Jak stworzyć prawdziwie prywatną sieć internetową

by Randa Pawel

Internet

Słowo Internet jest zbitką wyrazów interconnection (połączenie) i network (sieć komputerowa). Neologizm ten jest określeniem dla setek połączonych ze sobą sieci komputerowych, zwykle bardzo różnych technologicznie.

Jest to ogólnoświatowa sieć komputerowa, łącząca lokalne sieci korzystające z pakietowego protokołu komunikacyjnego TCP/IP (ang. transmission control protocol/internet protocol), mająca jednolite zasady adresowania i nazywania węzłów oraz protokoły udostępniania informacji. Stworzony w USA dla środowiska naukowego i akademickiego jako rozwinięcie sieci ARPANet, następnie rozszerzony na inne firmy i instytucje, od końca lat 90. stał się masowo dostępny także dla użytkowników indywidualnych. Pomysł łączenia ze sobą sieci komputerowych przedstawili w 1973 r. R.Kahn i V.Cerf.

Postrzeganie internetu

Użytkownicy Internetu mogą widzieć Internet inaczej, np. jako:

sposób porozumienia się z rodzina i rozrzuconymi po całym świecie przyjaciółmi

źródło wersji demonstracyjnych różnych gier,

ocean zasobów czekających na eksploatację,

miejsce prowadzenia badań dokumentujących jakieś tezy,

nieprzebrane bogactwo komercyjnych możliwości

mrowie bibliotek i archiwów, będących do dyspozycji na każde skinienie.

Można mnożyć przykłady, jednak żadna z definicji nie jest wyczerpująca. Obecnie Internet funkcjonuje na zasadzie porozumienia między firmami administrującymi sieciami dołączonymi do Internetu. Zarządzaniem protokołami Internetowymi zajmuje się Internet Architecture Board, zasadami adresowania i nazewnictwa Internet Network Information Centem (Inter-NIC). Nadawanie numerów w Europie jest koordynowane przez RIPE. Pierwsze połączenie Polski z Internetem nastąpiło w 1991r. za pośrednictwem NASK.

Budowa internetu

Internet składa się z następujących poziomów. Pierwszy to Sieć Szkieletowa Internetu, która obejmuje zespół węzłów w USA, od 1995r należących do amerykańskich firm telekomunikacyjnych, każdy z węzłów zawiera pełną informację o wszystkich sieciach dołączonych do Internetu i o trasach, którymi należy kierować pakiety przeznaczone do tych węzłów. Do sieci Szkieletowej podłączone są serwery i rutery. Kolejno należy wyróżnić dostawców Internetu administrujących serwerami i ruterami przyłączonymi do sieci szkieletowej. Komputery użytkowników indywidualnych są zwykle dołączone bezpośrednio do serwera należącego do dostawcy: w przypadku użytkowników instytucjonalnych do dostawcy zwykle jest dołączona cała siec komputerowa użytkownika. Do transmisji danych zwykle korzysta się z cyfrowych połączeń światłowodowych lub satelitarnych.

Internet w Polsce

Historia Internetu w Polsce sięga roku 1990. Właśnie wtedy, 26 września, uruchomione zostało pierwsze internetowe łącze analogowe o prędkości 9600 bit/sek. (G. Chechłacz 2003 s. 119)

Dr Grzegorz Polok (Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie) wspomógł pierwszą transmisję internetową w Polsce. Miała ona miejsce w listopadzie 1990 roku.

Oficjalny dostęp do Internetu w Polsce – 20 grudnia 1991 rok.

Pierwsze, jednominutowe połączenie internetowe wykorzystujące protokoły TCP/IP, odbyło się 17 sierpnia 1991 roku. Połączenie odbywało się na linii Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego – Centrum Komputerowe Uniwersytetu w Kopenhadze.

ATM S.A. jest pierwszą polską firmą, która uzyskała dostęp do Internetu w 1992 roku.

Pierwszy polski serwer WWW powstał w sierpniu 1993 roku i nosił nazwę „Polska Strona Domowa”.

Pierwsza polska strona internetowa jaka powstała nosiła nazwę internet.pl (1992 rok).

Polski portal Wirtualna Polska powstał w 1995 roku.

W kwietniu 1996 roku TP S.A. uruchomiła dostęp anonimowy do Internetu z wykorzystaniem modemów. (R. Hajduk 2001)

Choroby

Nadmierne korzystanie z Internetu wiąże się bardzo często z różnymi chorobami, które noszą także nazwę chorób XXI wieku:

Cyberchondria – często traktowana jako zaburzenie neurotyczne, odmiana hipochondrii. Cechuje ja nieuzasadniony i nadmierny lęk przed przeglądaniem wyników wyszukiwania lub piśmiennictwa w Internecie. (R. White, E. Hotvitz 2009)

Zespół uzależnienia od Internetu – inaczej uzależnienie od Intenetu lub ZUI. Zespół zależności polega na wielogodzinnym korzystaniu z Internetu, który negatywnie wpływa na pacjenta. Odczuwany jest dyskomfort, stres. Bodźce wpływają na sfery: psychiczną, fizyczną, interpersonalną, społeczną, rodzinną i ekonomiczną. (B. Szmajdziński 2007)

Pisownia słowa Internet w języku polskim

Jeśli mamy na myśli konkretną sieć komputerową o charakterze globalnym to słowo „Internet” pisze się wielką literą, jest to nazwa własna. W niektórych przypadkach to pisownia małą literą jest poprawna – internet jako nośnik informacyjny. Przykłady: przeczytałem to w Internecie, internet przewodowy.

Netykieta

Netykieta jest zbiorem reguł poprawnego zachowania w Internecie, internetowy savoir-vivre, etykieta zachowań. Słowo powstało z połączenia słów net (z języka angielskiego – sieć) oraz etykieta. Netykieta, analogicznie do zwykłych zasad dobrego wychowania, nie jest szczegółowo skodyfikowana. Co z tego wynika, nie ma także specjalnej instytucji zajmującej się systematycznym karaniem osób jej nieprzestrzegających. Zdarza się jednak, że administrator danego bloga lub fora internetowego blokuje możliwość wypowiedzi użytkownikowi nadużywającemu wolności wypowiedzi. (A. Naruszewicz 2010)

Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu jest dniem okolicznościowym obchodzonym w całej Europie. Jego uroczystość przyda na pierwszą połowę lutego. Dzień powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej w celu przyciągnięcia uwagi społeczeństwa do problemu jakim jest bezpieczny i odpowiedzialny dostęp dzieci i młodzieży do sieci Internet.

Patrz także:

Bibliografia

G.H.Cady, P. McGregor "Internet od podstaw do mistrzostwa", wyd. Komputerowa Oficyna wydawnicza "HELP", Warszawa 1996, s. 31

Chechłacz G. (2003) Internet w Polsce , "Boss Gospodarka", nr 9, s. 119

, "Boss Gospodarka", nr 9, s. 119 Hajduk R. (2001) Pierwszy polski internauta – sierpień 1991 r. . PC World, [dostęp 2017-04-02].

. PC World, [dostęp 2017-04-02]. Iglesias - Joanna d'Arc "Wielka Encyklopedia PWN", wyd, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2002, s. 193

Naruszewicz A. (2010) Tematy (nagłówki) w polskich internetowych grupach dyskusyjnych - forma, funkcja, typologia "Aspekty komunikacji w kształceniu polonistycznym"

"Aspekty komunikacji w kształceniu polonistycznym" Szmajdziński B. (2007), Syndrom Uzależnienia od Internetu , wydawnictwo Studio-Impuls, Warszawa

, wydawnictwo Studio-Impuls, Warszawa White R. Horvitz E. (2009), Experiences with Web Search on Medical Concerns and Self Diagnosis, "AMIA Annual Symposium Proceedings 2009", s. 696

Autor: Marlena Mędala, Aneta Bocheńska

Sieć internetowa na osiedlu Cztery Pory Roku najlepszą w Polsce! Wywiad z Tomaszem Giełdą z CPRNet

Rozmowę z Tomaszem Giełdą członkiem zespołu CPRNet przeprowadził Tomasz Sujak.

T.S: Sieć CPRNet reklamuje się jako najlepsza w Polsce wg rankingu Jest jednak wiele rankingów sieci, dlaczego akurat temu wierzyć?

T.G: Naszym użytkownikom, którzy sprawdzają jakość swojego łącza internetowego zalecamy korzystanie ze ponieważ jest to dostawca tego typu usługi, posiadający największą na świecie infrastrukturę służącą takim pomiarom. Największą – a zatem również najbardziej obiektywną. Należy zaznaczyć, że oprócz wykonania pomiaru prędkości użytkownicy mają możliwość przetestowania stabilności swojego łącza oraz oceny w pięciostopniowej skali swojego dostawcy Internetu. Stabilność połączenia w CPRNet stale otrzymuje najwyższą ocenę „A”, natomiast nasi Użytkownicy oceniają nas – swojego dostawcę Internetu na 4.8 punktów na 5 możliwych. Bardzo nas to cieszy i motywuje!

T.S: Co oznacza tak wysoka ocena dla „statystycznego” Internauty? Czy oprócz prestiżu wiążą się z tym jakieś korzyści?

T.G: Idea dostarczania szybkiego i niezawodnego Internetu wynika bezpośrednio z potrzeb naszych Użytkowników. Niesamowite zwiększenie ilości danych multimedialnych dostępnych w Internecie jakie obserwujemy w ostatnich latach, przesunięcie równowagi z pobierania danych do komputera domowego na ich bezpośrednie wykorzystanie w Internecie wymusza na dostawcach łącz znaczące zwiększenie przepustowości. Coraz popularniejsza staje się również praca zdalna a Internet stał się znaczącym medium kontaktu bezpośredniego. Tego typu działania wymagają z kolei zapewnienia odpowiedniej stabilności łącza. Cieszy nas tak wysoka ocena w rankingu – ale tak naprawdę powstaje ona nieco „przy okazji” – priorytetem jest szybkie i stabilne łącze.

T.S: Jak to się stało, że mimo tak dobrej oceny sieć CPRNet jest dostawcą lokalnym, działającym na ograniczonym terenie?

T.G: Wracamy tutaj do korzeni naszej sieci. Powstała ona na osiedlu „Cztery Pory Roku” we Wrocławiu niemal 10 lat temu, założona przez jednego z mieszkańców osiedla – dla sąsiadów. Z tego względu od samego początku relacje pomiędzy dostawcą usługi a jej użytkownikami były przesunięte ze stricte biznesowych na bardziej serdeczne – sąsiedzkie. Mimo dynamicznego rozwoju sieci CPRNet, która obsługuje dziś kilka etapów osiedla „Cztery Pory Roku” oraz inne osiedla południowego Wrocławia, a w niedługim czasie planuje być dostępna w kolejnych lokalizacjach, nadal zachowujemy taki charakter, dlatego decyzje o rozszerzeniu działalności podejmujemy ostrożnie i szukamy współpracowników wśród mieszkańców osiedli, na których mają być dostępne nasze usługi.

T.S: Jak duże znaczenie w działaniu Waszej sieci mają działania dewelopera budującego osiedle?

T.G: Zasadnicze. Naszym „być albo nie być” na osiedlu jest infrastruktura techniczna jaką buduje deweloper oraz zasady, na których opiera korzystanie z tej infrastruktury. Jako mała, lokalna firma nie możemy pozwolić sobie na wygospodarowanie dużych środków na inwestycje, a także na wieloletnie oczekiwanie na zwrot środków zainwestowanych w sprzęt i okablowanie. Deweloper, który ma na względzie zadowolenie swoich klientów oraz buduje długoterminowe, rzetelne relacje biznesowe szybko doprowadza do finalizacji umowy umożliwiającej nam rozpoczęcie działań. Dzięki temu już w momencie, kiedy na osiedlu odbywają się pierwsze odbiory mieszkań nowi lokatorzy mają możliwość przyłączenia Internetu. Dodatkowo należy pamiętać, że obniżenie kosztów początkowych, związanych z umożliwieniem dostępu do Internetu w danej lokalizacji powoduje, że usługa, którą świadczymy może być od samego początku bardzo przystępna cenowo dla mieszkańców. Cieszymy się, że taki model działania udało się zrealizować na osiedlu „Cztery Pory Roku”.

T.S: Deweloper Archicom podkreśla w swojej ofercie budowanie dobrych relacji sąsiedzkich, czy dobrej jakości dostęp do Internetu ma znaczenie w tego typu działaniach?

T.G: Budowanie tego typu relacji odbywa się na wielu płaszczyznach, zarówno deweloper jak i podmioty obsługujące osiedle – każdy z nich może i powinien działać w tym zakresie. Niezależnie od tego, czy jest to zapewnienie odpowiedniej przestrzeni wspólnej do tego typu działań przez dewelopera, czy rzetelna praca Zarządu Wspólnoty i Administratora Osiedla, czy w końcu wytworzenie wirtualnej przestrzeni do poznania sąsiadów, wymiany poglądów i budowania relacji w Internecie – co jest naszą rolą. Budowanie relacji społecznych na osiedlu zapewnia nie tylko komfort i bezpieczeństwo, przynosi również wymierne korzyści, o których niejeden raz mogli przekonać się użytkownicy chociażby internetowego Forum Osiedlowego dla mieszkańców osiedla „Cztery Pory Roku”. Pomoc sąsiedzka, organizowanie spotkań, czasami burzliwa wymiana poglądów – to wszystko działania, które rozwinięte na forum spajają i zbliżają do siebie mieszkańców.

T.S: Czy klienci Archicomu mogą liczyć na dostępność usług CPRNet na osiedlu Olimpia Port?

T.S: Nasze usługi będą dostępne na osiedlu Olimpia Port od początku odbiorów mieszkań, czyli od wiosny 2013 roku. Już teraz aktywnie włączamy się w proces budowania więzi społecznych – niedawno zostało otwarte współtworzone przez nas Forum Osiedlowe. Mimo iż do momentu zasiedlenia osiedla pozostało jeszcze trochę czasu, współpracujemy już z mieszkańcami osiedla, którzy włączą się w proces serwisowania usługi – dzięki czemu nadal jesteśmy siecią budowaną i obsługiwaną – przez sąsiada dla sąsiada.

Jak stworzyć prawdziwie prywatną sieć internetową

vRack, czyli wirtualna szafa, to technologia, która umożliwia podłączenie, odizolowanie i rozdzielenie usług firmy w ramach jednej lub kilku prywatnych i zabezpieczonych sieci. Oznacza to, że wymiana informacji pomiędzy serwerami może odbywać się całkowicie poza siecią publiczną co sprawia, że dane są bardziej bezpieczne. Użytkownik nie musi instalować żadnego dodatkowego oprogramowania. Technologia vRack została opracowana przez firmę OVH, międzynarodowego dostawcę rozwiązań serwerowych.

Istnieje kilka sposobów wykorzystania usługi vRack, w ramach której użytkownik może sprawić, że serwery będą dostępne tylko w sieci prywatnej i/lub w sieci publicznej. Technologia pozwala na budowę zaawansowanych prywatnych infrastruktur w strefie wielu centrów danych OVH, niezależnie od ich lokalizacji. Dzięki temu możliwe jest stworzenie redundantnych środowisk sieciowych, które dzięki rozproszonej strukturze są bardziej odporne na awarie, cyberataki czy zdarzenia losowe, takie jak pożary w konkretnym centrum danych. vRack łączy aż do 4000 prywatnych sieci VLAN, co daje możliwość odgrodzenia serwerów, filtrowania dostępów i zabezpieczenia danych.

Aby dowiedzieć się więcej o technologii vRack, warto wziąć udział w webinarium „vRack: Innowacja i optymalizacja dzięki chmurze hybrydowej”, które odbędzie się w najbliższą środę. Podczas spotkania w środowisku wirtualnym Tomasz Rzepkowski, Inżynier usług Cloud i Serwerów Dedykowanych w OVH, odpowiedzialny również za obsługę klientów VIP na całym świecie. Opowie dlaczego warto wdrożyć technologię vRack. Będzie to pierwsze z cyklu trzech webinarów, jakie odbędą się w ramach akcji OVH Summer School.

„OVH Summer School to cykl wakacyjnych webinariów, które zorganizowaliśmy z myślą o specjalistach IT, integratorach, resellerach, blogerach, dziennikarzach technologicznych i wszystkich osobach, które odpowiadają za zarządzanie środowiskiem serwerowym czy usługami www. Zależy nam na tym, aby z jednej strony przybliżyć użytkownikom rozwiązania naszej firmy, a z drugiej podpowiedzieć jak poradzić sobie z niedogodnościami na jakie napotykają w swoich organizacjach” – mówi Robert Paszkiewicz, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu w firmie OVH.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Czas trwania to ok. 45 minut.

Kiedy: Środa, 20 lipca 2016, godz. 11:00

Dowiedz się więcej i wypełnij formularz rejestracyjny tutaj:

źródło: OVH

Kan

Leave a Comment