Ranking procesorów w smartfonach 2022

by Randa Pawel

Porównanie płatności mobilnych

W dzisiejszym artykule przedstawimy najciekawszych graczy na rynku płatniczych aplikacji mobilnych. Zacznijmy jednak od tego, czym są płatności mobilne.

Czym są płatności mobilne?

Płatności mobilne to wszelkie płatności bezgotówkowe wykonywane za pomocą urządzenia mobilnego, takiego jak smartfon, tablet, a nawet zegarek. Jest to możliwe dzięki systemom NFC i HCE, których moduły wbudowane są w mobilne urządzenia i pozwalają na błyskawiczne przesyłanie pieniędzy z naszego konta bankowego na inne rachunki lub wypłatę pieniędzy z bankomatu bez konieczności posługiwania się fizyczną kartą debetową czy kredytową.

Warto wiedzieć, że pod pojęciem płatności mobilnych kryją się zarówno płatności zdalne, jak i zbliżeniowe. Te pierwsze polegają na dokonywaniu opłat za pomocą telefonu poprzez wiadomości SMS lub Internet. Najczęściej stosuje się je w przypadku płatnych treści dostępnych w Internecie, udziału w konkursach i głosowaniach w programach telewizyjnych. W przypadku mobilnych płatności zbliżeniowych do wymiany danych wykorzystuje się fale radiowe. Jeśli chcemy zapłacić za zakupy, wystarczy zbliżyć telefon z technologią NFC do terminala płatniczego, aby pieniądze z naszego konta przelane zostały na rachunek sprzedawcy.

Bezpieczeństwo transakcji

Pomimo niezaprzeczalnej wygody stosowania płatności mobilnych, wiele osób wyraża obawy związane z bezpieczeństwem ich używania. Z tego względu zarówno twórcy aplikacji mobilnych, jak i banki oraz firmy wypuszczające karty płatnicze nieustannie udoskonalają reguły, który mają za zadanie ochronę naszych pieniędzy.

Pamiętajmy również, że poszczególne aplikacje do płatności mobilnych mają swoje własne zabezpieczenia, takie jak zatwierdzenie transakcji odciskiem palca, limitowany czas na wykorzystanie wygenerowanego kodu, czy konieczność posiadania na ręce urządzenia (w tym wypadku smartwatcha), które wyczuwa nasze tętno.

Można w zasadzie powiedzieć, że większość niebezpieczeństw nie jest związana bezpośrednio z samym procesem płatności mobilnych, ale ewentualnie z samym urządzeniem, jeśli nie posiada ono żadnych zabezpieczeń, a ponadto jego właściciel nie zabezpiecza się przed jego kradzieżą.

Wady i zalety

Jak każda nowa technologia, również płatności mobilne mają zarówno wady, jak i zalety. Zacznijmy od tych pierwszych. Jaka jest największa bolączka ludzi w XXI wieku? Brak Wi-Fi i rozładowana bateria w telefonie. Możemy się wprawdzie z tego podśmiechiwać, ale faktycznie nie uda nam się zapłacić za zakupy, jeśli nasz telefon nie będzie działał. Żywa gotówka nigdy nam tego nie zrobi. Poza tym coraz więcej funkcji zamkniętych w telefonie sprawia, że jego utrata może narobić nam niemałych kłopotów. W najgorszej sytuacji kradzież lub zgubienie telefonu odcina nam dostęp do pieniędzy, co może być poważnym problemem, jeśli znajdujemy się z dala od domu. Nie znaczy to jednak, że powinniśmy w ogóle rezygnować z płatności mobilnych. Chodzi raczej o to, aby posiadać w zanadrzu awaryjny sposób na dostęp do gotówki.

Co do zalet, to sprawa jest w zasadzie prosta. Płatności mobilne to ogromna wygoda i oszczędność czasu. Wykonanie transakcji trwa dosłownie sekundy, a dodatkowo nie musimy pamiętać, aby zabierać ze sobą plik kart debetowych i kredytowych, gdziekolwiek byśmy nie szli. Ogromną zaletą płatności mobilnych jest również bardzo prosty i intuicyjny sposób korzystania z nich oraz możliwość monitorowania wydatków i transakcji z dowolnego miejsca i o dogodnej porze. Poza tym płatności mobilne dają nam szereg możliwości. Z ich pomocą możemy płacić w sklepach stacjonarnych, internetowych oraz w zakupowych aplikacjach mobilnych, wypłacać pieniądze z bankomatu oraz przelewać pieniądze na konto bankowe lub telefon odbiorcy. Nie zapominajmy także, że korzystanie z płatności mobilnych jest bezpłatne, dzięki czemu coraz więcej osób przekonuje się do ich stosowania.

Porównanie płatności mobilnych

Obecnie możemy skorzystać z wielu aplikacji do płatności mobilnych. Przejdźmy zatem do omówienia najciekawszych z nich.

Blik – przelewy w mig

Blik to obecnie jeden z najpopularniejszych systemów płatności mobilnych. Jest niezwykle wygodny w użyciu między innymi z tego względu, że został zintegrowany z aplikacjami mobilnymi większości banków. Za pomocą Blika wykonamy szybki przelew na dowolny rachunek bankowy, zapłacimy za zakupy i usługi zarówno stacjonarnie, jak i przez Internet, a do tego wypłacimy gotówkę z bankomatu. A to wszystko za pośrednictwem telefonu z aplikacją naszego banku, która generuje specjalny kod, którym autoryzujemy płatności. Pamiętajmy tylko, że taki kod jest ważny jedynie przez 2 minuty. Jeśli nie wykorzystamy go w tym limicie czasowym, będziemy musieli wygenerować kolejną kombinację cyfr.

Analogicznie wygląda proces wypłaty gotówki z bankomatu. Wystarczy, że wybierzemy opcję „wypłata Blik” lub „wypłata bez karty”, podamy kod wygenerowany przez aplikację na telefonie, wybierzemy interesującą nas kwotę i gotowe. Kolejnym ułatwieniem Blika jest wykonywanie przelewów bez konieczności wpisywania 26-cyfrowego numeru konta bankowego! Wystarczy, że podamy w aplikacji numer telefonu odbiorcy, a wygeneruje ona czek oraz hasło, które do niego wysyłamy. Dzięki temu już po chwili może on korzystać z udostępnionych przez nas pieniędzy.

Google Pay dla właścicieli urządzeń z Androidem

Aplikacja mobilna Google Pay to rodzaj elektronicznego portfela, do którego podpinamy nasze karty płatnicze. Aplikację należy zainstalować na telefonie lub innym urządzeniu mobilnym z system Android 4.4 (lub jego nowszą wersją) i aktywnym modułem NFC.

Dzięki temu w każdej chwili będziemy w stanie szybko i wygodnie wykonać płatność po prostu zbliżając telefon do terminala, bez konieczności posiadania przy sobie fizycznej karty.

Apple Pay dla posiadaczy „iUrządzeń”

Odpowiednikiem Google Pay dla osób korzystających z systemu iOS jest Apple Pay. O ile aplikacja ta jest niezmiernie popularna na Zachodzie, o tyle w Polsce można z niej korzystać dopiero od czerwca 2018 roku. Apple Pay umożliwia dokonywanie płatności zbliżeniowych użytkownikom iPhonów, iPadów, Apple Watchów i MacBooków.

Do aplikacji możemy przypisać posiadane przez nas karty płatnicze, dzięki czemu szybko i sprawnie zapłacimy za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych poprzez dowolne urządzenie mobilne pracujące na systemie od iOS, na którym zainstalowaliśmy Apple Pay. Transakcje dodatkowo potwierdzamy odciskiem palca, co w znacznym stopniu zwiększa bezpieczeństwo naszych pieniędzy i zmniejsza ryzyko nieautoryzowanych płatności.

Garmin Pay zamknięty w zegarku

Wcześniej opisane aplikacje pozwalały zapomnieć o ciągłym posiadaniu przy sobie portfela wypchanego kartami płatniczymi, zastępując go smartfonem. Co jednak w przypadku, gdy również noszenie ze sobą telefonu jest dla nas niewygodne? Z pomocą przychodzi kolejna aplikacja – Garmin Pay, która pozwala płacić za zakupy za pomocą smartwatcha. To doskonałe rozwiązanie dla osób aktywnych, które w ten sposób mogą zapłacić za zakupy od razu po treningu.

Do korzystania z Germin Pay będziemy potrzebowali wprawdzie telefonu, ale tylko na początku. Najpierw instalujemy w naszym smartfonie aplikację Garmin Connect Mobile, która działa zarówno na systemie Android, jak i iOS. Następnie parujemy nasz zegarek z aplikacją. Teraz wystarczy tylko dodać do aplikacji nasze karty oraz utworzyć 4-cyforwy PIN, który, będziemy aktywowali płatności. Korzystanie z płatności mobilnej w ramach Garmin Pay jest niezwykle proste. W przypadku pierwszej płatności wybieramy opcję cyfrowego portfela i podajemy numer PIN. Od tego momentu mamy 60 sekund na przyłożenie zegarka do terminala płatniczego w celu dokonania płatności. Co ważne, przez kolejne 24 godziny od pierwszej transakcji, kolejnych nie będziemy musieli zatwierdzać PIN-em. Po prostu cyfrowy portfel jest aktywny, dopóki zegarek znajduje się na naszej ręce i mierzy nasze tętno, co również stanowi dodatkowe zabezpieczenie naszych środków.

Niewątpliwą wadą Garmin Pay jest to, że aktualnie mogą korzystać z niej tylko użytkownicy kart Mastercard, wydanych przez Bank Zachodni WBK.

Bankowe aplikacje mobilne

Takie aplikacje, jak Google Pay, Apple Pay czy Garmin Pay to świetne rozwiązanie, jeśli posiadamy kilka kart debetowych i kredytowych w różnych bankach. Jeśli jednak korzystamy z usług tylko jednego banku, z powodzeniem możemy ograniczyć się do aplikacji mobilnej wydanej właśnie przez nasz bank. W większości przypadków taka aplikacja zainstalowana na telefonie pozwala nam na wszystko to, co możemy wykonać za pośrednictwem komputera z dostępem do bankowości internetowej oraz karty płatniczej w jednym: do kontrolowania stanu konta, wykonywania przelewów, płatności za zakupy w sieci i stacjonarnie, płatności Blikiem, czy doładowania telefonu. Warto sprawdzić, czy nasz bank posiada taką aplikację mobilną, po czym ściągnąć ją na telefon i korzystać z o dowolnym miejscu i czasie.

Podsumowanie

Takie aplikacje jak Google Pay, Apple Pay czy Garmin Pay, a także wszelkie aplikacje poszczególnych banków oraz system natychmiastowych płatności Blik pozwalają nam na błyskawiczne przelewanie pieniędzy i wygodne płatności za zakupy za pomocą telefonów, z którymi przecież nie rozstajemy się ani na krok. Jako że żyjemy w niesamowicie szybkich, ale i wygodnych czasach, to od technologii, które stosujemy na co dzień, wymagamy tego samego. Z pewnością płatności mobilne spełniają te kryteria, dzięki czemu powoli zastępują zarówno gotówkę, jak i wszechobecnych kart płatniczych.

Rating przedsiębiorstwa oraz nowa klasyfikacja naruszeń

2 maja br. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej zostały opublikowane dwa nowe rozporządzenia. Jedno z nich określa wzór liczenia ratingu przedsiębiorstwa, drugie natomiast zmienia rozporządzenie (UE) 2016/403, zawierając nową klasyfikację naruszeń. Rozporządzenia, które zaczną obowiązywać od 23.05 br. są kolejnym elementem wdrażania pakietu mobilności.

Nowe rozporządzenia dostępne są na poniższych stronach:

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2022/695 z dnia 2 maja 2022 r. ustanawiające zasady stosowania dyrektywy 2006/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do wspólnego wzoru służącego obliczeniu stopnia ryzyka przedsiębiorstw transportowych-

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2022/694 z dnia 2 maja 2022 r. zmieniające rozporządzenie (UE) 2016/403 w odniesieniu do nowych poważnych naruszeń przepisów unijnych, które mogą prowadzić do utraty dobrej reputacji przez przewoźnika drogowego

Co wprowadzają nowe rozporządzenia?

Rating przewoźnika, który będzie wyświetlany inspektorom podczas kontroli (również drogowych) z ERRU/KREPTD w postaci 4 kolorów:

przewoźnicy, u których nie przeprowadzono kontroli (przedział szary)

0–100 punktów: przewoźnicy niskiego ryzyka (przedział zielony)

101–200 punktów: przewoźnicy średniego ryzyka (przedział pomarańczowy)

201 punktów lub więcej: przewoźnicy wysokiego ryzyka (przedział czerwony)

Punkty przyznawane są odpowiednio za stwierdzone naruszenia (NN – 90, BPN – 30, PN – 10, NMW – 1) z ostatnich dwóch lat i wyciągana jest ich średnia na kontrolę i pojazdy wg wzoru:

Gdzie:

R — ogólny stopień ryzyka przedsiębiorstwa

n — liczba naruszeń danego rodzaju na pojedynczą kontrolę (wszystkie rodzaje kontroli).

i — pojedyncza kontrola

v — ważony wynik w zależności od rodzaju/wagi naruszenia (MI/SI/VSI/MSI)

MSI — najpoważniejsze naruszenie (ang. most serious infringement)

VSI — bardzo poważne naruszenie (ang. very serious infringement)

SI — poważne naruszenie (ang. serious infringement)

MI — niewielkie naruszenie (ang. minor infringement)

N — liczba pojazdów skontrolowanych podczas pojedynczej kontroli

r — łączna liczba kontroli w przedsiębiorstwie

g — współczynnik ważenia w przypadku zastosowania inteligentnego tachografu zgodnie z rozdziałem II rozporządzenia (UE) nr 165/2014

Jeśli firma będzie w przyszłości posiadać tabor wyposażony w wyłącznie tachografy inteligentne drugiej generacji, to wtedy wynik będzie pomniejszony o 10%.

Ze wstępnej analizy wynika, że większość przewoźników będzie wyświetlać się na szaro lub zielono, gdyż osiągnięcie koloru choćby pomarańczowego oznacza, że naruszeń jest bardzo dużo. Dokładnie rzecz biorąc, oznaczenie na pomarańczowo sygnalizuje, że średnio na kontrolę na pojazd było więcej niż jedno najpoważniejsze naruszenie. Najpoważniejszymi naruszeniami są np. manipulacje, za które dodatkowo można w Polsce stracić prawo jazdy na 3 miesiące.

Klasyfikacja naruszeń

Nowa klasyfikacja naruszeń, która wprowadza stopniowanie dla naruszeń do tej pory nieokreślonych – głównie są to nowe naruszenia, wynikające z ostatnich zmian pakietu mobilności. Do najciekawszych należą:

regularny tygodniowy okres odpoczynku lub dowolny tygodniowy okres odpoczynku trwający ponad 45 godzin wykorzystywany w pojeździe – BPN;

pracodawca nie pokrywa kosztów zakwaterowania poza pojazdem – PN;

przedsiębiorstwo transportowe nie organizuje pracy kierowców w taki sposób, aby umożliwić im powrót do centrum operacyjnego pracodawcy lub powrót do miejsca zamieszkania kierowców – BPN;

uzależnienie wynagrodzenia od przebytej odległości, szybkości dostawy lub ilości przewożonych rzeczy – BPN;

nieprawidłowe stosowanie lub niestosowanie oznaczenia promu/pociągu – PN;

brak symboli kraju rozpoczęcia/zakończenia pracy oraz symboli przekroczenia granic – PN – tutaj pojawia się niezgodność z polskim taryfikatorem, gdyż w polskich przepisach brak wpisu symbolu kraju określony został jako BPN;

– tutaj pojawia się niezgodność z polskim taryfikatorem, gdyż w polskich przepisach brak wpisu symbolu kraju określony został jako BPN; niespełnienie zasad kabotażu (np. brak okazania dokumentów, brak okresu cooling-off) – BPN

brak zgłoszenia delegowania – BPN;

brak aktualizacji zgłoszenia delegowania – PN.

Dodanie tych i innych naruszeń jest o tyle ważne, że są kraje, gdzie wysokość kary zależy właśnie od stopnia naruszenia. Im więcej pozycji w tym rozporządzeniu, tym łatwiej przewoźnik może też stracić reputację, a co za tym idzie możliwość wykonywania zawodu. W Inelo pracujemy nad dostosowaniem do nowych rozporządzeń, o czym będziemy informować na bieżąco.

Ranking procesorów w smartfonach 2022

Jaki procesor powinien być w telefonie w 2022 roku? Który procesor w smartfonie jest najlepszy? Który mobilny CPU jest dobry do gier, a który nadaje się do oglądania filmów 4K? Tutaj znajdziesz odpowiedź na pytanie z jakim procesorem warto kupić telefon.

Ranking procesorów mobilnych w telefonach

Technologia komputerowa od dziesięcioleci dąży do miniaturyzacji. Kiedyś zajmowały one duże pomieszczenie, potem całą szafę, później mieściły się pod biurkiem, a teraz możemy je nosić w kieszeni.

Smartfon to po prostu miniaturowy komputer obsługiwany dotykowo, który do prawidłowej pracy wymaga przede wszystkim procesora i pamięci. Pytanie tylko jaki mobilny CPU jest najlepszy? Który nadaje się do gier i filmów 4K, a który jest optymalnym wyborem na każdą okazję? Przekonajmy się.

Lepszy procesor w Androidzie czy iPhone?

Oba rodzaje smartfonów mają dobre procesory, ale widać też między nimi pewne różnice. Apple samo projektuje swoje procesory, które w połączeniu z zamkniętym systemem zapewniają lepszą optymalizację działania. To z kolei skutkuje niższym zużyciem energii, przy zachowaniu bardzo wysokiej wydajności. Nie da się ukryć, że pod względem relacji mocy obliczeniowej do energochłonności procesory Apple A15 należą w 2022 roku do najlepszych.

Jeszcze ciekawiej wygląda kwestia w bardzo wydajnych procesorach Apple M1, ale one są stosowane w tabletach i laptopach, a nie smartfonach. Zapewne zmieni się to w przyszłości, bo dla Apple większy sens ma ujednolicenie procesorów, niż tworzenie oddzielnych dla smartfonów.

Na szczęście zwolennicy Androida też mogą liczyć na znakomite osiągi. Idealnym przykładem są procesory Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 oraz Snapdragon 888. Co ważne, można je znaleźć nawet w telefonach za mniej niż 2000 zł.

Najlepszy procesor w telefonie flagowym

Poniższe wyniki są zbliżone do maksymalnych, ale nie koniecznie maksymalne. Mogą się różnić w zależności od modelu smartfona, niekiedy o kilka, a w ekstremalnych przypadkach nawet o kilkanaście procent.

[GeekBench 5 - jeden rdzeń / wiele rdzeni - im więcej, tym lepiej, podane wartości są przybliżone]

Apple A15 Bionic - 1740 / 4800

- 1740 / 4800 Apple A14 Bionic - 1600 / 4120

- 1600 / 4120 MediaTek Dimensity 9000 - 1280 / 4410

- 1280 / 4410 Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 - 1240 / 3760

- 1240 / 3760 Qualcomm Snapdragon 888+ - 1160 / 3680

- 1160 / 3680 Samsung Exynos 2200 - 1130 / 3550

- 1130 / 3550 Snapdragon 888 - 1120 / 3550

[Antutu 9 - im więcej, tym lepiej, podane wartości są przybliżone]

MediaTek Dimensity 9000 - około 1000000

- około 1000000 Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 - około 1000000

- około 1000000 Samsung Exynos 2200 - 880000 - 885000

- 880000 - 885000 Qualcomm Snapdragon 888+ - 840000 - 860000

- 840000 - 860000 Apple A15 Bionic - 822000 - 845000

- 822000 - 845000 Snapdragon 888 - 820000 - 830000

W telefonach z Androidem dominuje Snapdragon 8 Gen 1, ale w niedalekiej przyszłości będzie pojawiało się coraz więcej smartfonów z konkurencyjnym procesorem MediaTek Dimensity 9000. Bardzo popularny pozostaje też Snapdragon 888, a w iPhonach oczywiście Apple A15. Każdy z nich jest znakomity i nadaje się doskonale do gier, filmów i zaawansowanych aplikacji.

Dobry procesor w telefonie klasy średniej

W smartfonach za około 1900 - 2500 zł też można znaleźć najlepsze procesory, np. Snapdragon 888. Jednak warto zdecydowanie podkreślić, że jeśli telefon jest dobrze zoptymalizowany i ma szybką pamięć RAM i masową, to topowy procesor nie jest potrzebny.

Nawet wymagającym osobom wystarczy zazwyczaj SoC taki jak Qualcomm Snapdragon 778G, 870, 860 albo MediaTek Dimensity 920. Są one często spotykane w tańszych telefonach klasy średniej do około 1500 zł.

[GeekBench 5 - jeden rdzeń / wiele rdzeni - im więcej, tym lepiej, podane wartości są przybliżone]

Snapdragon 870 5G - 999 / 3220

- 999 / 3220 Snapdragon 778G 5G - 805 / 2990 - optymalny wybór w nowoczesnym telefonie

- 805 / 2990 - optymalny wybór w nowoczesnym telefonie Snapdragon 860 - 760 / 2710

- 760 / 2710 MediaTek Dimensity 920 - 810 / 2050

- 810 / 2050 Snapdragon 695 5G - 700 / 2010

- 700 / 2010 Snapdragon 750G 5G - 640 / 1880

- 640 / 1880 Snapdragon 690 - 600 / 1800

- 600 / 1800 Snapdragon 765G 5G - 600 / 1660

Jaki procesor w tanim telefonie?

A jaki procesor jest dobry w telefonie do około 1000 zł w 2022 roku? Tutaj trzeba już pamiętać o pewnych ograniczeniach. Wciąż możemy dostać telefony z procesorami wspierającymi łączność 5G, ale można już odczuć niższą wydajność w stosunku do telefonów klasy średniej za około 1500 zł lub więcej.

[GeekBench 5 - jeden rdzeń / wiele rdzeni - im więcej, tym lepiej, podane wartości są przybliżone]

MediaTek Dimensity 800U 5G - 600 / 1780

- 600 / 1780 Snapdragon 732G - 560 / 1790

- 560 / 1790 MediaTek Dimensity 700 5G - 560 / 1710

- 560 / 1710 Snapdragon 480+ 5G - 540 / 1660

- 540 / 1660 MediaTek Helio G95 - 510 / 1670

- 510 / 1670 MediaTek Helio G90T - 500 / 1600

- 500 / 1600 Snapdragon 678 - 530 / 1540

- 530 / 1540 Snapdragon 680 4G - 380 / 1520

- 380 / 1520 MediaTek Helio G80 - 380 / 1400

Redmi Note 11 to przykład dobrego taniego telefonu za mniej niż 1000 zł.

Warto zapamiętać jedną, podstawową zasadę: wyższa liczba w nazwie procesora zazwyczaj oznacza model wydajniejszy lub nowocześniejszy. Przykład: Snapdragon 888 > 778 > 480 i analogicznie Apple A15 > A14 > A13 itd. Aczkolwiek nie zawsze jest to takie proste, bo np. Snapdragon 680 może być gorszy od Snapdragona 678 w niektórych zastosowaniach.

Jaki procesor do gier w telefonie z 2022 roku?

Wiele osób używa telefonu dobrego do grania. Na przykład każdy nowy iPhone nadaje się to do tego świetnie, bo tytuły wydawane na zamknięty system iOS są zazwyczaj lepiej zoptymalizowane, niż na Androida. Procesor Apple A15 Bionic należy do elity najlepszych procesorów. Oczywiście są też imponująco dobre telefony do grania z Androidem - na przykład Asus ROG Phone 5S, ale realnie większość smartfonów flagowych jest dobra do mobilnego gamingu. Warto jednak upewnić się, że oprócz dobrego procesora w telefonie będziemy mieć również szybką pamięć masową np. UFS 3.1, wystarczająco dużo miejsca na dane np. 128 GB lub więcej oraz sporo pamięci RAM np. 8 GB lub więcej (nie do końca dotyczy to iPhone).

Najlepsze procesory mobilne do gier:

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1

Qualcomm Snapdragon 888 / 888+

Apple A15 Bionic

MediaTek Dimensity 9000

Samsung Exynos 2200

Qualcomm Snapdragon 870

Qualcomm Snapdragon 865 / 865+

Qualcomm Snapdragon 778G

Qualcomm Snapdragon 860

RAM też jest ważny w telefonie

Pamiętajmy, że CPU nie jest jedyną rzeczą, która ma wpływ na sprawność działania i wydajność. Ogromne znaczenie ma też pamięć masowa i pamięć operacyjna (RAM). Telefon z Androidem powinien mieć minimum 4 GB RAM w klasie niższej, 6 GB w klasie średniej i 8 GB w klasie wyższej. Im więcej, tym lepiej - RAMu nigdy za dużo. W przypadku smartfonów Apple nie musimy się zastanawiać nad RAM'em. Przykładowo iPhone 13 ma 4 GB, a iPhone 13 Pro ma 6 GB i oba dają sobie doskonale radę w 2022 roku, konkurując z najlepszymi smartfonami z Androidem.

Jaki procesor w smartfonie do filmów 4K?

Po pierwsze: smartfon, który odtwarza filmy 4K nie musi mieć wyświetlacza 4K. Wsparcie dla filmów 4K zazwyczaj oznacza, że procesor w smartfonie jest na tyle wydajny, że radzi sobie z dekodowaniem nagrań 4K Ultra HD. Najczęściej jednak obraz jest przeskalowywany w dół do rozdzielczości wyświetlacza w telefonie. Pośrednio oznacza to również, że filmy streamowane np. z YouTube lub Netflix nie będą włączały się w 4K, lecz w Full HD lub HD.

Po drugie: smartfony, które nagrywają filmy 4K mogą je również odtwarzać. Nie oznacza to jednak, że poradzą sobie z każdym wideo 4K, każdym formatem, kodowaniem i przepływnością (bitrate). Ponadto wsparcie dla 4K nie musi oznaczać, że smartfon wyświetli filmy 4K UHD bezprzewodowo lub przewodowo na podłączonym telewizorze lub monitorze (przez Wi-Fi lub HDMI).

Procesor do filmów w telefonie z 2022 roku powinien być wydajny i dość nowoczesny. Najlepsze będą nowe procesory Snapdragon z serii 8 (np. 888, 865) lub ewentualnie 7 (np. 778G), a także układy Apple A15. Wiele jednak zależy od oprogramowania i innych ograniczeń. Wybierając telefon z dobrym procesorem do filmów Ultra HD warto za każdym razem zapoznać się z informacjami na stronie producenta oraz specyfikacją danego procesora.

Leave a Comment