Czym jest Internet? Definicja, rola i znaczenie Internetu

by Randa Pawel

Jak działa Internet? Czym jest sieć, z której właśnie korzystasz?

Jeśli właśnie czytasz ten tekst, posługujesz się Internetem. Czy to wystarczy, by nazwać siebie ekspertem od globalnej sieci? Jak działa Internet? Czym jest sieć internetowa i jak właściwie z niej korzystać? Odpowiadamy na pytania i rozwiewamy wątpliwości.

Co to jest Internet? Wiadomości na ten temat jest tak wiele, że nie pomieszczą się w jednym artykule. Jeśli myślisz, że mając dostęp do laptopa lub smartfona i wpisując adres przeglądarki, jesteś znawcą Internetu, musimy Cię zmartwić. Definicja Internetu jest znacznie bardziej rozbudowana.

Kto wymyślił Internet?

Wydaje się, że działanie Internetu można ująć w prostych słowach. Sieć internetowa to nic innego, jak system umożliwiający wymianę informacji między urządzeniami do niego podłączonymi. Jak do tego dochodzi?

Wszystko zaczęło się w latach 60. XX wieku, kiedy amerykański informatyk polskiego pochodzenia Paul Baran na zlecenie Amerykańskich Sił Zbrojnych opracował koncepcję sieci cyfrowych transmisji danych. W tamtym czasie spodziewano się wybuchu III wojny światowej, a sieć miała przetrwać ten trudny okres. W 1964 roku powstał ARPANET, który uważany jest za bezpośredniego przodka Internetu. Na jego koncepcji osadzone są dzisiejsze sieci.

Jak działa Internet na polskim gruncie?

Choć pierwsza transmisja internetowa w Polsce miała miejsce dopiero w latach 80. XX wieku, a dokładniej w 1987 roku, za symboliczny początek sieci w naszym kraju uznaje się rok 1991. Wtedy to pracownik Wydziału Fizyki na UW wysłał e-maila z budynku przy ulicy Hożej. W 1996 roku największy operator telefoniczny w kraju, Telekomunikacja Polska uruchomiła numer: 020 2122, który umożliwiał łączenie się z siecią za pomocą modemu telefonicznego. Wtedy też pojawiła się ciekawa opcja Internetu przez satelitę. Niestety działał on w jedną stronę. Użytkownik mógł odbierać drogą satelitarną niezbędne informacje, ale żeby z nich korzystać, musiał użyć modemu telefonicznego. Było to dość kosztowne, a szybkość łączenia nie zwalała z nóg.

Internet LTE, mobilny, na kartę – era operatorów telefonii komórkowej

Analizując przeszłość internetową, nie można zapomnieć o rewolucji, jaka nastąpiła wśród usługodawców telefonii komórkowej. Każdy z nas wie, jak działa Internet mobilny. Dzięki dostępowi do transferu danych możemy bezprzewodowo łączyć się z siecią – nieważne czy jesteśmy w domu, czy akurat na łonie natury.

W ofercie operatorów coraz częściej figuruje Internet LTE. To technologia, która umożliwia połączenie z siecią na takiej samej lub zdecydowanie wyższej prędkości niż w rozwiązaniach stacjonarnych. Jest to tzw. 4G, czyli czwarta generacja telefonii komórkowej dostępna zarówno na abonament, jak i na kartę.

Czytaj także: Połączenia telefoniczne dawniej i dziś. Co się zmieniło?​

Przyszedł czas na światłowód. Jak działa Internet światłowodowy?

Obecna technologia przekracza granice możliwości. Rosną szybkości transferów, a typowe połączenie z Internetem wcale nie musi odbywać się w domu. Internet działa praktycznie w dowolnym miejscu na Ziemi.

Światłowód to najnowsza technologia, która zapewnia połączenie z Internetem bez żadnych ograniczeń. Można odbierać i wysyłać znaczne ilości danych, a jego prędkość nie zwalnia nawet przy dużej liczbie aktywnych urządzeń w sieci. Światłowód zresztą to nie tylko Internet, a pełna opcja usług dodatkowych.

Jak na razie to rozwiązanie dostępne dla wybranych użytkowników w większych miastach. Bez wątpienia jest również tanią, szybką i niezwykle atrakcyjną przyszłością polskiego Internetu.

Zobacz także: Pakiet internetowy - jak wykupić Internet LTE na kartę?​

Co to jest Internet i jakie ma zalety? Krótka historia powstania sieci

Internet to sieć, która ma charakter ogólnoświatowy i łączy urządzenia, takie jak komputery czy smartfony. Pozwala na wymianę danych, czyli informacji cyfrowych. Jest on przestrzenią adresów IP, które są przydzielone poszczególnym hostom i serwerom. Te zaś połączone są za pomocą znanych z większości domów urządzeń sieciowych — kart sieciowych czy modemów. Wykorzystują istniejącą infrastrukturę telekomunikacyjną do komunikowania się między sobą za pośrednictwem protokołu internetowego. Hosty to urządzenia, które pozwalają na korzystanie z usług, czyli są nimi m.in. komputery, smartfony i telewizory smart. Serwery udostępniają dane i usługi, a urządzenia nadawczo-odbiorcze (modemy i routery) przekazują sygnał.

Co to jest Internet? Początki sieci

Żeby dowiedzieć się, co to jest Internet, najpierw warto sięgnąć do jego początków. Należy tutaj wyróżnić dwie osoby. Pierwszą jest badacz polskiego pochodzenia, Paul Baran. Stworzył on koncepcję przesyłu danych. Związana jest ona z organizowaniem komunikatów w cyfrowe pakiety, które podróżują w sieci i trafiają do swoich celów. Została opisana w 1961 r. i wstępnie miała dotyczyć połączenia jedynie 4 uczelni w USA. Drugą osobą jest pracownik amerykańskiej organizacji badawczej ARPA, Joseph Licklider. Opisał on koncepcję tworzenia sieci komputerów, która według planów miała objąć zdecydowanie więcej połączeń niż tylko amerykańskie uniwersytety. Za początek Internetu uznaje się 1969 r., kiedy to utworzono pierwsze węzły między 4 jednostkami w USA. Jedną z nich był uniwersytet w Kalifornii.

Później rozwój sieci przyspieszył. Najpierw w 1970 r. Raymond Tomlinson wysłał pierwszego maila do samego siebie. Trzy lata później ARPANET stało się siecią międzynarodową. W 1979 r. utworzono Usenet, czyli sieć forów dyskusyjnych, która dała podwaliny pod przyszłe media społecznościowe. W 1991 r. powstał projekt bazy danych, który udostępnił możliwość tworzenia stron internetowych. W latach 1994 oraz 1998 uruchomiono również pierwsze wyszukiwarki internetowe — Lycos i Google.

Kiedy pierwszy raz zadano w Polsce pytanie, co to jest Internet?

Po raz pierwszy połączenie internetowe w Polsce uzyskano w 1991 r., kiedy pracownik Wydziału Fizyki UW wysłał maila. W tym czasie wiele osób nie wiedziało, co to jest Internet. Wtedy też Telekomunikacja Polska uruchomiła numer umożliwiający połączenie z siecią za pomocą modemu. Prędkość Internetu była bardzo niska i pozwalała jedynie na załadowanie stron internetowych. Nawet na taką operację użytkownik musiał czekać naprawdę długo. Nie dało się jednak jednocześnie korzystać z Internetu i rozmawiać przez telefon, ponieważ surfowanie było rozumiane jako wykonywanie połączenia i tak też rozliczane pod względem taryfy. Dużą rewolucją okazało się wprowadzenie przez Neostradę w 2004 r. taniego wariantu usługi, który gwarantował prędkość na poziomie 128 kB/s w przystępnej cenie i brak limitów czasowych korzystania.

Internet a WWW: podstawowe różnice

Niejednokrotnie pojęcia Internet i skrót WWW są używane zamiennie. Nie są one jednak tożsame. Sieć internetowa to system wymiany danych między hostami i serwerami, czyli charakteryzowane wyżej połączenie komputerów na globalną skalę. Do swoich zadań wykorzystuje protokół TCP/IP. WWW, czyli World Wide Web jest usługą, pewnego rodzaju aplikacją działającą w Internecie. Korzysta ona z protokołu HTTP i magazynuje dane, reagując na żądania ich udostępniania. WWW przekazuje między serwerem świadczącym daną usługę a odbiorcą wszelkie witryny, oparte na hiperłączach i innych multimediach.

Zalety Internetu są niezliczone

Współcześnie Internet jest bardzo istotnym miejscem pracy, zakupów czy też rozrywki. Odpowiadając na pytanie, co to jest Internet, warto skupić się na tym, co umożliwia on potencjalnym użytkownikom i jakie wiążą się z nim szanse bądź wyzwania. Sprawdźmy zatem, jakie pozytywne cechy można dostrzec w Internecie.

Za pośrednictwem Internetu można odnaleźć wiele przydatnych informacji oraz poszerzyć swoją wiedzę. Użytkownik znajduje w nim niemal każde zagadnienie, które kiedykolwiek go zaintrygowało. Warto jednak zawsze zwracać uwagę na źródła informacji i sprawdzać ich wiarygodność.

Dzięki sieci internetowej można oddać się rozrywce w postaci oglądania filmów, słuchania muzyki czy grania w gry komputerowe z innymi graczami z całego świata.

Komunikacja za pomocą czatów, forów internetowych, mediów społecznościowych i poczty elektronicznej jest szybka, wygodna i intuicyjna. Umożliwia przesyłanie lub udostępnianie plików czy zdjęć, a także ich wspólne edytowanie.

Rozwój Internetu i stale zwiększająca się liczba jego użytkowników sprawia, że jest on idealnym miejscem do promowania biznesów, produktów i osób. Umiejętne wykorzystanie sieci pozwala nie tylko prowadzić efektywny marketing, ale i zarabiać na własnych stronach internetowych, sprzedawanych produktach różnego rodzaju, kanałach (np. YouTube) itp.

Zakupy internetowe ułatwiają proces poszukiwania odpowiednich urządzeń i innych produktów, a także oferują szybszy sposób ich nabycia z opcją dostawy do domu. Ponadto, korzystanie m.in. z bankowości online oraz e-urzędów ułatwia codzienne życie.

Zagrożenia związane z Internetem

Sieć pomimo wielu superlatyw, niestety niesie za sobą również i zagrożenia, które mogą dotknąć każdego użytkownika. Odkrywając, co to jest Internet, nie można przejść obojętnie obok ryzyk, do których się przyczynia. Dlatego warto uważnie obserwować, na jakie strony internetowe wchodzimy, nie klikać podejrzanych linków, weryfikować informacje i pamiętać o używaniu aktualnego oprogramowania antywirusowego. Z czym może spotkać się przeciętny użytkownik w sieci?

Zalew fake newsów i nierzetelność przekazywanych informacji to podwaliny społecznej dezinformacji. Czasem nieprawdziwe dane są przekazywane świadomie, a czasem nie, dlatego, zanim udostępnimy je dalej, sprawdźmy, co na dany temat mówią pozostałe źródła.

Zbyt duża ilość czasu spędzanego przed komputerem może być niebezpieczna dla zdrowia, a gry online i media społecznościowe potrafią uzależnić.

Każdy może korzystać z Internetu, lecz nie każdy powinien. Z tego powodu w sieci mogą znaleźć się materiały niebezpieczne lub szkodliwe, w tym m.in. pornografia, nawoływanie do samookaleczeń lub samobójstw, treści obrazujące przemoc, ofiary wypadków, okrucieństwo wobec zwierząt oraz takie, które dyskryminują i nawołują do wrogości wobec innych grup społecznych lub osób.

Wchodzenie na niezabezpieczone strony internetowe lub klikanie podejrzanych hiperłączy może skutkować zainfekowaniem urządzenia złośliwym oprogramowaniem. Może to być również związane z ryzykiem włamania się hakerów do komputera i pozyskaniem wrażliwych danych, w tym np. loginu i hasła do konta bankowego.

Połączenie z siecią — co to jest Internet i jak zyskać do niego dostęp?

W wielu domach, w których rozpoczyna się przygoda z Internetem, istnieje potrzeba utworzenia odpowiedniej infrastruktury, czyli np. podprowadzenia odpowiedniego kabla. Ponadto, kluczowe jest wyposażenie w postaci modemu lub routera, które będą przetwarzać pozyskiwane dane i umożliwiać korzystanie z Internetu na komputerze stacjonarnym za pomocą połączenia kablowego z urządzeniem lub za pośrednictwem sieci Wi-Fi. Współcześnie nie powinno być większego problemu z podłączeniem gospodarstwa domowego do sieci, ponieważ jej dostępność jest powszechna. Połączenie się z nią może przebiegać jednak również na innych płaszczyznach.

W tym momencie może pojawić się pytanie, co to jest Internet mobilny. Jest to pakiet sieciowy, który sprzedawany jest w formie karty lub doładowania. Najczęściej taki rodzaj spotykany jest w smartfonach i tabletach.

Dark Web, czyli co to jest Internet zaszyfrowany

Istnieje wiele możliwości korzystania z sieci w sposób choć częściowo anonimowy — od najpowszechniejszego niezapisywania historii przeglądania za pomocą tzw. karty incognito, aż po stosowanie VPN (wirtualnej sieci prywatnej). Najbardziej zaawansowanym sposobem jest jednak Dark Web. Używając Dark Web, aktywność użytkownika zostaje rozproszona w taki sposób, aby trudno było zlokalizować urządzenie, z którego korzysta.

Aby uzyskać dostęp, należy korzystać z systemu Tor, czyli protokołu typu open source, który zapewnia odpowiednie szyfrowanie adresów. Stron związanych z Dark Web jest niewiele i często zmieniają swoją lokalizację z powodu usuwania z serwerów. Ta anonimowa część Internetu może służyć zarówno wymianie informacji między prześladowanymi dziennikarzami, jak i sprzedaży usług hakerskich lub innych nielegalnych środków działania tudzież produktów.

Czym jest Internet? Definicja, rola i znaczenie Internetu



Czym jest Internet? To przede wszystkim olbrzymia struktura, w której skład wchodzą miliony komputerów i urządzeń, umiejętnie połączonych ze sobą. Stworzenie takiej sieci to efekt wielu lat starań nad poprawą komunikacji i usprawnieniem przepływu informacji.

Internet w dosłownym tłumaczeniu oznacza „międzysieć” (z ang. inter - między i net - sieć), dlatego często określany jest jako "sieć sieci". Ma on zasięg globalny, a więc łączy i sieci lokalne i sieci rozległe oraz wszystkie komputery i inne urządzenia do nich podłączone. Uznany został za przełomowe zjawisko w zakresie komunikacji międzyludzkiej, ponieważ jest uniwersalnym i ogólnoświatowym systemem, służącym do wymiany informacji oraz do komunikacji.

Sięgając do korzeni współczesnego Internetu wypadałoby wspomnieć, że pierwszym krokiem w tym kierunku było pojawienie się telefonu. To właśnie rozwój telefonii zapoczątkował dynamiczny rozwój elektroniki oraz wszelkich urządzeń mających sprzyjać lepszej i sprawniejszej komunikacji. W efekcie pojawiły się takie wynalazki jak radio, a następnie pierwsze komputery.

Poniżej przedstawione zostanie naukowe podejście do definicji Internetu oraz zarys roli i znaczenia Internetu.

Definicja Internetu

W Encyklopedii socjologicznej czytamy, że Internet (z technicznego punktu widzenia) jest to "sieć sieci, czyli globalna sieć komputerowa", a zatem zespół komputerów, ich zasobów, jak również urządzeń peryferyjnych, które połączone są liniami transmisji danych (łączą one komputery na całym świecie, umożliwiając w ten sposób użytkownikom szybką komunikację). Może on skupiać dowolną liczbę komputerów, które są ze sobą zintegrowane za pośrednictwem: modemów, światłowodów, łączy satelitarnych, łączy radiowych czy też innych dróg przesyłowych. Internet oparty jest na wspólnym systemie adresowania i wspólnym protokole komunikacyjnym.

Justyna Hofmokl, autorka książki "Internet jako nowe dobro wspólne", sugeruje by tę definicję Internetu uzupełnić o dodatkowe elementy, a mianowicie:

Internet to nie tylko „sieć sieci”, ale też globalny systemem komunikacyjny, który jest stworzony przez połączone ze sobą prywatne i publiczne sieci telekomunikacyjne .

. Jego działanie możliwe jest dzięki "zastosowaniu otwartych i niekomercyjnych standardów telekomunikacyjnych".

Dzięki tzw. zasadzie end-to-end (główna zasada, która reguluje przepływ danych w Internecie) dokonuje się swobodne przesyłanie różnych typów danych.

Te połączone ze sobą sieci charakteryzują się pełną autonomicznością i zarządzane są przez różnych właścicieli - tak prywatnych jak i publicznych.

Usługi internetowe przygotowywane są w oparciu o zasady rynkowe.

Internet to sieć globalna, a zatem przesyłanie danych nie wiąże się z ograniczeniami terytorialnymi, ani też nie podlega lokalnym jurysdykcjom.

Zdaniem M. Czajkowskiego ("Wielka encyklopedia Internetu i nowych technologii") Internet skupia miliony komputerów i użytkowników, łącząc w ten sposób ośrodki akademickie, różne instytucje edukacyjne i rządowe, organizacje, laboratoria badawcze itd., oraz "zwykłych użytkowników". Internet eksponuje ogromne zasoby, do których zaliczają się serwisy informacyjne, artykuły naukowe, treści książek, kopie obrazów, utwory muzyczne, oprogramowanie itd.

Rola i znaczenie Internetu

Internet w zasadniczy sposób wpływa na życie ludzi. Przede wszystkim pozwala komunikować się na taką skalę, jaka przed jego powstaniem nie była możliwa, bez względu na płeć, narodowość, rasę, religię i to praktycznie z każdego zakątka świata. Jest więc miejscem zacieśniania kontaktów międzyludzkich. Daje również możliwość wypowiedzenia się na różne tematy, co jest niespotykane w żadnej innej formie komunikacji - w sposób anonimowy. Internauci wyrażają w sposób nieskrępowany swoje poglądów i opinie, których znacząca większość poza siecią nigdy by nie wyraziła.

W Internecie mamy też możliwość publikowania swoich zdjęć, tekstów, utworów muzycznych oraz wszelkich innych materiałów. Daje to możliwość poznania ciekawych ludzi, nie tylko pod kątem prywatnym, ale też i zawodowym. W ostatnich latach na rynku muzycznym pojawiło się wiele osób, którzy zaistniały jako artyści, właśnie dzięki temu, że zostały zauważone w Internecie. Dzięki temu medium "wybić się" w sferze zawodowym mogą także przedstawiciele innych zawodów, nie koniecznie ze świata artystycznego. Czasami wręcz wystarczy zamieścić swoje ogłoszenie na portalu poświęconym osobom szukającym pracy lub pracowników.

Co więcej, sam Internet może być miejscem, w którym zarobimy pieniądze, i to niekiedy bardzo duże. Na internautów czekają różne oferty zdalnej pracy, chociażby copywriting czy wszelkie profesje związane z informatyką. Są też tacy, którzy inwestują przez Internet, grają na giełdzie, obstawiają zakłady bukmacherskie itp.

Globalna sieć jest też bardzo cennym źródeł informacji - dysponuje praktycznie niewyczerpalnymi zasobami. Pozyskamy stąd różne typy informacji - od relewantnych, sprawdzonych, naukowych, przez wiadomości dostarczane przez serwisy informacyjne, po informacje z tzw. świata plotkarskiego, dotyczące np. celebrytów i ich życia. Bez problemu sprawdzimy wiadomości, które są na bieżąco aktualizowane, takie jak na przykład: rozkład połączeń autobusowych, kolejowych czy lotniczych, notowania giełdowe, pogodę, godziny otwarcia różnych instytucji itp. Możliwość ta bezpośrednio wpływ na poniesienie komfortu życia, bowiem pozwala na lepsze - świadome zorganizowanie dnia, konkretnego wyjścia (np. do kina, teatru czy nawet urzędu), zaplanowanie wakacji, urlopu itp.

W Internecie pozyskamy również cenne informacje, dotyczące poszczególnych firm oraz produktów, a nawet zrobimy zakupy. Z roku na rok przybywa osób dokonujących zakupów online, a dotyczy to nie tylko odzieży i butów, ale też sprzętu AGD i RTV, mebli, akcesoriów wyposażenia wnętrz, kosmetyków, leków, różnego rodzaju biletów, a nawet artykułów spożywczych. Przez Internet możemy kupić praktycznie wszystko.

Coraz więcej ludzi załatwia różnego rodzaju sprawy urzędowe właśnie w tej formie. Naprzeciw oczekiwaniom swoich klientom wychodzą praktycznie wszystkie instytucje - prywatne jak i publiczne, oferują właśnie e-usługi. Dzięki takiej możliwości jesteśmy w stanie zaoszczędzić naprawdę sporą ilość czasu, zdrowia i nerwów, bowiem nie musimy już stać w długich kolejkach. Co więcej, to od nas zależy, kiedy i w jakim czasie daną sprawę zechcemy załatwić, bowiem dostęp do usług elektronicznych oferowanych przez poszczególne instytucje mamy najczęściej przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu.

Jednak Internet niesie ze sobą też spore zagrożenie. Chociażby ze strony hakerów, którzy mogą przejąć nasze dane wrażliwe i je wykorzystać niezgodnie z prawem, a także ze strony stalkerów. Dlatego warto zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci i świadomie korzystać z Internetu.

Internet i jego przyszłość

Rozwój Internetu przebiega w tak szybkim tempie, że naprawdę trudno jest przewidzieć jak będzie on wyglądał za kilkanaście lat. Prawdopodobnie nastąpi rozwój e-przedsiębiorczości, zostaną wykreowane nowe możliwości e-biznesowe, z pewnością dojdzie też do dalszego rozwoju e-usług ułatwiających życie ludziom. Prawdopodobnie nastąpi też jeszcze większe wykorzystanie sztucznej inteligencji niż dotychczas, choć to z kolei może rodzić szereg problemów o charakterze etycznym.

Leave a Comment