Serwer plików: definicja i podstawy

by Randa Pawel

Serwery plików są podporą dla danych w firmie, ponieważ zarządzają wymianą danych, centralizują dostęp do treści i drukarek oraz upraszczają proces tworzenia kopii zapasowych. W tym artykule zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje na temat „serwerów plików” i pokazujemy, dlaczego ich użycie może być opłacalne również w sektorze prywatnym.

Czy mogę również samodzielnie zbudować serwer plików?

Tak. Serwer plików sam w sobie jest niczym innym jak komputerem, który może przechowywać duże ilości danych i jest zintegrowany z siecią jak „normalny” komputer PC. Mając odpowiednią wiedzę, możesz nawet sam go zmontować z wyrzuconego sprzętu.

Czy istnieją alternatywy dla własnego serwera plików?

Istnieje wiele usług online, które oferują na sprzedaż lub wynajem serwery zarządzane i dedykowane.

Czym różni się serwer plików od NAS?

W przeciwieństwie do serwera plików, dyski twarde w NAS nie są połączone z komputerem, ale tworzą niezależną jednostkę.

zawartość

1. Definicja: Co to jest serwer plików i jak działa? 1.1. Ważna podstawa: odpowiedni sprzęt 1.2. Kontrola dostępu w oparciu o protokoły

1.1. Ważna podstawa: odpowiedni sprzęt

1.2. Kontrola dostępu w oparciu o protokoły

2. Jakie są zalety korzystania z serwera plików?

3. Dla kogo wart jest serwer plików? Podobne artykuły:

Podobne artykuły:

1. Definicja: Co to jest serwer plików i jak działa?

Serwer plików (w języku niemieckim: „serwer plików”) to centralny komputer, który zapewnia system plików (lub przynajmniej jego części) w sieci. Uprawnieni klienci uzyskują następnie dostęp do przechowywanych tam treści.

W zależności od rodzaju zastosowania służy na przykład jako centralne miejsce przechowywania oraz do archiwizacji dokumentów, obrazów lub plików muzycznych. W zasadzie każdy komputer może być skonfigurowany jako host i serwer plików. W najprostszej postaci jest to zwykły komputer PC, który przetwarza żądania plików i wysyła je przez sieć.

Jako systemy operacyjne nadają się do tego wszystkie aktualne wersje Windows, Linux lub MacOS. Jeżeli serwer plików jest połączony również przez Internet, dostęp może odbywać się nie tylko przez sieć lokalną, ale także zdalnie.

1.1. Ważna podstawa: odpowiedni sprzęt

Podobnie jak w przypadku większości systemów zarządzania plikami, wybór odpowiedniego sprzętu również odgrywa fundamentalną rolę w przypadku komputera PC będącego serwerem plików. Miejsce na dysku twardym powinno oczywiście mieć najwyższy priorytet. Musi to zapewnić wystarczającą ilość miejsca na żądane pliki, aplikacje oraz system operacyjny i oprogramowanie sterujące.

Jeśli w serwer wbudowanych jest kilka dysków twardych, warto użyć kontrolera RAID.

Kolejna lokalizacja i oczekiwana częstotliwość użytkowania (w sektorze prywatnym lub jako produktywne rozwiązanie w środowisku biznesowym) determinują wydajność procesora i wielkość pamięci głównej. Jeśli maszyna jest wyposażona w kilka dysków twardych, warto również rozważyć kontroler RAID („Redundant Array of Independent Disks”). Gwarantuje to bezbłędne przetwarzanie nawet przy dużej liczbie dostępów.

Jednak zwykle nie potrzebujesz specjalnej konfiguracji serwera dla swojego domu. Do zaplanowanych wymagań często wystarcza standardowy komputer PC.

1.2. Kontrola dostępu w oparciu o protokoły

Wymagane są specjalne protokoły sieciowe, aby serwer plików i klienci mogli się ze sobą komunikować. W lokalnych sieciach Windows i macOS do transmisji zazwyczaj używany jest protokół SMB („Server Message Block”) opracowany przez IBM. Umożliwia to m.in. udostępnianie plików i katalogów oraz usługi drukowania. Z drugiej strony systemy oparte na systemie Unix, takie jak Linux, w większości używają NFS (Network File System).

Dobrze wiedzieć: Aby móc korzystać z obu protokołów równolegle w sieciach mieszanych, serwery oparte na systemie Unix muszą być doposażone w odpowiednie oprogramowanie, które implementuje w nich protokół SMB. Jednym z najbardziej znanych programów tego typu jest na przykład (bezpłatny) pakiet Samba o otwartym kodzie źródłowym.

Jak wspomniano powyżej, serwery plików można znaleźć nie tylko w sieciach lokalnych, ale można je również znaleźć w Internecie. W takim przypadku do dostępu używany jest „Protokół przesyłania plików” lub w skrócie FTP.

Jeśli transfer ma odbywać się w sposób bezpieczny, stosuje się SCP („Secure Copy Protocol”), SFTP („Secure File Transfer Protocol”) lub WebDAV („Web-based Distributed Authoring and Versioning”). Na przykład dostawcy lub producenci gier używają przede wszystkim serwerów plików do udostępniania swoich treści do pobrania.

Uwaga: Zawartość platform udostępniania plików online jest również przekazywana za pośrednictwem serwerów plików. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ oferowane programy, filmy lub pliki muzyczne prawie zawsze nie są przeznaczone dla nich zgodnie z prawem licencyjnym.

Oprócz serwerów plików w Internecie, niemałą rolę w firmach odgrywają również tzw. „intranety”. Są one zastrzeżone wyłącznie dla pracowników lub specjalnie upoważnionych podmiotów zewnętrznych i korzystają z protokołów SMB / CIFS („Server Message Block / Common Internet File System”) w środowiskach Windows i NFS w środowisku Unix.

2. Jakie są zalety korzystania z serwera plików?

Centralne zarządzanie plikami przez serwer plików ma wiele zalet. Obejmuje to przede wszystkim łatwiejszą i lepszą organizację oraz lepszy przegląd istniejących treści.

Ponadto praktycznie nie ma konfliktów wersji, ponieważ wszyscy użytkownicy pracują z tymi samymi plikami. Są one zawsze aktualne i nie ma ich przesuniętych kopii. W razie potrzeby możesz nawet skonfigurować automatyczne wersjonowanie lub rewizję.

Kopie zapasowe można również łatwiej wykonywać za pomocą serwera plików, a nawet wykonywać je podczas pracy.

Akcje, takie jak edytowanie lub usuwanie, są automatycznie blokowane dla innych użytkowników, gdy tylko otworzysz plik. Ułatwia to również współpracę w zespole, ponieważ wszyscy członkowie mają dostęp do tych samych plików bez konieczności wcześniejszego mozolnego kopiowania ich na pamięć USB lub zewnętrzny dysk twardy i przekazywania ich dalej. Niezbędne uprawnienia są przydzielane i kontrolowane centralnie przez administratora. Serwer plików sam zajmuje się administracją.

Kopie zapasowe są również znacznie łatwiejsze do wykonania za pomocą serwera plików. Kopia zapasowa danych jest tworzona centralnie i jest również mniej skomplikowana dzięki bezpośredniemu połączeniu z systemem RAID. Ponadto jest to możliwe nawet podczas pracy bez wpływu na bieżący przepływ pracy.

Jeśli serwer plików jest również skonfigurowany do zdalnego dostępu przez Internet, możesz uzyskać dostęp do swojej zawartości z dowolnego miejsca, podobnie jak w przypadku przechowywania w chmurze. W przeciwieństwie do rozwiązania online masz tę przewagę, że masz pełną kontrolę nad treścią i jej bezpieczeństwem w swoich rękach.

3. Dla kogo wart jest serwer plików?

Jeśli nie należysz do tych użytkowników, którzy muszą mieć całodobowy dostęp do mnóstwa filmów, bardzo poufnych dokumentów lub drogiego specjalnego oprogramowania, zwykle wystarcza pojemność zwykłego komputera stacjonarnego lub notebooka.

W zależności od ilości danych, które mają być przechowywane i wymaganego poziomu autoryzacji dostępu, wymagania w domu można zazwyczaj spełnić również za pomocą NAS.

Inaczej wygląda to, gdy np. chcesz dać wszystkim członkom rodziny centralny dostęp do urządzeń peryferyjnych (np. drukarki, faksu czy multimediów). W zależności od ilości danych, które mają być przechowywane i wymaganego poziomu uprawnień dostępu, wymagania mogą być również pokryte za pomocą systemu NAS. Stanowią one ekonomiczną alternatywę dla rzeczywistego serwera plików i można je również uruchomić bez szczegółowej wiedzy specjalistycznej.

Jednak w przypadku dużych grup użytkowników lub o skomplikowanych strukturach folderów i autoryzacji serwer plików jest zdecydowanie właściwą opcją.

Przy okazji: tutaj znajdziesz wiele porad i wskazówek dotyczących przenoszenia i migracji serwerów plików Windows.

Jak samodzielnie zbudować i skonfigurować serwer plików, można zobaczyć na poniższym filmie:

38 ocen

Podobne artykuły:

Własny serwer: najlepszy i najtańszy...

Niedawna usterka bezpieczeństwa zoomu i jak ...

Port 445: Służy do tego port TCP

Co to jest pamięć podręczna i jakie dane się w niej znajdują?

Co to jest sieć WAN? Wyjaśnienie sieci rozległej

Zastrzeżone oprogramowanie: definicja i przykłady

Mówiąc wprost: czy pliki cookie są niebezpieczne?

Krótko mówiąc: co to jest serwer dedykowany

Sprzęt i oprogramowanie: różnica i ...

Mówiąc najprościej: co to jest serwer root?

Leave a Comment