Ranking procesorów, porównywarka – maj 2022 – Strefa Zakupowa

by Randa Pawel

sklep komputerowy Gdańsk

Co to jest procesor?

Procesor zwany także jako CPU to jeden z najistotniejszych podzespołów każdego komputera. Procesor ma wpływ na wszystkie operacje, odpowiada za to jak działają pozostałe podzespoły komputerowe oraz wykonuje obliczenia na podstawie informacji wymienionych z pamięcią RAM i kartą graficzną. Z tego powodu warto zainwestować w wysokiej klasy procesor, który sprosta wszystkim postawionym przed nim zadaniom.

Procesor AMD czy Intel?

Wśród producentów procesorów rynek został zdominowany przez dwie marki Intel oraz AMD. Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie na jakiego producenta warto postawić, gdyż każda marka oferuje różne serie i generacje swoich procesorów. Wpływa to jednak na to jaką płytę główną będziesz musiał zakupić do swojego komputera. W przypadku procesorów Intel będzie to prawdopodobnie płyta z socketem LGA 1200, w przypadku AMD - AM4.

Co decyduje o wydajności procesora?

Marka procesora nie jest najważniejszą kwestią. Dużo ważniejsza jest ogólna wydajność, którą definiuje przede wszystkim liczby rdzeni oraz wątków procesora, która pozwala wykonywać wiele operacji jednocześnie.

Liczba rdzeni jest podana w opisie każdego produktu, ale często można ją również wywnioskować z serii procesora.

Procesory Intel Core i3 najczęściej posiadają 4 rdzenie, Core i5 - 6 rdzeni, Core i7 - 8 rdzeni, a Core i9 nawet 18.

Analogicznie procesory AMD Ryzen 3 dysponują 4 rdzeniami, Ryzen 5 - 6 rdzeniami, Ryzen 7 - 8 rdzeniami, a Ryzen 9 nawet 16.

Oprócz tego istnieją mniej wydajne procesory Intel Pentium i Celeron z dwoma lub czterema rdzeniami, które sprawdzą się do pracy biurowej lub do grania w mniej wymagające gry.

O wydajności decyduje również taktowanie rdzenia. Wyrażone jest ono w GHz i informuje ile operacji procesor może wykonać w ciągu sekundy. Wiele procesorów posiada tryb boost, który zwiększa taktowanie procesora w przypadku większego zapotrzebowania na moc obliczeniową.

Inne ważne czynniki to czy procesor posiada zintegrowany układ graficzny w przypadku gdy nie decydujesz się na zakup osobnej karty graficznej oraz czy zestawie znajduje się chłodzenie jeśli nie zamierasz dokupować wydajniejszego od standardowego. Z kolei dla osób potrzebujących maksymalnej wydajności ważną informacją może być odblokowany mnożnik, który umożliwia samodzielne zwiększenie taktowania rdzenia. Tę opcję posiadają procesory Intel oznaczone literą "K" w nazwie w modelu oraz procesory z serii AMD Ryzen.

Słownik komputerowo-polski

Procesor (ang. processor, także CPU – ang. Central Processing Unit) jest sercem każdego komputera, bez niego nie odbyłaby się choćby najmniejsza operacja. Przyjmuje on ciąg prostych instrukcji, np.

WCZYTAJ LICZBĘ A

WCZYTAJ LICZBĘ B

DODAJ A+B

ZAPISZ WYNIK

A następnie wykonuje je w najszybszy możliwy sposób. Nic prostszego? Niekoniecznie – wszystkie te rozkazy muszą być przetworzone w okamgnieniu, w jednej sekundzie mieszczą się ich miliardy! Nawet banalne z pozoru mnożenie realizowane jest w niesłychanie skomplikowany sposób, zaplanowany przez setki ludzi. To właśnie te banalne operacje składają się na wszystko, co widzimy na ekranie komputera. Grając w najnowszą, trójwymiarową grę pomyślcie o tym, że dynamiczna grafika to tylko i wyłącznie wynik matematycznych obliczeń (przeprowadzanych do spółki z GPU)...

Typowy procesor jest wielkości zaledwie kilku cm², to dzięki miniaturyzacji, która pozwala na osiąganie dużych prędkości przetwarzania. To, co widzimy na zewnątrz jest tylko jego podstawką, z setkami metalowych pinów służących do komunikacji z płytą główną komputera.

Ten niewielki, elektroniczny układ oddaje ogromne ilości energii cieplnej, bez chłodzenia z pewnością uległby spaleniu. Gdy do środka komputera dostaje się kurz, wentylator chłodzący procesor pracuje coraz mniej sprawnie. Kończy się to zazwyczaj problemami ze stabilnością naszego systemu operacyjnego, objawiającymi się wyłączaniem i błędami w momentach dużego obciążenia. Jeżeli Twój komputer pracuje zbyt głośno lub zdradza wymienione wyżej symptomy – zalecamy jego pełną konserwację.

Rodzaj posiadanego procesora i statystyki jego obciążenia znajdziesz w Menedżerze Zadań systemu Windows. Uruchomisz go klikając prawym przyciskiem na zegarek i wybierając Menedżer z menu.

Szybkość procesora określa się w Hercach (Hz). Jest to miara częstotliwości, określająca sposób działania wewnętrznego zegara. Zegar ów stanowi coś w rodzaju bębniarza na łodzi, który wybija rytm ułatwiając wioślarzom pracę i synchronizację. Wszelkie operacje wykonywane są w rytmie zegara, jedno jego "uderzenie" nazywamy cyklem. W wielkim uproszczeniu – im szybciej tyka zegar, tym szybciej działa nasz komputer.

Najważniejszymi graczami na rynku procesorów są z pewnością AMD i Intel. Obie firmy dostarczają produkty o doskonałej jakości, możecie więc wybrać coś dla swoich potrzeb i portfela.

Ranking procesorów, porównywarka – maj 2022 – Strefa Zakupowa

Jak powstaje nasz ranking procesorów?

Cinebench to jedna z popularniejszych aplikacji do testowania wydajności procesora. Korzysta ona z silnika Cinema 4D. Cinebench w wersji r15 może sprawdzać wydajność tylko jednego rdzenia (Single-Threaded), jak i przeprowadzać testy z wykorzystaniem wszystkich rdzeni i wątków procesora (Multi-Threaded). W naszym rankingu posłużyliśmy się trybem Multi-Threaded.

Leave a Comment