Rodzaje, typy oraz zastosowanie aplikacji mobilnych

by Randa Pawel

Karolina Kowalkiewicz o internetowych hejterach: To ich jedyna rozrywka w życiu?

W ostatnim czasie głośno było o reakcji Karoliny Kowalkiewicz na reakcję niektórych internautów odnośnie jej powrotu do oktagonu. Polska zawodniczka postanowiła podzielić się swoimi przemyśleniami w magazynie "Koloseum".

Kowalkiewicz ma na koncie pięć porażek z rzędu. Po raz ostatni walczyła w sierpniu 2021. Przegrała wtedy przez poddanie z Jessicą Pene. Prowadzący "Koloseum" Łukasz Jurkowski spytał, czy Polka na pewno potrzebuje kolejnego pojedynku, ale bardzo szybko nadział się na kontrę.

ZOBACZ TAKŻE: Karolina Kowalkiewicz zapowiedziała powrót do oktagonu UFC

- A po co ci była ostatnia walka? - zapytała z uśmiechem polska zawodniczka. - Dostałam taką szansę od UFC i chcę ją wykorzystać. Chcę udowodnić coś sama sobie - dodała.

Z kim w takim razie zmierzy się Polka?

- Nic nie mogę zdradzić. Do walki jeszcze wiele miesięcy, więc na razie nic nie powiem - powiedziała.

Kowalkiewicz miała sporo problemów zdrowotnych, jednak jej aktualny stan pozwala na kontynuowanie zawodowej kariery.

- Dostałam zielone światło od lekarzy. Od razu mi powiedzieli, że jeśli operacja się uda, to mogę wrócić. Oni mi to raczej odradzali, ale z medycznego punktu widzenia nie ma żadnych przeciwskazań - stwierdziła.

W ostatnim czasie głośno było o emocjonalnej reakcji byłej pretendentki do pasa mistrzowskiego UFC w kategorii słomkowej na temat internetowego hejtu, który dotknął ją bezpośrednio. Popularne stało się nagranie, w którym Kowalkiewicz zalała się łzami.

- Ogólnie jestem beksą. Płaczę z wielu powodów, a wtedy miałem akurat gorszy dzień. Przeczytałem te komentarze i coś mi puściło. Na pewno każdy sportowiec zetknął się z hejtem na pewnym etapie. Każdego dnia, kiedy sprawdzać media społecznościowe, to muszę zmierzyć się z takimi wiadomościami. To nie jest przyjemne. Jak ludzie mogą zachowywać się w taki sposób? To ich jedyna rozrywka w życiu? - zakończyła.

Rodzaje aplikacji mobilnych

Biorąc pod uwagę sposób tworzenia i typ komunikacji, aplikacje dzieli się na webowe, natywne i hybrydowe. Aplikacje webowe to wszystkie programy mobilne, które wymagają połączenia internetowego. Tworzy się je w różnych językach programowania (np. Java) z zastosowaniem odpowiednich mechanizmów typu CGI, ASP.NET. Aplikacje natywne nie wymagają nieustannego połączenia z siecią. Są przypisane do konkretnego systemu operacyjnego i pisane od podstaw w odpowiednim dla niego języku programowania, np. dla systemu iOS będzie to Objective C, Android korzysta z Javy, a WindowsPhone z C#. W tej grupie znajdą się choćby aplikacje służące do organizacji danych, planowania, wszelkie kalendarze, notatniki, edytory graficzne. Aplikacje hybrydowe to połączenie wyżej wymienionych typów. Są wyposażone w szereg funkcji, do których użycia niezbędny jest kontakt z siecią, jak i rozwiązania działające offline.

Klasyfikując aplikacje mobilne pod kątem ich przeznaczenia, można wydzielić takie obszary jak:

Aplikacje społecznościowe - programy służące komunikacji aplikacje z zakresu mediów społecznościowych. Są podstawą dla użytkowników urządzeń mobilnych. Najpopularniejsze w tej kategorii są Snapchat, Facebook, Instagram, Tumblr, Twitter, Messenger, WhatsApp, Vine. Aplikacje typu Instagram czy Pinterest skupiają się na treściach wizualnych.

Aplikacje finansowe - oprogramowanie bankowe pozwalające na: wykonywanie operacji na swoim koncie, ułatwiające kontakt z obsługą klienta i lokalizację potrzebnych placówek czy bankomatów. To nie tylko usługi bankowe, bo aplikacje finansowe to także wygodny sposób zarządzania domowym budżetem. Nieocenioną pomocą w kontrolowaniu wydatków (bez potrzeby gromadzenia paragonów, faktur) będą takie programy jak myMoney, Kontomierz, albo Kwitki.

Aplikacje sportowe - nazywane niekiedy wirtualnymi trenerami, pomagają przy planowaniu treningu i monitorowaniu jego postępów. Służą wykonywaniu pomiarów, np. spalanych kalorii. Najpopularniejsze z aplikacji posiadają dużo opcji rejestrujących, takich jak pokonane trasy podczas biegania, jazdy na rowerze czy innej aktywności fizycznej. Zliczają czas trwania i prędkość aktywności. Co więcej, aplikacje te pozwalają na dzielenie się swoimi osiągnięciami z innymi, poprzez udostępnianie danych. Do najpopularniejszych aplikacji sportowych oferujących wymienione opcje należy Endomondo. Dla uprawiających jogę to Daily Yoga, dla biegaczy - Runtastic.

Aplikacje nawigacyjne - to przydatne w podróży mapy, wyznaczniki trasy, rozkłady jazdy komunikacji miejskiej. I tak dzięki Google Maps, Here WeGo, TomTomGo można zaplanować dowolną trasę zarówno dla samochodu, jak i roweru. Te aplikacje są znacznym ułatwieniem w poruszaniu się po dużych miastach. Tak appka jak Jakdojadę szybko pomoże wyznaczyć najbardziej optymalną trasę transportem publicznym, uwzględniając utrudnienia: remonty, zmiany w rozkładach (aktualizacje na żywo są ogromną zaletą tego typu aplikacji).

Aplikacje informacyjne - zapewniają dostęp do newsów ze świata. Przykłady to Kiosk Google Play, który gromadzi informacje z różnych serwisów, lub Feedly, czytnik RSS, będący usługą agregującą informacje o popularnych postach umieszczanych na różnych serwisach internetowych (zobacz także: Gadżety pokolenia Z).

Aplikacjom zakupowe - użytkownik może dzięki nim dokonać bezpośrednich zakupów, skorzystać z programu lojalnościowego ulubionej marki (poprzez udostępniane kupony, rabaty), być na bieżąco z promocjami dzięki gazetkom, porównać ceny między konkurencją. W tej grupie znajdą się też: serwis ogłoszeń lokalnych OLX czy znana na całym świecie platforma AliExpress.

Aplikacje do czytania i słuchania książek - dla czytelników i miłośników audiobooków. Warto wymienić tu Legimi, czyli platformę do czytania ebooków, oraz katalogi audiobooków: Storytel, Audioteka. Najpopularniejsza marka czytników, Kindle, również ma swoją mobilną księgarnię, którą można zsynchronizować ze swoim czytnikiem.

Aplikacje multimedialne (filmowe, muzyczne) - najbardziej znane i popularne w tej kategorii jest YouTube (największy portal z klipami), Netflix (największy serwis VOD). Dzięki Spotify można legalnie słuchać muzyki bez ograniczeń. Nieco inną formę proponuje np. aplikacja Shazam, skanująca dźwięki i odszukująca informacje o słuchanym utworze.

M. U.

Rodzaje, typy oraz zastosowanie aplikacji mobilnych

Zanim zaczniemy, musisz wiedzieć, że my jako Software House, specjalizujemy się w tworzeniu aplikacji mobilnych. Zatem jeśli interesuje Cię wycena własnej aplikacji, kliknij w poniższy button, wypełnij krótki brief, a my przedstawimy Ci wycenę w ciągu 24h.

wyceń aplikację mobilną

ale dość tej reklamy ;) przejdźmy do sedna.

Typy aplikacji mobilnych

Biorąc pod uwagę sposób tworzenia i typ komunikacji, aplikacje dzieli się na webowe, natywne i hybrydowe. Aplikacje webowe to wszystkie programy mobilne, które wymagają połączenia internetowego. Tworzy się je w różnych językach programowania (np. Java) z zastosowaniem odpowiednich mechanizmów typu CGI, ASP.NET. Aplikacje natywne nie wymagają nieustannego połączenia z siecią. Są dedykowane konkretnemu systemowi operacyjnemu i pisane od podstaw w odpowiednim dla niego języku programowania, np. dla systemu iOS będzie to Objective C, Android korzysta z Javy, a WindowsPhone z C#. W tej grupie znajdą się choćby aplikacje służące do organizacji danych, planowania, wszelkie kalendarze, notatniki, edytory graficzne. Aplikacje hybrydowe to połączenie wyżej wymienionych typów. Posiadają szereg funkcji, do których użycia niezbędny jest kontakt z siecią, jak i rozwiązania działające offline.

User Experience – przede wszystkim wygoda

Dobrą aplikacją mobilną będzie ta, której projekt oprze się o potrzeby określonej grupy docelowej, mając na uwadze zróżnicowane preferencje użytkowania. Żeby aplikacja zyskała miano atrakcyjnej i interesującej, musi być optymalna, przejrzysta i wygodna. Nie może wymagać nazbyt skomplikowanych kombinacji, obsługa powinna być możliwie intuicyjna. I tak choćby aplikacja nawigacyjna, która ma pomóc w ustaleniu połączeń komunikacji miejskiej, powinna nie tylko być stale aktualizowana i uwzględniać zmiany w rozkładach, ale przede wszystkim podawać pożądane informacje o trasie i godzinie odjazdu jak najszybciej, a aplikacja sportowa, używana w terenie np. podczas biegania, powinna dbać o oszczędzanie baterii.

Zastosowanie aplikacji mobilnych

Klasyfikując aplikacje mobilne pod kątem ich przeznaczenia, można wydzielić takie obszary jak:

Aplikacje społecznościowe to służące komunikacji aplikacje z zakresu mediów społecznościowych. Są podstawą dla użytkowników urządzeń mobilnych. Coraz trudniej wyobrazić sobie kontakt ze światem bez posiadania jednej z nich. Najpopularniejsze w tej kategorii są Snapchat, Facebook, Instagram, Tumblr, Twitter. Messenger, WhatsApp, Vine. Aplikacje typu Instagram czy Pinterest skupiają się wokół potrzeb kreatywno-estetycznych.

to służące komunikacji aplikacje z zakresu mediów społecznościowych. Są podstawą dla użytkowników urządzeń mobilnych. Coraz trudniej wyobrazić sobie kontakt ze światem bez posiadania jednej z nich. Najpopularniejsze w tej kategorii są Snapchat, Facebook, Instagram, Tumblr, Twitter. Messenger, WhatsApp, Vine. Aplikacje typu Instagram czy Pinterest skupiają się wokół potrzeb kreatywno-estetycznych. Aplikacje finansowe. Głównie to oprogramowanie bankowe pozwalające na: wykonywanie operacji na swoim koncie, ułatwiające kontakt z obsługą klienta i lokalizację potrzebnych placówek czy bankomatów. Mowa tu o aplikacjach takich jak mBank, IKO, ING mobile. To nie tylko kwestie bankowe, bo aplikacje finansowe to także wygodny sposób zarządzania domowym budżetem. Nieocenioną pomocą w kontrolowaniu wydatków (bez potrzeby gromadzenia paragonów, faktur) będą takie programy jak myMoney, Kontomierz, albo Kwitki.

Głównie to oprogramowanie bankowe pozwalające na: wykonywanie operacji na swoim koncie, ułatwiające kontakt z obsługą klienta i lokalizację potrzebnych placówek czy bankomatów. Mowa tu o aplikacjach takich jak mBank, IKO, ING mobile. To nie tylko kwestie bankowe, bo aplikacje finansowe to także wygodny sposób zarządzania domowym budżetem. Nieocenioną pomocą w kontrolowaniu wydatków (bez potrzeby gromadzenia paragonów, faktur) będą takie programy jak myMoney, Kontomierz, albo Kwitki. Aplikacje sportowe. Niczym osobisty trener, pomogą przy planowaniu treningu i monitorowaniu jego postępów. Służą wykonywaniu pomiarów, np. spalanych kalorii. Najpopularniejsze z aplikacji posiadają dużo opcji rejestrujących, takich jak pokonane trasy podczas biegania, jazdy na rowerze czy innej aktywności fizycznej. Zliczają czas trwania i prędkość aktywności. Co więcej, aplikacje te pozwalają na dzielenie się swoimi osiągnięciami z innymi, poprzez udostępnianie danych. Do najpopularniejszych aplikacji sportowych oferujących wymienione opcje należy Endomondo. Dla kochających jogę doskonały będzie Daily Yoga, dla biegaczy – Runtastic.

Niczym osobisty trener, pomogą przy planowaniu treningu i monitorowaniu jego postępów. Służą wykonywaniu pomiarów, np. spalanych kalorii. Najpopularniejsze z aplikacji posiadają dużo opcji rejestrujących, takich jak pokonane trasy podczas biegania, jazdy na rowerze czy innej aktywności fizycznej. Zliczają czas trwania i prędkość aktywności. Co więcej, aplikacje te pozwalają na dzielenie się swoimi osiągnięciami z innymi, poprzez udostępnianie danych. Do najpopularniejszych aplikacji sportowych oferujących wymienione opcje należy Endomondo. Dla kochających jogę doskonały będzie Daily Yoga, dla biegaczy – Runtastic. Aplikacje nawigacyjne służą nie tylko kierowcom. To przydatne w podróży mapy, wyznaczniki trasy, rozkłady jazdy komunikacji miejskiej. I tak dzięki Google Maps, Here WeGo, TomTomGo można zaplanować dowolną trasę zarówno dla samochodu, jak i roweru. Te aplikacje są znacznym ułatwieniem w poruszaniu się po dużych miastach. Jakdojadę szybko pomoże wyznaczyć najbardziej optymalną trasę transportem publicznym, uwzględniając utrudnienia: remonty, zmiany w rozkładach (aktualizacje na żywo są ogromną zaletą tego typu aplikacji).

służą nie tylko kierowcom. To przydatne w podróży mapy, wyznaczniki trasy, rozkłady jazdy komunikacji miejskiej. I tak dzięki Google Maps, Here WeGo, TomTomGo można zaplanować dowolną trasę zarówno dla samochodu, jak i roweru. Te aplikacje są znacznym ułatwieniem w poruszaniu się po dużych miastach. Jakdojadę szybko pomoże wyznaczyć najbardziej optymalną trasę transportem publicznym, uwzględniając utrudnienia: remonty, zmiany w rozkładach (aktualizacje na żywo są ogromną zaletą tego typu aplikacji). Aplikacje informacyjne ułatwiają dostęp do newsów ze świata. SQUID podpowiada czytelny wybór treści podzielonych na kategorie. Popularny, ceniony za przejrzystość, Kiosk Google Play, gromadzi informacje z różnych serwisów, a Feedly, czytnik RSS, to usługa, która agreguje informacje o popularnych postach umieszczanych na różnych serwisach internetowych.

ułatwiają dostęp do newsów ze świata. SQUID podpowiada czytelny wybór treści podzielonych na kategorie. Popularny, ceniony za przejrzystość, Kiosk Google Play, gromadzi informacje z różnych serwisów, a Feedly, czytnik RSS, to usługa, która agreguje informacje o popularnych postach umieszczanych na różnych serwisach internetowych. Dzięki aplikacjom zakupowym użytkownik może: dokonać bezpośrednich zakupów, skorzystać z programu lojalnościowego ulubionej marki (poprzez udostępniane kupony, rabaty), być na bieżąco z promocjami dzięki gazetkom, porównać ceny między konkurencją. Najpopularniejsza aplikacja serwisu aukcyjnego Allegro pozwala przeglądać oferty, licytować, kupować, a dzięki dodatkowi Allegro Sprzedaż, można wystawiać przedmioty na aukcje. Ogromną popularnością cieszy się także mobilna wersja porównywarki cen Ceneo. Szereg wspomnianych opcji proponują aplikacje tak popularnych sieci, jak drogerie Rossmann, hipermarkety Carrefour tudzież Tesco Clubcard. W tej grupie znajdą się też: serwis ogłoszeń lokalnych OLX czy znana na całym świecie platforma AliExpress.

użytkownik może: dokonać bezpośrednich zakupów, skorzystać z programu lojalnościowego ulubionej marki (poprzez udostępniane kupony, rabaty), być na bieżąco z promocjami dzięki gazetkom, porównać ceny między konkurencją. Najpopularniejsza aplikacja serwisu aukcyjnego Allegro pozwala przeglądać oferty, licytować, kupować, a dzięki dodatkowi Allegro Sprzedaż, można wystawiać przedmioty na aukcje. Ogromną popularnością cieszy się także mobilna wersja porównywarki cen Ceneo. Szereg wspomnianych opcji proponują aplikacje tak popularnych sieci, jak drogerie Rossmann, hipermarkety Carrefour tudzież Tesco Clubcard. W tej grupie znajdą się też: serwis ogłoszeń lokalnych OLX czy znana na całym świecie platforma AliExpress. Aplikacje do czytania i słuchania książek. Nowoczesne mole książkowe czy zwolennicy audiobooków mają szeroki wybór aplikacji. Warto wymienić tu Legimi, czyli platformę do czytania ebooków, oraz katalogi audiobooków: Storytel, Audioteka. Najpopularniejsza marka czytników, Kindle, również ma swoją mobilną propozycję, którą można zsynchronizować ze swoim czytnikiem.

Nowoczesne mole książkowe czy zwolennicy audiobooków mają szeroki wybór aplikacji. Warto wymienić tu Legimi, czyli platformę do czytania ebooków, oraz katalogi audiobooków: Storytel, Audioteka. Najpopularniejsza marka czytników, Kindle, również ma swoją mobilną propozycję, którą można zsynchronizować ze swoim czytnikiem. Nie sposób nie wspomnieć o aplikacjach multimedialnych (filmowych, muzycznych). Będą to np.: YouTube (największy portal z klipami), Netflix (największy serwis VOD). Dzięki Spotify można legalnie słuchać muzyki bez ograniczeń. Świetną opcją jest aplikacja Shazam, skanująca dźwięki i odszukująca informacje o słuchanym utworze.

Powyższa lista to jedynie fragment dostępnych aplikacji mobilnych. Można by wymienić jeszcze mnóstwo innych użytecznych aplikacji np. medycznych (wygodne planowanie i rejestracja wizyty u lekarza, kontrolowanie stanu zdrowia), edukacyjnych (m.in. programy do nauki języków obcych, quizy utrwalające wiedzę, barwne aplikacje dedykowane dzieciom łączące naukę z zabawą), biznesowych (wszelkie programy księgowe i kadrowe ułatwiające prowadzenie firmy), a także aplikacji do edycji zdjęć i katalogowania albumów. wyceń aplikację mobilną

Leave a Comment