Mechanika i budowa maszyn

by Randa Pawel

XVIII Otwarte Mistrzostwa Wiedzy Komputerowej Powiatu Wejherowskiego

Zespół Szkół Chłodniczych i Elektronicznych z Gdyni. W dniu 17 grudnia 2018 w im. ks. Edmunda Roszczynialskiego w Wejherowie odbyły się Otwarte XVIII Mistrzostwa Wiedzy Komputerowej Powiatu Wejherowskiego. W mistrzostwach wzięło udział 7 dwuosobowych drużyn reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne powiatu wejherowskiego oraz Zespół Szkół Mechaniczno – Informatycznych z Lęborka i

Naszą szkołę reprezentował zespół w składzie: Piotr Gardocki z kl. IV bi i Jakub Kuniszewski z kl. IV ai.

Ostatecznie drużyna Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych zajęła I miejsce zdobywając 142 punkty, znacznie wyprzedzając rywali z innych szkół.

Również indywidualnie bezkonkurencyjni byli nasi uczniowie.

Grafika komputerowa i multimedia. Co warto wiedzieć o tej ścieżce kariery?

Z roku na rok coraz większe znaczenie mają zawody związane z działalnością w Internecie. Branża IT stale się rozrasta, więc rośnie zapotrzebowanie na specjalistów posługujących się kreatywnym zastosowaniem narzędzi, jakie daje nam świat. A to wiąże się z postępem technologicznym. Grafika komputerowa i multimedia są takimi dziedzinami, które tworząc jedność, pokazują nam jak wiele, można zrobić za pomocą programów komputerowych i specjalistycznej wiedzy. Na czym polega praca w tej branży? Jakie studia najlepiej wybrać, żeby pracować w tych zawodach? Na jakie przychody można liczyć?

Kim jest grafik komputerowy?

Grafik komputerowy tworzy projekty graficzne za pomocą dostępnych narzędzi wizualnych. Jego praca polega na kreowaniu dzieła za pomocą specjalistycznych programów oraz aplikacji. Może tworzyć ilustracje, zdjęcia, animacje czy filmy. To zawód doskonały dla osób kreatywnych, które chcą łączyć talent artystyczny z umiejętnością obsługi komputera.

Projekty grafika komputerowego są wykorzystywane w działaniach reklamowych, promocyjnych, informacyjnych, na stronach internetowych, w wydawnictwach i wielu innych miejscach zarówno w Internecie jak i poza nim. Jest nieograniczony zakres możliwości użycia dzieł projektanta graficznego.

Jakich umiejętności potrzebuje grafik komputerowy?

Projektantów graficznych i multimedialnych musi przede wszystkim charakteryzować kreatywność. Bez nie ma szans na powodzenie w tym zawodzie. Podstawa jest wymyślanie nowych pomysłów, posiadanie wizji przestrzennej, umiejętność dostosowywania projektów do zmian. Posiadanie “dobrego oka” jest więc kwestią kluczową. W końcu trudno jest wymyślać nowe pomysły i innowacyjne projekty, jeśli nie wiesz, jak wykorzystać swoje kreatywne zasoby.

Drugą ważną umiejętnością miękką jest dobra komunikacja. Zrozumienie klienta jest podstawą w pracy grafika komputerowego. Przetwarzanie informacji, wyjaśnienie etapu projektów w sposób przejrzysty (bez wdawania się w zawiłe kwestie techniczne), to może pomóc w pozyskaniu i utrzymaniu klienta.

Niezbędne są także odpowiednie umiejętności, które można nabyć na studiach inżynierskich z grafiki komputerowej bądź studiach podyplomowych. Co do nich należy?

Dobra znajomość programów graficznych, np. Adobe Creative, który jest zbiorem programów, takich jak Illustrator, Photoshop, InDesign i Flash;

Znajomość standardowych języków programowania komputerowego, jak JavaScript, CSS czy HTML;

Typografia;

Znajomość mediów interaktywnych, np. przy tworzeniu grafik i multimediów do stron internetowych, reklam interaktywnych, czy gier wideo;

Branding i znakowanie.

Czy trzeba ukończyć studia, by zostać grafikiem komputerowym?

Czy studia są niezbędne, by zostać grafikiem? Nie. Nie jest to medycyna, gdzie uzyskany tytuł decyduje o tym, czy możemy podjąć się danej pracy. Jednak studia są furtką do dalszej kariery. Coraz częściej graficy decydują się na zdobycie tytułu inżyniera z zakresu informatyki. Dlaczego? Bo kierunek studiów związanych z designem, grafiką komputerową i multimediami gwarantuje wiedzę, nie tylko z zakresu działań związanych z tworzeniem grafik, ale również praktyczne wykorzystanie narzędzi do tworzenia grafik w ściśle określonym marketingowo celu. Pozwala to na łączenie dwóch dziedzin grafiki komputerowej oraz multimediów.

Grafika komputerowa i multimedia to kierunek studiów, który ma na celu zdobycie wiedzy z zakresu tworzenia projektów reklamowych, kierowania komunikacją wizualną, specjalistycznych zmian w plikach wideo oraz graficznych, działań związanych z tworzeniem grafiki do gier, programów lub aplikacji.

Czym można zająć się po studiach grafika komputerowa i multimedia?

Po ukończeniu tego kierunku studiów można pracować jako specjalista do spraw reklamy, grafik komputerowy, grafik komputerowy ze specjalizacją z reklam. Szanse na zatrudnienie są spore. Praca dostępna jest np. w agencjach reklamowych oraz marketingowych, redakcjach portali internetowych czy w mediach tradycyjnych.

Można pracować w firmie lub korporacji, bądź działać samodzielnie - tworząc własną firmę lub spełniając się jako freelancer. Kierunek ten daje wiele możliwości i dużo różnych opcji znalezienia swojego miejsca na rynku pracy. Co ważne już na studiach można tworzyć portfolio, dzięki czemu po ich ukończeniu mamy zbiór naszych prac i łatwiej jest szukać pracodawcy na rynku pracy, a dzięki zajęciom w łatwy sposób studenci przyswajają wiedzę związaną z zachowaniami i wymaganiami pracodawców.

Na jakie przychody może liczyć absolwent grafiki komputerowej i multimediów ?

Według dostępnych w internecie danych na temat zatrudnienia grafików komputerowych można wnioskować, że zarabiają oni zazwyczaj od 3500 zł brutto wzwyż. Wiele jednak zależy od wiedzy, doświadczenia, a niekiedy także i posiadanego wykształcenia. Grafik komputerowy mający dodatkową wiedzę z zakresu multimediów może spodziewać się przychodów w granicach 4000 zł brutto. Nie są to złe zarobki, biorąc pod uwagę konkurencję na rynku. Trzeba pamiętać, że wraz z rozwojem i poszerzaniem portfolio przychody będą rosły. Doświadczony grafik, który ma bogate portfolio może liczyć nawet na kilka tysięcy złotych za jeden projekt.

Specjalista ds. reklamy zarabia miesięcznie ok. 4500 zł brutto, ale zdecydowana większość na tym stanowisku zarabia ok. 5000 zł brutto. Wszystko zależy od firmy, doświadczenia i miasta pracy.

Dla kogo są studia grafika komputerowa i multimedia?

Na tym kierunku najlepiej odnajdą się osoby kreatywne, które lubią sztukę i chcą działać w przyszłości w tym kierunku. Ważnym aspektem jest chęć rozwijania się w technikach graficznych, umiejętności działania w specjalistycznych aplikacjach oraz zdobywania wiedzy na temat grafiki, oraz multimediów.

Praca grafika komputerowego polega na ciągłym zdobywaniu nowych umiejętności i doskonaleniu tych, które już się ma, dlatego, też warto zastanowić się nad tym kierunkiem studiów, jeśli jest się gotowym na nowe wyzwania.

Mechanika i budowa maszyn

praktyki i praca

Praktyki zawodowe to szansa na zapoznanie się z codziennością pracy inżyniera mechanika. Warto też traktować je, jako okazję do zdobycia wartościowych kontaktów zawodowych, które w przyszłości mogą zaowocować ciekawymi propozycjami podjęcia pracy. Politechnika Krakowska posiada liczne umowy z firmami, dzięki którym już podczas studiów możesz budować swoją ścieżkę kariery zawodowej w formie praktyk i staży, skutkujących często umową o pracę lub działaniami B2B. Z racji uniwersalności nabytego wykształcenia absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie również w jednostkach samorządu terytorialnego, administracji państwowej, placówkach naukowych (np. CERN - Szwajcaria, ITER -Włochy, Niemcy) oraz w szkolnictwie wyższym w kraju i za granicą.

Efekty kształcenia dla kierunku „Mechanika i Budowa Maszyn" dają absolwentom podstawy pozwalające na rozwinięcie własnej działalności gospodarczej, jak również wychodzą naprzeciw oczekiwaniom pracodawców różnych branż mechanicznych.

Studia pierwszego stopnia na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn zapewniają wykształcenie specjalistów posiadających podstawową wiedzę i umiejętności konieczne do zrozumienia zagadnień z zakresu budowy, wytwarzania i eksploatacji maszyn. Posiadają gruntowną znajomość zasad mechaniki oraz projektowania z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi obliczeniowych.

Po ukończeniu studiów absolwenci są przygotowani do:

• realizacji procesów wytwarzania, montażu i eksploatacji maszyn,

• wykorzystywania nowoczesnych metod projektowania komputerowego i symulacji komputerowej

• prac wspomagających projektowanie maszyn, dobór materiałów inżynierskich,

• stosowanych jako elementy maszyn oraz nadzór nad ich eksploatacja,

• pracy w zespole,

• koordynacji prac i oceny ich wyników,

• sprawnego posługiwania się nowoczesnymi technikami komputerowymi,

• podjęcia studiów drugiego stopnia.

Absolwenci są przygotowani do pracy w:

• przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego oraz w innych zajmujących się wytwarzaniem i eksploatacją maszyn,

• jednostkach projektowych, konstrukcyjnych i technologicznych oraz związanych

• z organizacja produkcji i automatyzacja procesów technologicznych,

• jednostkach odbioru technicznego produktów i materiałów, jednostkach

• akredytacyjnych i atestacyjnych,

• jednostkach naukowo-badawczych i konsultingowych,

• innych jednostkach gospodarczych, administracyjnych i edukacyjnych

• wymagających wiedzy technicznej i informatycznej.

Leave a Comment