Okuna: Alternatywna sieć społecznościowa?

by Randa Pawel

Wolna od reklam i zabezpieczona danymi sieć społecznościowa jako alternatywa dla Facebooka? Właśnie to chce zrobić nowy projekt Okuna i opiera się na otwartym kodzie źródłowym zamiast śledzeniu. W poniższym artykule dowiesz się, jakie idee się za tym kryją, jakie korzyści oferuje użytkownikom i jakie trudności musi przezwyciężyć.

Okuna to sieć społecznościowa z Holandii, która chce obejść się bez reklam i handlu danymi.

Wersja beta jest już online. Rejestracja w tym celu znajduje się na stronie internetowej.

Okuna przypomina Google Plus swoją koncepcją, ale chciałaby mocno skoncentrować się na rynku internetowym.

zawartość

1. Konkurencja z Facebookiem?

2. Okuna: rozwój i funkcje 2.1. Okuna chce się bawić 2.2. Funkcje sieci społecznościowej

2.1. Okuna chce być zabawna

2.2. Funkcje sieci społecznościowej

3. Okuna ma wiele pomysłów na rozwój 3.1. Jak wygląda dalsze finansowanie? 3.2. Przyszłość Okuny jest niepewna Powiązane artykuły:

3.1. Jak wygląda dalsze finansowanie?

3.2. Przyszłość Okuny jest niepewna

Podobne artykuły:

1. Konkurencja z Facebookiem?

Uwaga - zmiana nazwy: 13 czerwca 2019 r. ogłoszono, że w przyszłości „Openbook” będzie nosił nazwę „Openspace”. Powodem był proces sądowy Facebooka, który w dużej mierze opatentował termin „książka” w kontekście cyfrowym.

Planowana pierwotnie zmiana nazwy na „Openspace” ponownie jednak nie powiodła się, ponieważ niemiecka firma o tej samej nazwie zagroziła portalowi społecznościowemu pozwem. Nowa oficjalna nazwa to teraz „Okuna” i została odpowiednio dostosowana w tym artykule.

Każdy wie, jakie praktyczne funkcje ma do zaoferowania Facebook. Ale gigant internetowy wymaga również bardzo wiele, a mianowicie naszych danych. Wykorzystuje to, aby pokazać nam spersonalizowaną reklamę. W rezultacie wielu użytkowników stało się bardzo sceptycznie nastawione do sposobu postępowania z ich danymi osobowymi. Ponadto fałszywe wiadomości i manipulacje polityczne na Facebooku wielokrotnie wywoływały negatywne nagłówki.

Nie wydaje się więc zaskakujące, że wielu użytkowników chce alternatywy. Są to jednak rzadkie. Nieudany Google Plus zakończył się dopiero w kwietniu 2019 roku. Liczne inne sieci społecznościowe, takie jak Vero, Ello czy Diaspora, również nie stały się prawdziwymi konkurentami Facebooka.

Teraz pojawił się nowy szum na temat projektu o nazwie „Okuna”. W przeciwieństwie do Facebooka chce być open-source, transparentny, niezależny, a przede wszystkim bezpieczny w obsłudze danych.

2. Okuna: rozwój i funkcje

Okuna jest dostępna jako aplikacja mobilna i wersja komputerowa.

Pomysł na Okunę wyszedł od Joela Hernándeza Fernándeza, który studiuje w Hadze i wraz z zespołem z Holandii założył sieć społecznościową. Jak to często bywa, największym problemem była kwestia finansowania. Pierwsza kampania crowdfundingowa miała przynieść 100 000 euro i ostatecznie zakończyła się niepowodzeniem z powodu kwoty.

Tak więc zespół zaczął zmieniać harmonogram, nieco odchudzać swoje pomysły i działać wolniej. I oto druga próba na Kickstarterze przyniosła spodziewane 30 000 euro. Pierwsza wersja alfa Okuny jest dostępna online dla zwolenników crowdfundingu od marca 2019 r., a beta była intensywnie testowana od sierpnia 2019 r. Początkowo celowo wykorzystywana jest niewielka grupa użytkowników w celu poprawienia początkowych błędów podczas tej fazy testowej.

2.1. Okuna chce być zabawna

Ideą firmy jest stworzenie prostej platformy w stylu Facebooka, która oprócz open source ceni również ochronę i bezpieczeństwo danych. Zgodnie z tym Okuna powinna się dogadać całkowicie bez śledzenia i reklam. Oprócz zwykłych funkcji oferowanych przez Facebook, Twitter i Co., większy nacisk kładzie się na funkcję marketplace, na której użytkownicy mogą oferować i kupować produkty i usługi za własną walutę platformy.

Ale co jeszcze sprawia, że ​​Okuna jest wyjątkowa? W końcu inne sieci społecznościowe już reklamowały się, aby nie gromadzić danych użytkowników i nadal zawiodły.

Okuna powinna być „zabawna”, podkreśla wielokrotnie w wywiadach założyciel. Ale na czym dokładnie polega ta zabawa i jaki powinien być nowy unikalny punkt sprzedaży firmy, prawdopodobnie nie jest jeszcze w stu procentach jasne nawet dla programistów. Wydaje się, że pomysłów nie brakuje, a wraz z wersją beta platformy deweloperzy najwyraźniej testują obecnie to, co spodoba się użytkownikom.

Krótkie wprowadzenie do Okuny można znaleźć w poniższym filmie:

2.2. Funkcje sieci społecznościowej

Dokładnie to, jakie funkcje ma do zaoferowania Okuna, mogą dowiedzieć się w tej chwili tylko wybrani beta testerzy. Aktualne informacje o wydaniu i nowości dotyczące projektu można znaleźć na oficjalnym blogu.

Wydaje się, że Okuna opiera się bardziej na Google Plus, a mniej na Facebooku. Chodzi przede wszystkim o społeczności, które stymulują wymianę między ludźmi o podobnych poglądach. Ponadto możesz oczywiście łączyć się z innymi członkami i organizować ich w specjalnych kręgach.

Użytkownicy mogą pisać wpisy na własnej osi czasu, a także w społecznościach, przy czym prawdopodobnie skupiają się na tych ostatnich. W ten sposób informacje trafiają dokładnie tam, gdzie inni członkowie są również zainteresowani.

Większość użytkowników została opisana w artykule na stronie Golem.de jako bardzo obeznani z technologią i wygląda na to, że pochodzi głównie z Google Plus. Więc jesteś już przyzwyczajony do struktur w Okuna. Niestety nie wspomniano o tym, jak użytkownicy z innych sieci dogadują się z Okuną.

3. Okuna ma wiele pomysłów na to, jak mogłoby się to potoczyć

Założyciele Okuny planują powoli rozbudowywać platformę, aby móc ciągle naprawiać błędy w rozwoju. Zwolennicy Kickstartera otrzymali po trzy zaproszenia do rekrutacji znajomych do sieci społecznościowej. Wersja beta jest dostępna online od 5 sierpnia 2019 r. Zainteresowane strony mogą umieścić się na liście oczekujących na stronie głównej

3.1. Jak wygląda dalsze finansowanie?

Opłaty rynkowe

W wywiadach z 2018 r. Joel Fernández wciąż mówił o finansowaniu za pośrednictwem rynku. Opłatę można było uiścić na rzecz Okuny za każdą transakcję, którą firma finansuje. Jednak obecnie nie jest pewne, czy ta opcja nadal istnieje, czy nie.

Wielkim pytaniem pozostaje oczywiście, w jaki sposób Okuna chciałaby nadal się finansować. W końcu chce zrezygnować z przychodów z reklam. Po tym, jak finansowanie społecznościowe zapewniło początkowe finansowanie, nadal istnieje możliwość zostania członkiem sponsorującym Patreon. Możesz wesprzeć projekt finansowo miesięczną kwotą pieniędzy.

Jednak na dłuższą metę trzeba znaleźć inny model finansowania Okuny. W artykule Golem redaktor opisuje model abonamentowy, w którym użytkownicy mogą dokupić dodatkowe funkcje za 5 euro miesięcznie. Jednak funkcje te powinny być tylko przyziemnymi rozszerzeniami, aby bezpłatne korzystanie z Okuny nie zawierało żadnych ograniczeń dotyczących głównych funkcji.

3.2. Przyszłość Okuny jest niepewna

Tak będzie wyglądać Okuna w aplikacji mobilnej.

Nie ma pewności, czy skupienie się na środkach ochrony prywatności będzie wystarczające, aby nowi członkowie mogli się zarejestrować, gdy tylko platforma opuści fazę testową. Dla wielu użytkowników surowsze wytyczne dotyczące ochrony danych są z pewnością pokusą, jednak nowym portalom społecznościowym nie jest łatwo przeciwstawić się Facebookowi. Sama ochrona danych najwyraźniej nie jest wystarczającym bodźcem, aby odciągnąć ludzi, co można było już zobaczyć po porażce innych konkurentów.

Pierwsze doniesienia o Okunie w związku z wypowiedziami samych twórców brzmią zasadniczo bardzo interesująco i godne pochwały. Pomysł jest słuszny, podobnie jak pierwsza realizacja. To, czego teraz brakuje, to wyraźny kierunek, który odróżnia Okunę od Facebooka.

Z pewnością istnieje duże zainteresowanie alternatywą dla Facebooka z realną ochroną danych. Dopiero czas pokaże, czy Okuna zaoferuje odpowiednią alternatywę.

37 ocen

Podobne artykuły:

Zastrzeżone oprogramowanie: definicja i przykłady

Jakie zalety oferuje oprogramowanie bankowe...

Szukasz alternatywy dla Skype'a? Zapewniamy ...

Telegram vs WhatsApp: porównanie funkcji i bezpieczeństwa

Alternatywa Google: portret czterech wyszukiwarek

Sieć Tor – najważniejsze rzeczy pokrótce wyjaśnione dla Ciebie

FIDO2: Tak działa logowanie bez hasła

WireGuard - nowoczesny VPN dla większej wygody użytkownika

Reverse proxy: wyjaśnienie i obszary zastosowania

Alternatywa WordPress: Zapewniamy alternatywy dla CMS ...

Leave a Comment