Popyt na sprzęt IT nie słabnie. Polacy chętnie wybierają się na zakupy – zwłaszcza laptopów

by Randa Pawel

Sprzęt komputerowy, podzespoły, nowości z rynku

DVB-T2 - wyjaśniamy jak sprawdzić, czy telewizor obsłuży nowy standard. Są trzy możliwości

Nowy standard telewizji naziemnej trafił już do większości regionów Polski. Niektórzy użytkownicy mogą cieszyć się lepszą jakością od kilku tygodni. Sporo osób nadal ma jednak wiele pytań dotyczących wprowadzonej zmiany. Jedno z najczęstszych dotyczy tego, czy ich telewizor będzie obsługiwał nowy standard DVB-T2/HEVC, w którym nadawane są od teraz programy. Na szczęście można to sprawdzić, zanim nowy sygnał zostanie przełączony w waszym regionie. Zobaczmy, jak to zrobić.

Wnioskuj o sprzęt komputerowy dla dzieci z rodzin byłych pracowników PGR (AKTUALIZACJA)

Wnioskuj o sprzęt komputerowy dla dzieci z rodzin byłych pracowników PGR (AKTUALIZACJA)

Marcin Dębiński

Centrum Projektów Polska Cyfrowa rozpoczęło nabór wniosków o granty na zakup sprzętu komputerowego dla dzieci z rodzin byłych pracowników PGR. Celem projektu jest wsparcie rodzin popegeerowskich z dziećmi w zakresie dostępu do sprzętu komputerowego oraz dostępu do Internetu.

Zapraszamy mieszkańców Gminy Kowalewo Pomorskie o udział w programie. Aby wnioskować o sprzęt należy złożyć oświadczenie wraz z niezbędnymi załącznikami w sekretariacie Urzędu Miejskiego w Kowalewie Pomorskim (I piętro, biuro 3) lub elektronicznie na skrzynkę ePUAP.

Termin składania dokumentów: 29 października 2021 r.

Warunkiem uzyskania wsparcia jest złożenie oświadczenia wskazującego, że:

dziecko zamieszkuje miejscowość lub gminę (aktualizacja od 14.10.2021r.) w której funkcjonowało niegdyś zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwo gospodarki rolnej, dziecko wskazane w niniejszym oświadczeniu jest członkiem rodziny (krewnym w linii prostej, tj. rodzicie, dziadkowie, pradziadkowie/opiekunem prawnym) Pani/Pana, który to pracował niegdyś w zlikwidowanym państwowym przedsiębiorstwie gospodarki rolnej i zamieszkiwał w miejscowości w której funkcjonowało niegdyś zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwo gospodarki rolnej, dziecko wskazane w niniejszym oświadczeniu nie otrzymało na własność lub w drodze użyczenia, w ostatnim roku oraz roku poprzedzającym rok złożenia przedmiotowego wniosku (tj. w roku 2020 i 2021), komputera stacjonarnego lub przenośnego będącego laptopem zakupionego ze środków publicznych lub środków organizacji pozarządowych lub zwrotu kosztów, lub dofinansowania zakupu tych rzeczy.

Wymagane dokumenty:

oświadczenie dla rodzica lub oświadczenie ucznia szkoły średniej, który osiągnął pełnoletność (dn. 14.10.2021r. nastąpiła aktualizacja wzoru oświadczeń),

załącznik nr 1 - zgoda na przetwarzanie danych osobowych,

załącznik nr 2 - oświadczenie dot. rodzaju sprzętu,

w razie posiadania dokumentów potwierdzających fakt zatrudnienia w PPGR, należy go dołączyć go do niniejszego oświadczenia.

Ważne informacje uzupełniające na podstawie otrzymanych wyjaśnień:

wsparcie mogą otrzymać uczniowie od "zerówki" szkolnej do ostatniej klasy „szkoły średniej",

uczeń, który korzystał z komputera stacjonarnego lub laptopa w drodze użyczenia w latach 2020 i 2021 nie może skorzystać ze wsparcia w tym konkursie (nawet w przypadku oddania sprzętu, który był użyczony).

Kontakt tel.: 564756 519

Popyt na sprzęt IT nie słabnie. Polacy chętnie wybierają się na zakupy – zwłaszcza laptopów

Sprzęt komputerowy do pracy i nauki zdalnej cieszył się w ostatnich miesiącach zainteresowaniem i zapowiada się, iż w najbliższym czasie nie będzie ono słabnąć. Według badania przeprowadzonego przez sklep RTV Euro AGD, aż 94% ankietowanych kupiło sprzęt w ciągu ostatnich sześciu miesięcy lub zdecyduje się na to w ciągu kolejnego półrocza.

Z badania RTV EURO AGD wynika, iż wśród nabywających ostatnio sprzęt IT, największą popularnością cieszyły się laptopy (wskazane przez blisko 45 proc. badanych) i urządzenia peryferyjne, takie jak myszki i klawiatury (55 proc.). Co ciekawe, zdecydowana większość respondentów deklarowała, że kupowany przez nich przenośny komputer był drugim (dla 56 proc.) lub nawet trzecim (27 proc.) w ich gospodarstwie domowym.

Studenci i uczniowie wśród głównych zainteresowanych nowym sprzętem

Wiele osób zwlekało jednak z zakupem nowego sprzętu komputerowego lub akcesoriów, aby decyzję podjąć przed nadchodzącym rokiem szkolnym i akademickim. Co ciekawe, blisko 20 proc. badanych przyznaje, że kupiło niedawno sprzęt komputerowy, ale zamierza w najbliższym czasie dokupić kolejny.

Według 82 proc. respondentów potrzeba korzystania z komputera osobistego przez uczniów i studentów znacznie wzrosła w ostatnim czasie, z kolei 67 proc. uważa, że zapotrzebowanie to zwiększy się jeszcze w nadchodzącym roku szkolnym lub utrzyma na podobnym poziomie.

Co ciekawe, jak na dłoni widać, że komputery stacjonarne tracą na znaczeniu – klasyczne pecety wybrało jedynie 12 proc. ankietowanych, z kolei na zakup laptopa zdecydowało się prawie 45 procent osób, których przebadano.

Taka sytuacja zdecydowanie nie zaskakuje

Taka popularność sprzętu komputerowego absolutnie nie dziwi – konieczność przejścia na pracę zdalną wymusiła na wielu z nas kupno nowego laptopa czy też sprzętu pozwalającego na prowadzenie wideokonferencji. Z kolei zwiększającą się popularność notebooków (zwłaszcza w segmencie gamingowym) także jest obserwowana od kilku lat. Oczywiście – wydajny pecet nadal jest znacznie częstszym wyborem wśród graczy, ale w codziennych zastosowaniach zdecydowanie górują właśnie gamingowe konstrukcje.

źródło: RTV Euro AGD

Leave a Comment