanej nam postaci. Wszystko dzięki najpopularniejszemu językowi programistycznemu - HTML.

Język ten jest stosunkowo prosty i pozwala na łatwe tworzenie stron. Poza licznymi zaletami jak np. poprawna interpretacja przez wszelkie przeglądarki, ma on jednak jedną wadę. Strony w HTML są statyczne. Żeby uatrakcyjnić taką witrynę korzysta się z innych języków programowania, np. PHP, Ajax, Flash.

Dostęp do WWW jest nieograniczony, więc strony internetowe może tworzyć i przeglądać każdy, niezależnie od tego w jakim języku się porozumiewa i jaki jest jego stan sprawności fizyczno-umysłowej.

Leave a Comment