Laptop czy komputer stacjonarny, a może połączyć oba?

by Randa Pawel

Komputer stacjonarny do pracy

Komputer stacjonarny może być dobrą i nieraz także tańszą alternatywą dla laptopów biznesowych. Taki sprzęt można rozbudowywać, dzięki czemu można go użytkować przez wiele lat i tylko od czasu do czasu wymieniać określone podzespoły na nowszy model. Dobry komputer stacjonarny może być ciekawym wyborem do firmy, gdzie tworzy się treści multimedialne albo do biura rachunkowego, gdzie pracownicy nie muszą być mobilni.

Z jakich elementów składa się komputer stacjonarny?

Każdy komputer stacjonarny do biura czy do domu składa się z wielu elementów i podzespołów. W przypadku sprzętu typu desktop nasze wymagania powinny skupiać się na trochę innych cechach, niż gdy planujemy zakup laptopa biznesowego do firmy. Sprawdź nasz poradnik, a jeśli planujesz kupić desktop do firmy, koniecznie zwróć uwagę na te podzespoły:

Płyta główna.

Pamięć RAM.

Wydajna karta graficzna.

Inne karty rozszerzeń

Dysk twardy.

Zasilacz komputerowy.

Obudowa komputerowa.

Jakie są różnice między komputerem all-in-one a klasycznym desktopem?

All-in-one to nowoczesne spojrzenie na desktopy, gdzie cały komputer mieści się w monitorze. W nim zainstalowane są wszystkie podzespoły, a także głośniki. Komputer stacjonarny all-in-one wyróżnia się także bardzo cichą pracą, a przy tym zajmuje o wiele mniej miejsca i ma bardziej estetyczny wygląd. To bardzo wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla grafików, specjalistów od treści multimedialnych i pracowników kreatywnych. All-in-one mają najczęściej mocne podzespoły, niekiedy nawet jest to wydajność jak przy laptopach gamingowych.

Na jakie cechy komputera stacjonarnego do biura zwrócić uwagę?

Funkcjonalność – komputer stacjonarny do biura musi umożliwiać swobodną i efektywną pracę w firmie czy biurze rachunkowym. Desktop powinien być intuicyjny w obsłudze i dobrze, żeby pozwalał na realizację różnorodnych zadań.

– musi umożliwiać swobodną i efektywną pracę w firmie czy biurze rachunkowym. i dobrze, żeby pozwalał na realizację różnorodnych zadań. Wydajność – desktop musi działać sprawnie przez wiele godzin każdego dnia. Komputer do biura rachunkowego nie może spowalniać pracy księgowych, a w przypadku pracy grafika ważna jest odpowiednio duża ilość pamięci RAM i karta graficzna.

– musi działać sprawnie przez wiele godzin każdego dnia. nie może spowalniać pracy księgowych, a w przypadku pracy grafika ważna jest odpowiednio duża ilość pamięci RAM i karta graficzna. Ergonomiczność – przy komputerze spędza się codziennie wiele godzin. Sprzęt powinien być wygodny w użytkowaniu, tak aby zmniejszać ryzyko przeciążeń kręgosłupa (odpowiednia wysokość monitora) i pozwalać na wygodną pracę (zewnętrzna klawiatura i bezprzewodowa myszka).

Na jakie parametry i podzespoły zwrócić uwagę?

procesor,

pamięć RAM,

pojemny dysk,

porty,

obudowa,

zabezpieczenia,

profesjonalny design.

Ponadto komputer stacjonarny do biura można rozbudować o urządzenia peryferyjne, takie jak głośniki, drukarka, skaner, urządzenie wielofunkcyjne, głośnik, mikrofon.

Jaki desktop do biura wybrać? Nasze propozycje

Dużym atutem komputerów stacjonarnych jest to, że można je łatwo rozbudowywać i wymieniać poszczególne komponenty. Dzięki temu nie trzeba co kilka lat wymieniać komputera na nowy, tylko wystarczy np. dokupić więcej pamięci RAM, albo wymienić dysk na bardziej pojemny. W sklepie internetowym ale.pl możesz kupić dobry komputer stacjonarny do biura, który może mieć gwarancję producenta i będzie przez to łatwy w naprawie. Taką gwarancję można często przedłużyć, a nasi specjaliści mogą pomóc dobrać odpowiedni sprzęt i doradzą co zrobić w razie awarii. Jaki desktop wybrać? Poznaj nasze propozycje.

Zoptymalizuj pracę z system Windows 10 pro, rozbudowanym systemem zabezpieczeń i funkcjom współpracy oraz łączności HP. Układ zabezpieczający Trusted Platform Module (TPM) zapewnia funkcję obsługi szyfrowania sprzętowego w celu ochrony danych, wiadomości e-mail, a także tożsamości użytkownika.

256 GB pamięci, Windows 10 Pro, rodzina procesora Intel Core i3, niewielka waga i kompaktowy rozmiar. Dzięki tym podzespołom komputer zapewnia stabilność oraz moc użytkowania.

Procesor Intel Core i5 z taktowaniem procesora 2.7 GHz, dyskiem SSD i 8 GB pamięci. Posiada dwa porty wideo oraz 7 portów USB typu 2.0 Type-A. Świetnie sprawdzi się w biurze rachunkowym, czy jako sprzęt dla grafika.

Futurystyczny wygląd, podświetlenie, procesor AMD Ryzen 5, dysk HDD+SSD, karta GeForce GTX 1660. Idealne rozwiązanie zarówno do pracy, jak i dla gamera.

Prawdziwy mocarz z parametrami profesjonalnego i wydajnego komputera gamingowego. Piękny, podświetlany design, procesor Intel Core i7 taktowanie 3.6 GHz, 16 GB pamięci, dysk SSD, karta GeForce RTX 3060 sprawią, że nie będzie zadań nie do wykonania!

Potrzebujesz pomocy w wyborze komputera stacjonarnego? Skontaktuj się ze specjalistami ale.pl – chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy dobrać odpowiedni sprzęt. Napisz: bok@ale.pl lub zadzwoń: 22 290 77 77.

Jaki komputer stacjonarny kupić w 2022 roku?

Zastanawiasz się jaki komputer stacjonarny kupić? PC to urządzenia zazwyczaj oferujące znakomitą wydajność, którą gwarantują wysokiej klasy podzespoły. Postanowiliśmy przygotować zestawienie czterech wartych uwagi komputerów. Zapoznaj się z naszym zestawieniem, a na pewno będzie Ci łatwiej dokonać zakupu.

Komputer stacjonarny o niepowstrzymanej mocy

Szukasz naprawdę mocnego peceta? Spójrz na komputer stacjonarny MD5600X-A01 marki Mad Dog. Urządzenie wyposażono w procesor AMD 5 Ryzen 5600X. Posiada on sześć fizycznych rdzeni, a maksymalne taktowanie w trybie Turbo to aż 4,6 gigaherca. 32 gigabajty pamięci RAM DDR4 gwarantują szybkie realizowanie procesów – nawet jeśli odbywają się w tym samym czasie. Dedykowana karta graficzna Nvidia GeForce RTX 3070 Ti. Grafika obsługuje Ray Tracing i dysponuje własną pamięcią o pojemności aż 8 gigabajtów. Komputer posiada dwa dyski – SSD i HDD. Obydwa mieszczą aż po 1000 gigabajtów. Na komputerze zainstalowano system operacyjny Windows 10 Home, który możesz zaktualizować za darmo do najnowszej wersji oprogramowania. Obudowa MSI świetnie prezentuje się na stanowisku gamingowym. Zwłaszcza ze względu na podświetlenie RGB zastosowane wewnątrz urządzenia.

Źródło zdjęć: © materiały partnera Komputer MAD DOG MD5600X-A01 R5-5600X 32GB RAM 1TB SSD 1TB HDD GeForce RTX3070Ti Windows 10 Home.

Ostry komputer od wściekłego psa!

Mad Dog oferuje komputery stacjonarne w różnej konfiguracji. Jedną z lepszych reprezentuje ten model. W tym wypadku zdecydowano się na instalację procesora AMD Ryzen 5 5600X. Nie mogło oczywiście zabraknąć wydajnej karty graficznej. Jest to AMD Radeon RX 6600 XT. Chłodzenie sprzętu gwarantuje optymalne warunki pracy podzespołów. 16 gigabajtów pamięci RAM w typie DDR4 zapewnia sprawną pracę i rozgrywki. Zastosowano także dwa dyski. Jeden to klasyczny HDD o pojemności 1000 gigabajtów, a drugi – SSD. W tym wypadku miejsca jest nieco mniej, bo pół terabajta. Całość zamknięta jest w trwałej, funkcjonalnej i designerskiej obudowie MSI. To świetny sprzęt dla graczy wymagających pracy na najwyższych obrotach!

Źródło zdjęć: © materiały partnera Komputer MAD DOG MD5600X-A03 R5-5600X 16GB RAM 500GB SSD 1TB HDD Radeon RX6600XT Windows 10 Home.

PC dla wymagających graczy – coś dla fanów AMD

Tym razem Mad Dog postawił na rozwiązania ze stajni AMD. Mowa nie tylko o procesorze, ale również karcie graficznej. Sprzęt jest wyposażony w AMD Ryzen 5 3600. Procesor posiada sześć rdzeni, a maksymalne taktowanie w trybie turbo osiąga wartość nawet 4,2 gigaherca. Komputer posiada 16 gigabajtów pamięci RAM. To wystarczająco dużo, aby cieszyć się komfortową rozgrywką w najnowsze tytuły. Karta graficzna AMD Radeon RX 6600 to bez wątpienia dobry wybór. Podzespół dysponuje 8 gigabajtami pamięci GDDR6. Karta gwarantuje naprawdę świetnej jakości obraz. Zastosowany dysk SSD posiada aż 512 gigabajtów wolnego miejsca na pliki. Obudowa Silentium Signum SG1X TX RGB prezentuje się wyśmienicie. Posiada wydajne filtry przeciwkurzowe, które zapobiegają zapychaniu się otworów wentylacyjnych. Zasilacz Gigabyte jest trwały i bezpieczny dla pozostałych podzespołów komputera. Producent fabrycznie zainstalował system operacyjny Windows 10 Home.

Źródło zdjęć: © materiały partnera Komputer MAD DOG MD3600-A05 R5-3600 16GB RAM 512GB SSD Radeon RX6600 Windows 10 Home.

A może biały komputer? Sprawdź ten model

Tym razem coś innego! Komputer zamknięty w białej obudowie, która bez wątpienia zwraca na siebie uwagę. Producent wykorzystał procesor Intel Core i5-11400F. Dysponuje on sześcioma fizycznymi rdzeniami. Taktowanie procesor może osiągnąć pułap nawet 4,4 gigaherca w trybie turbo. Pamięć operacyjna komputera jest wystarczająca do ogrania nawet najnowszych hitów. 16 gigabajtów RAM to naprawdę sporo! Karta graficzna to AMD Radeon RX 6600. Jest ona wyposażona w aż dwa wentylatory, które dbają o właściwą temperaturę podzespołu. Płyta główna komputera to ASUS TUF Gaming B560M-Plus Wi-Fi. Pozwala ona na rozbudowę RAM aż do 128 gigabajtów. Dostępne są także dwa złącza M.2. Dysk SSD o pojemności 500 gigabajtów gwarantuje szybki odczyt i zapis plików. Przeszklony bok obudowy robi wrażenie. Podświetlone podzespoły doskonale prezentują się na biurku.

Źródło zdjęć: © materiały partnera Komputer MAD DOG MD11400F-I05 i5-11400F 16GB RAM 500GB SSD 1TB HDD Radeon RX6600 Windows 10 Home.

Laptop czy komputer stacjonarny, a może połączyć oba?

Komputery stacjonarne nie odchodzą jeszcze do lamusa, choć młodzi ludzie częściej sięgają raczej po laptopy, albo nawet po smartfony niż siadają za biurkiem. Nadal jednak “stacjonarka” ma kilka niepodważalnych zalet, które trudno zignorować, szczególnie jeśli korzystamy z niej do czegoś więcej niż tylko konsumpcji mediów.

Komputer stacjonarny - gdy cisza i wydajność ma znaczenie

Notebooki są coraz bliżej komputerów stacjonarnych pod względem wydajności i jakości chłodzenia, ale na pewno nie można powiedzieć, że są na równym poziomie. Co więcej zbudowanie cichego i wydajnego PeCeta będzie zawsze tańsze niż osiągnięcie podobnych efektów w laptopie. Przyczyn jest kilka, a najważniejsza z nich to oczywiście rozmiar. Mając do dyspozycji nawet średnich rozmiarów obudowę, możemy w środku zmieścić duży system chłodzenia. W dzisiejszych czasach nawet zestawy AIO z chłodzeniem wodnym nie są niczym nadzwyczajnym. Dzięki nim nie tylko trzymamy w ryzach temperatury procesora nawet pod dużym obciążeniem, ale możemy też cieszyć się wysoką kulturą pracy. Procesory dla komputerów stacjonarnych mają znacznie większe limity mocy niż układy mobilne (nawet ponad 125 W) i nie muszą troszczyć się o czas pracy na baterii, dzięki czemu zazwyczaj pracują z wyższym taktowaniem, a co za tym idzie, oferują większą wydajność.

Tego niestety w najbliższym czasie nie uda się przeskoczyć, bo fizyki nie da się oszukać, a wedle jej zasad na zdolność do odprowadzania ciepła ma w dużej mierze wpływ powierzchnia. Tej w komputerach stacjonarnych nie brakuje. Podobnie będzie w przypadku kart graficznych. Nawet jeśli mobilne wersje takich układów mają takie same nazwy jak ich desktopowe odpowiedniki, to zazwyczaj mają niższe taktowanie i mniejsze możliwości. Niestety patrząc na prognozy kolejnej generacji kart NVIDIA i AMD, nic się w tej kwestii nie zmieni, a karty dla komputerów stacjonarnych będą potrzebowały jeszcze więcej energii oferując w zamian jeszcze większą wydajność.Ta wydajność przydaje się w wielu aspektach, w zależności od tego co chcemy robić z komputerem. Paradoksalnie wcale nie musi chodzić głównie o gry, bo z tymi nieźle radzą sobie notebooki. Są jednak zastosowania, gdzie wydajność można łatwo przeliczyć na zaoszczędzony czas, a tym samym na pieniądze.

Dwa powyższe czynniki to główne i niepodważalne zalety komputerów stacjonarnych. Z pozostałymi można polemizować. Jeśli ktoś powie, że na komputerze stacjonarnym mamy zazwyczaj większy monitor to oczywiście wypada się zgodzić, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby do takiego monitora podłączyć też notebooka. Ktoś inny pewnie powie, że w obudowie komputera stacjonarnego zmieści się więcej dysków twardych, ale to też argument łatwy do obalenia. Po pierwsze w dzisiejszych notebookach można już zamontować bez większych problemów nawet dwa dyski M.2 NVMe, a nośniki o pojemności 1-2 TB nie są wcale takie drogie. Owszem, nie wsadzimy tu dysku 3.5 cala o pojemności 8 czy 10 TB, ale nie każdy potrzebuje takiej powierzchni. A nawet jeśli potrzebuje, to lepiej udostępnić ją w sieci za pośrednictwem NASa dla wszystkich urządzeń albo skorzystać z dysku zewnętrznego podłączonego portem USB lub Thunderbolt. Innych przewag stacjonarek nie widzę i to pewnie jedna z przyczyn, które sprawiają, że ich popularność spada.

Notebook - dobry kompromis, w każdej sytuacji

Lukę pozostawioną na rynku przez komputery stacjonarne skutecznie wypełniają notebooki. Mnogość modeli, różnych rozmiarów i form w jakich występują sprawia, że niemal każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Nie dalej jak wczoraj ASUS pochwalił się notebookiem z procesorem, który dzięki świetnemu chłodzeniu jest w stanie osiągnąć wydajność swojego desktopowego odpowiednika. Wygląda więc na to, że nawet pod względem wydajności laptopy są coraz bliżej, tylko wtedy na scenę wkracza cena. Po krótkiej analizie okazuje się, że jednak ten komputer stacjonarny będzie dwa razy tańszy, nawet jeśli dokupimy do niego niezły monitor.

Notebooki z pewnością przemawiają do ludzi, którzy sporo się przemieszczają. W gruncie rzeczy fakt ich wykorzystania w korporacjach uratował gospodarkę w czasie pandemii Covid-19. Pracownicy nie byliby w stanie na masową skalę zabrać do domów komputerów stacjonarnych z biura. Z laptopami żadnego problemu nie było i dzięki temu obecnie nikt już nie wątpi, że efektywna praca z domu jest możliwa. Mobilność docenimy też w codziennym życiu. Laptopa można ze sobą zabrać na wycieczkę, wyjazd do rodziny czy do kawiarni, jeśli mamy ochotę popracować w nieco innym środowisku. To z pewnością jedna z największych zalet tego typu komputerów.

Nie bez znaczenia jest też ich uniwersalność. Notebooka dopasujemy do siebie pod wieloma względami, począwszy od rozmiarów i wagi. Trzeba jednak mieć na uwadze, że im mniejszy i bardziej smukły model, tym jego wydajność będzie mniejsza. Niestety jak już wspominałem wcześniej, fizyki nie da się oszukać, a wydajność oznacza generowane ciepło, które trzeba rozproszyć. Czasami znaczenie ma jednak nie tyle wydajność, co wielkość ekranu i przestrzeni roboczej. Wtedy też wybór w przypadku notebooków jest bardzo duży, bo można wybrać leciutkie 16 cali pokroju LG gram, a można zdecydować się na model gamingowy z wydajną kartą graficzną i wagą w okolicach 3 kg. Laptopy dają spore pole do popisu, a producenci prześcigają się w oferowanych nowinkach.

Dzisiaj już nikogo nie dziwi fakt, że laptopa można zamienić w tablet obracając jego dotykowy ekran o 360 stopni. Nie dziwi nas obecność rysika w zestawie i czułość nacisku porównywalna z prawdziwymi tabletami do rysowania. Nikt też nie będzie zaskoczony, że ten sam komputer można w domu podłączyć do stacji dokującej przy pomocy jednego przewodu USB typu C i automatycznie uzyskać dostęp do dodatkowych monitorów, pełnowymiarowej klawiatury i myszki oraz szerokiej palety portów rozszerzeń. Jednym ruchem ręki, niewielki laptop staje się niemal komputerem stacjonarny, z tym jednym zastrzeżeniem, że nigdy nie będzie tak wydajny.

To co lepsze, komputer stacjonarny czy notebook?

Odpowiedź na to proste pytanie zawarta jest w kilku powyższych akapitach. W skrócie sprowadziłbym ją do słów “to zależy”. Jeśli zależy wam na jak najlepszym stosunku wydajności do ceny to warto sięgnąć po komputer stacjonarny. W każdym innym wypadku najlepiej jest dobrać sobie odpowiedniego notebooka, ustalając wcześniej swoje priorytety. Wybór na rynku jest bardzo szeroki, a każdego roku pojawiają się nowe pomysły, które ogranicza już chyba tylko wyobraźnia projektantów. W takim otoczeniu znalezienie komputera dla siebie nie powinno nastręczać żadnych większych problemów.

Artykuł powstał przy współpracy z marką Media Expert.

Leave a Comment