Laptopy/Notebooki/Ultrabooki

by Randa Pawel

Promocje Komputery stacjonarne ⇒ maj 2022

equisetum

Napisałem, że jak ktoś chce gotowca to lepiej szukać Actiny bo budują solidnie i z normalnych części (a kupić się w dobrej cenie da co jakiś czas) nawet nie patrzyłem na ceny bo nie to było moim przekazem. Najlepiej to jak człowiek złożyć PC jak człowiek z normalnych części. Z miesiąc temu byłem u gościa co kupił tak właśnie jak piszesz. Lenovo Legion z rtx 3060Ti i i5 11400. Procek non stop na 100 stopniach zrzucał taktowania i wył jak pies do księżyca. Chciałem mu chociaż chłodzenie zmienić na coś innego, ale nie da się, bo zrobili customowy montaż i żadne normalne chłodzenie nie wejdzie, tylko marki lenowo (klasy stocka intela). Gość miał w tym PC w 1080p w Forzie FPS jak z 1660Ti a do tego cięło wszystko bo dropy były poniżej 30 klatek. I co w takiej sytuacji? Gość zapłacił za wydajność 3060Ti i 11400 a dostał upośledzone o 50% z zerową możliwością poprawy, bo ani chłodzenia nie zmienisz, ani wentylatora nie dorzucisz (brak headerów, brak miejsca). Nie jesteś w stanie tego złomu nawet do stanu używalności doprowadzić. Lepiej kupić gorszy na papierze sprzęt a porządnej jakości i złożony porządnie niż te potworki. Akurat on miał jakiegoś zwykłago 3060Ti bodajże Ventusa, ale HP na 100% ładuje swoje dzieło, które nawet w normalnych warunkach w dobrej budzie jest głośne i gorące. Szkoda słów. Kupuj niech ci służy, czasem nie przetłumaczysz i samemu trzeba doświadczyć tej jakości. Tak wygląda RTX 3060 w wykonaniu HP

Czy warto kupić komputer stacjonarny? Poznaj jego zalety! / Poradnik

Odkąd na rynku pojawiły się laptopy, komputery stacjonarne zeszły na dalszy plan. Większość osób woli kompaktowe, przenośne laptopy, z których można korzystać praktycznie w każdym miejscu. Mimo tego, komputery stacjonarne wciąż mają swoich zwolenników. Jeśli zastanawiasz się, czy warto wybrać model stacjonarny, sprawdź jakie są jego największe zalety.

Wygodna praca

Dużym atutem komputerów stacjonarnych jest ergonomia pracy. Komputer ustawiony pod biurkiem, z monitorem na wysokości wzroku, dużą klawiaturą i wygodną myszką pod ręką, gwarantuje komfortowe użytkowanie. Do tego należy dobrać odpowiednio wyprofilowane krzesło, które zapewni prawidłową postawę kręgosłupa. Wszystkie te elementy sprawiają, że można wygodnie spędzić przed komputerem stacjonarnym wiele godzin. Z tego względu, często jest on wybierany do pracy w biurze.

Duża wydajność

Komputery stacjonarne uznawane są wydajne i funkcjonalne urządzenia. Zazwyczaj są dużo szybsze i mają większą wydajność niż komputery przenośne. Doskonale radzą sobie z obsługą wymagających gier i zaawansowanych programów graficznych.

Duży monitor

Dzięki temu, że monitor nie jest zintegrowany z komputerem, możemy wybrać model o dowolnej wielkości – wszystko zależy od naszych preferencji, ilości miejsca na biurku oraz kwoty, jaką możemy na niego przeznaczyć. Rozmiary monitorów rozpoczynają się od 17 cali i osiągają o wiele większe rozmiary, nawet do 55 cali. Warto dodać, że możemy wybrać monitor z tunerem tv, który umożliwia oglądanie telewizji bez konieczności włączania komputera.

Dowolność w konfigurowaniu sprzętu

Dużym atutem komputerów stacjonarnych jest możliwość samodzielnego złożenia zestawu i jego późniejszej modernizacji. Możemy kupić już gotowy zestaw komputerowy lub samodzielnie wybrać interesujące nas podzespoły, czyli np. kartę graficzną, dysk twardy i napędy. W razie potrzeby, możemy dodatkowo podkręcić procesor, aby wydobyć z niego maksymalną moc.

Łatwa wymiana elementów

Kolejną zaletą komputerów stacjonarnych jest łatwa wymiana podzespołów w razie jakiejkolwiek awarii, a także niższy koszt naprawy. Dzięki temu, że każdy element stanowi osobną część, nie musimy wymieniać wszystkich podzespołów, wystarczy tylko ten zużyty. Oprócz tego, wymiana części jest szybka i nie stanowi problemów – często wystarczy odkręcić kilka śrubek.

Laptopy/Notebooki/Ultrabooki

Jaki laptop kupić? Pomagamy wybrać notebook

Notebook a Ultrabook i laptop 2 w 1. Poznaj różnice

Kategoria laptopy obejmuje niezwykle szerokie spektrum produktów, różniących się przeznaczeniem, przekątną ekranu, wydajnością, dostępnymi technologiami, ale przede wszystkim budową. Notebook jest klasyczną konstrukcją mobilną jak np. laptop gamingowy albo stacja robocza. Ultrabook jest z kolei sprzętem ultra-smukłym, którego wysokość nie powinna przekraczać 18 mm. Przekątna nie ma tu żadnego znaczenia. Ultrabooki mają też często szybkie i bezpieczne dyski SSD. Do tych urządzeń zaliczają się głównie notebooki biznesowe. Laptop 2 w 1, inaczej laptop konwertowalny, łączy w sobie funkcje tradycyjnego laptopa oraz tabletu. Jego budowa umożliwia obrócenie ekranu o 360° i jego dalszą obsługę za pomocą dotyku. W niektórych modelach istnieje ponadto możliwość całkowitego odłączenia klawiatury. W rękach zostaje Ci tablet, który niejednokrotnie ma moc tradycyjnego komputera.

Sprawdź nasz: Ranking najbardziej opłacalnych laptopów

Czytaj nasz poradnik: Jaki laptop kupić? Wybieramy laptopa do domu

Podzespoły laptopa – liczy się to, co wewnątrz

Szybkość pracy laptopa oraz płynność obsługi programów i gier zależą od podzespołów. Kluczowym komponentem jest procesor. Najbardziej wydajne są jednostki posiadające 4 rdzenie, za nimi plasują się CPU 2-rdzeniowe. Równie istotna jest ilość pamięci RAM. Rekomendowana ilość to przynajmniej 8 GB. Na szybkość laptopa – czyli czas uruchamiania systemu oraz programów – wpływa przede wszystkim rodzaj użytego dysku. Nośniki SSD deklasują na tym polu dyski HDD. Warto jednak zainwestować w dwa dyski, instalując na SSD system i często używane aplikacje, a dysk twardy przeznaczając na magazyn danych. Karta graficzna jest komponentem opcjonalnym. W biznesie, w nauce i w codziennym użytkowaniu domowym dedykowana karta graficzna nie jest konieczna, bo wystarczający jest zintegrowany układ graficzny. Potrzebują jej za to gracze, graficy, jak i profesjonaliści korzystający ze stacji roboczych.

Porty oraz interfejsy

Liczba i rodzaj portów, znajdujących się w obudowie laptopa, definiuje, jakie urządzenia peryferyjne i akcesoria możesz do niego podłączyć. Najbardziej uniwersalnym portem jest USB, który zapewnia kompatybilność z klawiaturami, myszkami, a nawet z wieloma modelami słuchawek. USB służy też do transferowania danych z dysków zewnętrznych oraz pendrive’ów. Do portów wideo – HDMI i DisplayPort – podłączysz zewnętrzny wyświetlacz – monitor lub projektor. W Ultrabookach, z uwagi na smukłą konstrukcję, zamiast pełnowymiarowych portów znajdziesz często ich odpowiedniki w formacie mini, bądź micro. Co więcej, niektóre modele mają tylko jeden port – symetryczne USB typu C, do którego podłączysz replikator portów. Z internetem albo siecią firmową połączysz się przez złącze LAN. Łączność bezprzewodową zapewnia interfejs wi-fi. Laptopy biznesowe mają często także wbudowane modemy, obsługujące internet z karty SIM.

Ekran i klawiatura notebooka

Jednym z głównych czynników definiujących wybór laptopa jest przekątna ekranu. W ofercie x-kom znajdziesz m.in.: kompaktowe urządzenia z ekranem 11,6", cenione w biznesie modele 13,3", sprzęt Apple 14,1", popularne w domach notebooki 15,6", a także laptopy z ekranem 17,3", po które chętnie sięgają gracze i graficy. W wyświetlaczach instalowane są matryce matowe – czyli anti-glare, w których nie odbija się światło; błyszczące – wyświetlające cieplejsze kolory; dotykowe – obsługiwane tak, jak tablet. Zwróć też uwagę na: rozdzielczość ekranu – najpopularniejsze są Full HD, WQHD oraz 4K; częstotliwość odświeżania obrazu – sięgającą nawet 144 Hz; oraz technologie obrazu – zwłaszcza gdy zależy Ci na jak najlepszym odwzorowaniu kolorów, bądź wizualnych usprawnieniach dla graczy.

Komfort pisania zależy z kolei od klawiatury obecnej w laptopie. Jeśli piszesz dużo, wybierz model z klawiaturą wyspową, gdzie poszczególne klawisze są od siebie odseparowane. Tak pisze się wygodniej. Gdy zależy Ci na bloku numerycznym, zainwestuj w notebook o przekątnej przynajmniej 15,6”. W mniejszych Num Pad nie występuje. Przydatne jest także podświetlenie klawiatury. Najlepiej, gdy jasność daje się zmieniać. Oprócz tego, w laptopach dla graczy spotkasz często: wyróżnioną sekcję WSAD oraz mechaniczne przełączniki. W seriach biznesowych stosowane są także klawiatury odporne na zachlapanie, a nawet na zalanie.

Dopasuj laptop do swoich potrzeb

Laptop multimedialny – są to najbardziej uniwersalne laptopy, przeznaczone do użytku przede wszystkim w domu, choć sprawdzą się także w biurze. Ich moc pozwala swobodnie surfować w internecie, obsługiwać pakiet biurowy i popularne programy, oglądać filmy w wysokiej rozdzielczości i korzystać z serwisów VOD, a także grać w mniej wymagające gry. Jeśli nie planujesz grać, wybierz model ze zintegrowanym układem graficznym. Przekątna ekranu zależy wyłącznie od Twoich upodobań, ale do seansów filmowych najlepsza będzie konstrukcja 15,6” z wyświetlaczem o rozdzielczości Full HD.

– są to najbardziej uniwersalne laptopy, przeznaczone do użytku przede wszystkim w domu, choć sprawdzą się także w biurze. Ich moc pozwala swobodnie surfować w internecie, obsługiwać pakiet biurowy i popularne programy, oglądać filmy w wysokiej rozdzielczości i korzystać z serwisów VOD, a także grać w mniej wymagające gry. Jeśli nie planujesz grać, wybierz model ze zintegrowanym układem graficznym. Przekątna ekranu zależy wyłącznie od Twoich upodobań, ale do seansów filmowych najlepsza będzie konstrukcja 15,6” z wyświetlaczem o rozdzielczości Full HD. Notebook biznesowy – jest to najczęściej Ultrabook z uwagi na smukłą obudowę, niewielką wagę oraz design, który w biznesie odgrywa istotną rolę. Laptop klasy biznes powinien być też szybki, czyli posiadać dysk SSD, a do tego długo pracować na jednym ładowaniu. Zwróć też uwagę na rodzaje i ilości portów oraz sposoby łączności z internetem. Największą popularnością cieszą się modele 13,3”, lecz w sprzedaży są dostępne również biznesowe notebooki 15,6”, ważące niewiele ponad kilogram. W naszym poradnik przeczytasz też, jak chronić dane firmowe, zapisane w pamięci laptopa w kontekście przepisów RODO.

– jest to najczęściej Ultrabook z uwagi na smukłą obudowę, niewielką wagę oraz design, który w biznesie odgrywa istotną rolę. Laptop klasy biznes powinien być też szybki, czyli posiadać dysk SSD, a do tego długo pracować na jednym ładowaniu. Zwróć też uwagę na rodzaje i ilości portów oraz sposoby łączności z internetem. Największą popularnością cieszą się modele 13,3”, lecz w sprzedaży są dostępne również biznesowe notebooki 15,6”, ważące niewiele ponad kilogram. W naszym przeczytasz też, jak chronić dane firmowe, zapisane w pamięci laptopa w kontekście przepisów RODO. Laptop dla gracza – maszyna o dużej mocy obliczeniowej. Często z 4-rdzeniowym procesorem, zawsze z dedykowaną kartą graficzną. Notebook gamingowy wyróżnia charakterystyczny, niepowtarzalny design i niejednokrotnie metalowe wnętrze. Wiele modeli ma ponadto podświetlone klawiatury oraz wydajny układ chłodzenia. Rozdzielczość wyświetlaczy rozpoczyna się od podziałki Full HD, osiągając nawet 4K. Ponieważ w grach ważne jest brzmienie, laptopy dla graczy obsługują nie tylko dźwięk stereo, ale i 5.1, a nawet 7.1. O tym, jak wybrać laptop gamingowy przeczytasz w poradniku – Jaki laptop do gier?

– maszyna o dużej mocy obliczeniowej. Często z 4-rdzeniowym procesorem, zawsze z dedykowaną kartą graficzną. Notebook gamingowy wyróżnia charakterystyczny, niepowtarzalny design i niejednokrotnie metalowe wnętrze. Wiele modeli ma ponadto podświetlone klawiatury oraz wydajny układ chłodzenia. Rozdzielczość wyświetlaczy rozpoczyna się od podziałki Full HD, osiągając nawet 4K. Ponieważ w grach ważne jest brzmienie, laptopy dla graczy obsługują nie tylko dźwięk stereo, ale i 5.1, a nawet 7.1. O tym, jak wybrać laptop gamingowy przeczytasz w poradniku – Laptop dla grafika – laptop, z którego korzysta grafik, pod wieloma względami przypomina sprzęt dla gracza. Powinien mieć 4-rdzeniowy albo nawet 6-rdzeniowy procesor, gamingową kartę graficzną, przynajmniej 8 GB pamięci RAM, a do tego najlepiej dwa dyski – SSD i HDD oraz ekran o rozdzielczości Full HD (lub wyższej). Na polu grafiki doskonale sprawdzają się również laptopy Apple, a to z uwagi na świetną optymalizację sprzętową, jak i niesamowicie barwne ekrany Retina.

– laptop, z którego korzysta grafik, pod wieloma względami przypomina sprzęt dla gracza. Powinien mieć 4-rdzeniowy albo nawet 6-rdzeniowy procesor, gamingową kartę graficzną, przynajmniej 8 GB pamięci RAM, a do tego najlepiej dwa dyski – SSD i HDD oraz ekran o rozdzielczości Full HD (lub wyższej). Na polu grafiki doskonale sprawdzają się również laptopy Apple, a to z uwagi na świetną optymalizację sprzętową, jak i niesamowicie barwne ekrany Retina. Laptop dla studenta – wybór konkretnego modelu zależy od studiowanego kierunku. Nie ma bowiem jednego, uniwersalnego notebooka, a konfiguracja sprzętowa powinna być ściśle dopasowana do wymagań użytkowanych programów. Innego sprzętu potrzebuje student grafiki i projektowania, innego informatyk oraz programista, jeszcze innego żak z kierunku muzycznego. Innej wydajności potrzebuje student kierunku humanistycznego, a po inną sięgnie jego kolega na studiach medycznych albo matematyce, budownictwie, czy chemii. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poradniku – Jaki laptop dla studenta?

Sprawdź nasz: Ranking laptopów do domu i biura

Kiedy lepszy będzie notebook, a kiedy komputer PC?

Laptop ma tę przewagę nad desktopem, że jest mobilny. Możesz więc zabierać go w podróże służbowe, pracować zdalnie z każdego miejsca na świecie albo jeździć na turnieje dla graczy z własnym sprzętem. Najlepiej, jeśli notebook podróżuje w torbie, w etui albo w plecaku. Ma także zintegrowany ekran, klawiaturę, gładzik i głośniki, a więc wszystko, czego potrzebujesz do pracy i do rozrywki. Dodatkowo notebooki high-end, czyli posiadające najmocniejsze konfiguracje, są tak samo wydajne, jak komputery stacjonarne, co pozwala Ci grać w wymagające gry, a także płynnie pracować z wymagającymi programami. Desktop daje się z kolei łatwo modyfikować, więc z biegiem czasu możesz wymienić w nim wszystkie komponenty. Laptop nie daje Ci aż takiej swobody modernizacji. Oprócz tego, w komputerze PC zainstalujesz chłodzenie wodne CPU, więcej niż jedną kartę graficzną, jak również kilka dysków SSD.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Jaki laptop kupić? To zależy. Do codziennego użytkowania wystarczy zakupić notebooka lub laptopa 2 w 1. Przeznaczonymi do gier wideo są laptopy gamingowe o mocnych podzespołach. A w pracy najlepiej spisze się smukły i szybki ultrabook.

Ile kosztuje laptop? Dobry laptop ze średniej półki kosztuje od 1800 do 2500 złotych. Są laptopy tańsze, bo już od 1200 złotych, które pozwalają chociażby na płynne surfowanie po internecie – czego doskonałym przykładem będzie Kruger&Matz EXPLORE 1406. Ale i laptopy droższe, te dla graczy, zaczynające się od 3000 zł i sięgające ceną nawet do kilkunastu tysięcy. Jak chociażby ASUS ROG Strix G15 z kartą RTX 3050.

Jaki laptop do 3000 zł? Najlepsze laptopy do 3000 zł posiadają już bliski standardu dysk SSD, który zadba o sprawne działanie laptopa, jak i odpowiednio wyselekcjonowane komponenty. Do takich laptopów zaliczają się laptopy marki ASUS, Dell, Lenovo, Acer, HP czy MSI.

Leave a Comment