Usuwanie niechcianych reklam, wyskakujących okienek i złośliwego oprogramowania

by Randa Pawel

Jak zapobiegać zainfekowaniu przez wirusy i inne złośliwe oprogramowanie oraz jak je usuwać

Terminem złośliwe oprogramowanie są określane szkodliwe programy zaprojektowane w celu uszkodzenia komputera lub wykonywania na nim niechcianych czynności. Przykłady złośliwego oprogramowania obejmują:

Wirus komputerowy to mały program komputerowy, który rozprzestrzenia się między komputerami i zakłóca ich działanie. Taki wirus może uszkodzić lub usunąć dane na komputerze, korzystać z programu poczty e-mail do rozsyłania swoich kopii na inne komputery, a nawet skasować wszystko z dysku twardego. Wirusy komputerowe często są rozpowszechniane przez załączniki w wiadomościach e-mail lub wiadomościach błyskawicznych. Z tego względu nie należy otwierać załączników wysyłanych przez nieznajomych, których otrzymanie nie było oczekiwane. Wirusy mogą być zamaskowane jako śmieszne obrazy, pocztówki i pliki audio/wideo. Mogą też rozprzestrzeniać się w plikach pobieranych z Internetu. Wirusy mogą być ukryte w pirackim oprogramowaniu i innych plikach dostępnych w sieci.

Robak to kod komputerowy, który rozprzestrzenia się samoczynnie — bez interakcji ze strony użytkownika. Większość infekcji przez robaki rozpoczyna się od otwarcia załącznika poczty e-mail. Następnie robak skanuje zainfekowany komputer w poszukiwaniu plików zawierających adresy e-mail, takich jak książki adresowe i tymczasowe strony sieci Web. Robak wysyła zainfekowane wiadomości e-mail na znalezione adresy, często fałszując adres nadawcy, aby zainfekowane wiadomości wyglądały na wysłane o znajomej osoby. Następnie robaki rozprzestrzeniają się automatycznie przy użyciu wiadomości e-mail i sieci, lub wykorzystując luki w zabezpieczeniach systemów operacyjnych, co często prowadzi do przeciążenia komputerów, zanim przyczyna zostanie rozpoznana. Mimo że robaki nie zawsze mają szkodliwe działanie, to zwykle powodują problemy z wydajnością i stabilnością komputerów oraz sieci.

Koń trojański jest złośliwym oprogramowaniem ukrywającym się wewnątrz innych programów. Przedostaje się on do komputera ukryty w bezpiecznym programie, np. w wygaszaczu ekranu. Następnie w systemie operacyjnym umieszczany jest kod umożliwiający hakerowi dostęp do zainfekowanego komputera. Konie trojańskie zwykle nie rozprzestrzeniają się samoczynnie. Są natomiast rozsyłane przez wirusy, robaki i ukrywane w pobieranym oprogramowaniu.

Instalacja programu szpiegującego na komputerze przebiega bez wiedzy użytkownika. Te programy mogą zmienić konfigurację komputera lub zbierać dane reklamowe i informacje osobiste. Program szpiegujący może śledzić nawyki związane z wyszukiwaniem w Internecie, a także przekierowywać przeglądarkę internetową na inne witryny.

Co to jest nieuczciwe oprogramowanie zabezpieczające?

Nieuczciwe oprogramowanie zabezpieczające próbuje przekonać użytkownika, że jego komputer jest zainfekowany, i zwykle proponuje pobranie lub kupienie produktu, który usunie zagrożenie. Nazwy takich produktów często zawierają słowa Antivirus, Shield, Security, Protection lub Fixer (antywirus, osłona, zabezpieczenia, ochrona, narzędzie naprawcze). Ma to na celu przekonanie użytkownika o wiarygodności produktu. Takie produkty są zwykle uruchamiane natychmiast po pobraniu lub po ponownym uruchomieniu komputera. Nieuczciwe oprogramowanie zabezpieczające może uniemożliwiać uruchamianie aplikacji, takich jak Internet Explorer. Ponadto takie oprogramowanie może wskazywać bezpieczne i ważne pliki systemu Windows jako infekcje. Typowy komunikaty o błędach i wyskakujące okienka zawierają takie wyrażenia:

Ostrzeżenie!

Twój komputer został zainfekowany!

Ten komputer został zainfekowany programami szpiegującymi i innymi użytkownikami.

Uwaga Jeśli zostanie wyświetlony komunikat w wyskakującym oknie dialogowym podobny do tego ostrzeżenia, naciśnij klawisze ALT+F4 na klawiaturze, aby zamknąć to okno dialogowe. Nie należy klikać żadnych elementów w tym oknie dialogowym. Jeśli przy próbie zamknięcia okna dialogowego nadal pojawia się ostrzeżenie, takie jak to, że wiadomość jest złośliwa.

Czy na pewno chcesz nawigować z tej strony?

Twój komputer został zainfekowany! Mogą one powodować utracone dane oraz uszkodzenia plików i muszą być traktowane jak najszybciej. Naciśnij klawisz CANCEL, aby temu zapobiec. Wróć do strony Zabezpieczenia systemu i pobierz ją, aby zabezpieczyć komputer.

Naciśnij przycisk OK, aby kontynuować lub anulować, aby pozostać na bieżącej stronie.

Jeśli pojawi się taki komunikat, nie pobieraj ani nie kupuj oprogramowania.

Aby uzyskać więcej informacji, zobacz Ochrona przed oszustwami w pomocy technicznej.

Oprogramowanie narzędzi do optymalizacji stron internetowych

Smartlook to rozwiązanie do analizy jakościowej dla sieci i urządzeń mobilnych, które pomaga ponad 300 000 przedsiębiorstwom każdej wielkości i z różnych branż w odpowiadaniu na pytania dotyczące

działań użytkowników. Dlaczego użytkownicy korzystają z danej funkcji lub z niej nie korzystają? Wyeliminuj zgadywanie: zawsze dostępne nagrania i mapy cieplne pokazują rzeczywiste zachowanie użytkowników, a automatyczne śledzenie zdarzeń i lejki konwersji pokazują trendy w zachowaniach. Smartlook to nie tylko liczby i wykresy, ale także powód, dla którego użytkownicy zachowują się w dany sposób.

Usuwanie niechcianych reklam, wyskakujących okienek i złośliwego oprogramowania

Jeśli opisane tutaj problemy pojawiają się w Chrome, może to oznaczać, że na komputerze zainstalowane jest niechciane lub złośliwe oprogramowanie:

Wciąż pojawiają się wyskakujące reklamy i nowe karty.

Strona główna Chrome lub wyszukiwarka wciąż się zmienia bez Twojej zgody.

Co jakiś czas w Chrome pojawiają się niechciane rozszerzenia lub paski narzędzi.

Gdy przeglądasz internet, Twoje czynności zostają przejęte i następują przekierowania na nieznane strony lub reklamy.

Wyświetlają się alerty o wirusach lub o zainfekowaniu urządzenia.

Aby uniknąć takich sytuacji, wchodź tylko na bezpieczne strony i pobieraj pliki tylko z zaufanych źródeł.

Jak zablokować wyskakujące okienka lub zezwolić na ich wyświetlanie w Chrome

Krok 1. Usuń aplikacje powodujące problemy

Na telefonie lub tablecie z Androidem naciśnij i przytrzymaj przycisk zasilania urządzenia. Na ekranie naciśnij i przytrzymaj przycisk Wyłącz . Urządzenie uruchomi się w trybie awaryjnym. Na dole ekranu pojawi się komunikat „Tryb awaryjny”. Usuń ostatnio pobrane aplikacje. Dowiedz się, jak usuwać aplikacje Wskazówka: aby zapamiętać usunięte aplikacje i łatwo je potem przywrócić, zrób listę. Po usunięciu każdej aplikacji uruchom urządzenie ponownie. Sprawdź, czy problem został rozwiązany. Po usunięciu problematycznej aplikacji możesz ponownie zainstalować pozostałe aplikacje usunięte podczas tej procedury. Dowiedz się, jak ponownie instalować aplikacje

Krok 2. Włącz ochronę urządzenia przed aplikacjami powodującymi problemy

Upewnij się, że funkcja Play Protect jest włączona. Na urządzeniu z Androidem otwórz aplikację Sklep Google Play . Kliknij Menu Play Protect. Włącz opcję Skanuj urządzenie pod kątem zagrożeń.

Krok 3. Zatrzymaj wyświetlanie powiadomień z konkretnej strony

Jeśli jakaś strona wyświetla irytujące powiadomienia, rozwiązaniem problemu będzie wyłączenie odpowiednich uprawnień:

Na telefonie lub tablecie z Androidem otwórz aplikację Chrome . Otwórz stronę internetową. Na prawo od paska adresu kliknij Więcej Informacje . Kliknij Ustawienia witryny. W sekcji „Uprawnienia” kliknij Powiadomienia. Jeśli nie widzisz opcji „Uprawnienia” lub „Powiadomienia”, strona nie ma włączonych powiadomień. Wyłącz to ustawienie.

Więcej informacji o złośliwym oprogramowaniu

Trzy oznaki złośliwego oprogramowania (1:42) Dowiedz się, jak sprawdzić, czy masz złośliwe oprogramowanie na komputerze i jak dbać o swoje bezpieczeństwo w internecie. Dowiedz się, jak sprawdzić, czy masz złośliwe oprogramowanie na komputerze, i jak dbać o swoje bezpieczeństwo w internecie.

Leave a Comment