Ranking prędkości internetu mobilnego w Polsce (3/2021)

by Randa Pawel

Ranking procesorów mobilnych w laptopach

Zawężenia

(Producent, Model, Rodzina, Nazwa robocza), Połącz słowa kluczowe z i lub .

Pokaż tylko CPU do laptopów Pokaż tylko CPU do stacjonarnych Pokaż CPU do stacjonarnych i laptopów Smartphone and Tablet CPUs Show all CPUs min. TDP W max. TDP W Rdzenie Wątki Architektura

Które miały premierę co najmniej miesięcy temu (>0) pokaż tylko karty z wynikami testów nadal dostępne (nie archiwalne) Pokaż słupki wyników Pokaż pojedyncze wyniki Show Percent Perf. Rating

Pełna nazwa Nazwa robocza Rodzina L2 Cache L3 Cache FSB / QPI TDP MHz Turbo Rdzenie Wątki Technologia (nm) Architektura 64-bity Dni temu Graphics Card all, none

3DMark06 CPU Cinebench R10 Single (32-bity) Cinebench R10 Multi (32-bity) Cinebench R11.5 CPU Single 64Bit Cinebench R11.5 (64-bity) Cinebench R15 CPU Single 64Bit Cinebench R15 CPU Multi 64Bit Cinebench R20 Single Cinebench R20 Cinebench R23 CPU (Single Core) Cinebench R23 CPU (Multi Core) SuperPI 1M SuperPI 32M wPrime 32 wPrime 1024 WinRAR 4.0 x264 Pass 1 x264 Pass 2 x265 TrueCrypt AES TrueCrypt Twofish TrueCrypt Serpent Blender 7-Zip Single 7-Zip Geekbench 2 Geekbench 3 32 Bit Single-Core Score Geekbench 3 32 Bit Multi-Core Score Geekbench 4.1 - 4.4 64 Bit Single-Core Score Geekbench 4.1 - 4.4 64 Bit Multi-Core Score Geekbench 5.0 64 Bit Single-Core Score Geekbench 5.0 64 Bit Multi-Core Score Geekbench 5.3 64 Bit Single-Core Score Geekbench 5.3 64 Bit Multi-Core Score PassMark PerformanceTest Mobile V1 CPU Tests Sunspider 1.0 Total Score Octane V2 Total Score Jetstream 2 Speedometer WebXPRT 3 all, none

Permalink:

Ranking kont osobistych Money.pl

Anna Malek, Joanna Leja, Konrad Pluciński, Damian Słomski, Jakub Ceglarz, Bartłomiej Dwornik

Ekspert

Najlepsza bankowość mobilna. Ranking money.pl

money.pl znów wziął pod lupę 19 aplikacji mobilnych, które do wyboru mają klienci banków w Polsce. Tworząc ranking najlepszego oprogramowania pod uwagę wzięliśmy 17 kryteriów. Największe znaczenie miała nie tylko liczba funkcjonalności, które zapewnia aplikacja, ale także jej użyteczność i przejrzystość. Zobacz, który bank oferuje swoim klientom najlepszą aplikację mobilną.

Bankowe aplikacje mobilne są już dostępne w 20 z 29 analizowanych przez money.pl banków (PKO BP i Inteligo korzystają z tego samego narzędzia). Uwzględnialiśmy tylko te aplikacje, które już zostały wprowadzone, choć niektóre "niemobilne" banki zapewniały, że jej wdrożenie jest już "na ukończeniu" i pojawią się pod koniec marca. Wszystkie analizowane aplikacje dają możliwość szybkiego sprawdzenia salda na smartfonie, podglądu karty, wykonania przelewu zdefiniowanego czy zlokalizowania placówki lub bankomatu oraz umożliwiają kontakt z bankiem.

Jednak dostępne aplikacje różnią się nie tylko interfejsem, ale również dodatkowymi funkcjami. Na znaczeniu zyskują takie funkcje jak przelewy bez znajomości numeru konta (na przykład na numer telefonu, czy nawet na profil na Facebooku), czy wypłata pieniędzy bez noszenia karty w portfelu. Sprawdziliśmy, która aplikacja daje największe możliwości i ma szanse sprostać nieustannie rosnącym oczekiwaniom klientów.

Co ocenialiśmy? Pod uwagę wzięliśmy między innymi, na jakie systemy mobilna aplikacja jest dostępna oraz przede wszystkim - co oferuje. Sprawdziliśmy zatem, czy na smartfonie można wykonać przelew na dowolny rachunek, również nie znając jego numeru. Wiele banków pozwala też płacić faktury poprzez zeskanowanie kodu QR na dokumencie, bez konieczności wprowadzania danych do przelewu.

Interesowały nas również ułatwienia w zakładaniu nowych rachunków, lokat, możliwość składania wniosków o kredyt i wglądu w posiadanie inwestycje. Niektóre aplikacje pozwalają też na sprawdzenie kursu walut, zmiany numeru PIN lub hasła, a wiele z nich ma też możliwość zastrzeżenia karty. Czasami użytkownicy mobilni mogą też liczyć na lepsze warunki, czy dodatkowe bonusy z tytułu korzystania z aplikacji.

Najlepsza Bankowość Mobilna

Bank Punkty

1 mBank 28,52 2 Bank Zachodni WBK 28,00

3 Bank Pekao

26,58

4 Orange Finanse

26,08

5 Bank Millenium

23,76

6 ING Bank Śląski

22,82

7 PKO Bank Polski / Inteligo

21,93

8 Alior Bank

20,96

9 Getin Bank

20,28

10 Bank Smart

17,78

11 Plus Bank

17,60

12 Raiffeisen Polbank

17,50

13 Eurobank

17,00

14 BIZ Bank

16,50

15 BGŻ BNP Paribas

16,48

16 T-Mobile Usługi Bankowe

15,66

17 Bank Citi Handlowy

15,54

18 Bank BPH

13,40

19 BOŚ Bank

8,44

Zwycięzcą klasyfikacji na najlepszą bankowość mobilną, zdobywając 28,52 z 30 możliwych punktów, został mBank. Aplikacją zapłacimy w sklepie, dodatkowo możemy wypłacić pieniądze z bankomatu bez karty lub przelać je znając jedynie numer telefonu komórkowego odbiorcy, a nawet profil facebookowy. To jednak nie koniec jej możliwości. Kilka kliknięć pozwoli założyć lokatę, sprawdzić kursy walut, zastrzec zgubioną kartę czy zmienić jej pin. Poza tym, użytkownicy mogą otrzymać 10 złotych od banku, wystarczy że zalogują się do aplikacji po założeniu konta. Nie będą też mieli problemu ze znalezieniem najbliższego bankomatu - aplikacja jest bowiem wyposażona w mapę urządzeń oraz placówek banku.

Drugie miejsce zajął Bank Zachodni WBK z nieznacznie gorszym wynikiem - uzyskał 28 punktów. Aplikacja BZWBK24 pozwala wykonywać przelewy nie tylko zdefiniowane wcześniej, ale też dowolne. Dodatkowo jej użytkownicy mogą wysyłać pieniądze znając tylko numer telefonu odbiorcy, wnioskować o kredyt gotówkowy oraz bezproblemowo znaleźć bankomaty i oddziały banku.

Trzecie miejsce w rankingu zajął Bank Pekao. Funkcje aplikacji są zbliżone do pozostałych banków, jednak użytkownicy Pekao24 nie mogą na przykład złożyć wniosku kredytowego za jej pośrednictwem.

Na zakupach wystarczy telefon

Wszystkie aplikacje pozwalają łatwo i szybko sprawdzić stan rachunku. Niektóre banki rozszerzają tę podstawową funkcję aplikacji i oferują widget, dzięki któremu saldo może być cały czas widoczne na ekranie urządzenia, bez konieczności logowania się.

Prawie każda z przeanalizowanych aplikacji umożliwia wykonanie przelewu na dowolny rachunek. Czasem nie trzeba nawet znać jego numeru. Wystarczy numer telefonu lub profil na portalu społecznościowym. Taką możliwość swoim klientom daje aż 9 z 29 przeanalizowanych banków.

Jedną z bardziej przydatnych funkcji jest możliwość płacenia telefonem w terminalach w punktach handlowych. Transakcje dokonywane przy pomocy smartfonów powoli staje się normą, a banki wykorzystują do takich transakcji technologię zbliżeniową NFC.

W ubiegłym roku nowością na rynku był system Blik stworzony przez spółkę Polski Standard Płatności, która powstała dzięki porozumieniu sześciu banków: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank oraz PKO Bank Polski. W tym roku do tej szóstki dołączyło również Orange Finanse. Blik pozwala nie tylko płacić telefonem niewyposażonym w moduł NFC (mając zainstalowaną aplikację wystarczy kasjerowi w sklepie podać kod, który wyświetla się na ekranie smartfona), ale również wypłacać pieniądze z bankomatu bez konieczności posiadania karty.

Powszechną funkcją jest geolokalizacja - praktycznie każdy bank ułatwia klientom odnalezienie najbliższej placówki lub bankomatu. Część z nich (np. Bank Citi Handlowy) dodatkowo podpowiada, gdzie w najbliższej okolicy znajdują się punkty usługowe lub sklepy oferujące zniżki.

Podawanie numeru konta to często olbrzymi problem dla posiadacza rachunku. Niektóre banki postanowiły więc ułatwić wysłanie numeru rachunku do kontrahentów lub znajomych, na przykład za pośrednictwem wiadomości e-mail lub SMS. Taką funkcjonalność oferują np. Bank ING lub Plus Bank.

Wszystkie dostępne aplikacje można zainstalować zarówno na smartfonach wyposażonych w systemy operacyjne iOS i Android. Równie popularne są telefony działające na Windowsie. Do rzadkości natomiast należą aplikacje działające na telefonach Blackberry czy na Symbianie. Trzeba jednak przyznać, że dziś już mało kto korzysta z tego typu sprzętu.

Ranking prędkości internetu mobilnego w Polsce (3/2021)

W marcowym rankingu prędkości internetu mobilnego operator Play rzuca wyzwanie Orange – sprawdź, która sieć była liderem prędkości wysyłania i pobierania danych mobilnych w Polsce w marcu 2021 roku?

W marcowym rankingu jakość i szybkość internetu mobilnego w Polsce serwisu RFBenchmark, jedną z zauważalnych zmian jest awans Play na pozycję lidera w kategorii średniej szybkości wysyłania danych. Orange w dalszym ciągu prowadzi w kategorii średniej szybkości pobierania danych, a T-Mobile jest wciąż na czele zestawienia pod względem najniższej wartości ping.

W wyniku zwiększonych zasad reżimu sanitarnego i zaostrzenia trwającego lockdownu kolejny raz spadła mobilność Polaków. Ma to odzwierciedlenie w liczbie pomiarów, która spadła w porównaniu z lutową klasyfikacją. Marcowy raport przygotowano w oparciu 159.962 testów użytkowników aplikacji RFBENCHMARK.

W ubiegłym miesiącu nie zmienił się znacząco udział procentowy poszczególnych technologii. Z zasięgu LTE korzystało 94% badanych, a WCDMA 6%. Niemal identyczna była też popularność poszczególnych operatorów komórkowych – z usług Play przy pomiarach skorzystało 34% użytkowników, Orange – 33%, a w dalszej kolejności Plus (18%) i T-Mobile (15%).

DOWNLOAD ⬇ średnia szybkość pobierania danych (marzec 2021 r.)

Orange znowu potwierdziło swoją przewagę nad rywalami w tym zakresie. Wspomniany operator uzyskał wynik 38,4 Mb/s i o ponad 2 Mb/s wyprzedził T-Mobile (36,2 Mb/s). Na trzecim miejscu uplasował się Plus (31,1 Mb/s) i tym samym Play musiał pogodzić się z czwartym miejscem (30,5 Mb/s).

Orange 38,4 Mb/s T-Mobile 36,2 Mb/s Plus 31,1 Mb/s Play 30,5 Mb/s

UPLOAD ⬆ średnia szybkość wysyłania danych (marzec 2021 r.)

W marcu odnotowano pierwszą od sierpnia 2020 roku zmianę lidera w zestawieniu średniej szybkości wysyłania danych. Pierwsze miejsce, podobnie jak ponad 6 miesięcy temu, zajął Play dzięki rezultatowi 18 Mb/s. Orange, wicelider, uzyskał 17,1 Mb/s. Trzeci, podobnie jak przy średniej szybkości pobierania plików, był Plus (16,3 Mb/s). Klasyfikację zamknął T-Mobile notując 14,7 Mb/s.

Play 18 Mb/s Orange 17,1 Mb/s Plus 16,3 Mb/s T-Mobile 14,7 Mb/s

Średnie prędkości w sieci 4G (LTE) wg operatorów w marcu 2021 r.

4G/LTE Orange Play Plus T-Mobile szybkość pobierania 38,4 Mb/s 30,5 Mb/s 31,1 Mb/s 36,2 Mb/s szybkość wysyłania 17,1 Mb/s 18,0 Mb/s 16,3 Mb/s 14,7 Mb/s PING 32,4 ms 36,5 ms 39,9 ms 31,5 ms liczba pomiarów 51.026 51.599 25.855 22.120

Średnie prędkości w sieci 3G wg operatorów w marcu 2021 r.

3G Orange Play Plus T-Mobile szybkość pobierania 5,3 Mb/s 3,7 Mb/s 6,9 Mb/s 5,7 Mb/s szybkość wysyłania 2,9 Mb/s 1,4 Mb/s 2,3 Mb/s 2,5 Mb/s PING 44,4 ms 53,6 ms 60,7 ms 69,2 ms liczba pomiarów 3.085 2.153 2.497 1.077

PING ◉ średnia wartość ping (marzec 2021 r.)

T-Mobile znów okazał się najlepszy pod względem najniższej wartości ping (31,5 ms). Niewiele gorsze okazało się Orange (32,4 ms), a trzecia pozycja przypadła tym razem sieci Play (36,5 ms). Sporo miejsca do usprawnienia w tej kwestii ma Plus, który zajął ostatnie miejsce (39,9 ms).

Metodologia: w jaki sposób zbierane są dane do zestawienia?

Pomiary są zbierane od użytkowników korzystających z aplikacji mobilnej RFBenchmark. Dzięki niej mierzone są podstawowe parametry sieci komórkowej – między innymi poziom i jakość sygnału w zależności od technologii w jakiej pracuje urządzenie mobilne, informacje na temat operatora sieci komórkowej czy też państwie, z którego łączy się smartfon. Dodatkowo na żądanie wykonywane są pomiary szybkości internetu podczas pobierania i wysyłania danych, a także test opóźnienia.

źródło: RFBenchmark

Leave a Comment