Jaki procesor czy ile pamięci RAM do komputera ?

by Randa Pawel

sprawdzone podzespoły komputerowe

Procesory – mózg i serce komputera

Jednym z najważniejszych podzespołów komputerowych jest procesor. CPU – Central Processing Unit, a więc po polsku centralna jednostka sterująca jest przez wielu nazywana sercem bądź mózgiem komputera, gdyż ma wpływ na wszystkie działania w nim wykonywane i odpowiada także za sprawną i wydajną pracę wszystkich komponentów i całego urządzenia. Jednym z głównych jego zadań jest oczywiście wymiana informacji pomiędzy kartą graficzną bądź pamięcią RAM.

Co to jest procesor?

W języku technicznym jest to układ scalony, który wykonuje ciągi operacji logicznych. To właśnie dzięki niemu możliwe jest obsługiwanie wielu różnych poleceń i zadań, oraz wykonywanie wszystkich obliczeń i procesów. CPU umieszcza się na kompatybilnej płycie głównej a tak zwane wyprowadzenia pozwalają na komunikację z kolejnymi podzespołami. Przed zakupem nowego procesora należy sprawdzić czy model konkretnej firmy będzie odpowiedni. W wielu przypadkach, podczas dokonywania modyfikacji PC trzeba zdecydować, czy będzie to produkt konkretnego producenta zgodny z płytą główną, czy zależy nam na konkretnym CPU i to pod niego zmienimy w komputerze inne komponenty.

Z tego względu, że procesor ma tak wielki wpływ na działanie całego zestawu komputerowego, należy go dobrać odpowiednio do indywidualnych potrzeb użytkownika. Każdy rodzaj zadań i pracy wymaga innego rodzaju procesora. Warto więc wiedzieć jakie podstawowe wymagania powinien spełniać i jakie cechy kluczowe powinien posiadać, by dobrać właściwą jednostkę sterującą. Ważną kwestią oprócz przeznaczenia będzie także jego cena.

Procesory firmy Intel czy AMD

Wybierając komputer lub laptop musimy zdecydować, która jednostka będzie dla nas lepsza. To samo dotyczy procesorów. Na rynku od wielu lat królują dwie główne firmy: Intel i AMD.

Markę Intel kojarzą niemal wszyscy. Powstała w roku 1968 i według wielu opinii produkuje bardzo dobre układy scalone. Przez lata firma dbała o nieustanny rozwój swoich produktów, by zapewniały jakość i najlepsze rozwiązania technologiczne dostępne na rynku. Dzięki temu powstawały najpierw 16-bitowe, następnie 32-bitowe a teraz 64-bitowe procesory, które cechują się wysoką wydajnością oraz obsługą wielu rdzeni i wątków. Do najbardziej rozpoznawalnych serii procesorów Intel należą: Core i3, Core i5, Core i7, Core i9 oraz Pentium.

Żeby odnaleźć się w oznaczeniach tej marki trzeba po prostu poznać zasady przez nich stosowane. Oto przykład:Intel® Core™ i9 – 9900 K. Tak więc „Intel® Core™” to brand a i9, to Brand Modifier, które spełniają rolę marketingową.Pierwsza cyfra - 9, to odpowiednik generacji procesora. Druga cyfra oznacza numer serii pod kątem wydajności, trzecia cyfra wydajność konkretnego modelu procesora, a czwarta i zarazem ostatnia informuje o poziomie pobieranej energii przez dany układ. 0 na pozycji 4 jest standardem w procesorach Intela, natomiast gdyby było to 9, wówczas oznaczało by jednostkę o obniżonym poborze energii. Litera K w nazwie daje informację o tym, że możemy podkręcać wydajność tego procesora, które będzie wiązało się z większym zużyciem energii oraz wytwarzaniem ciepła.Warto wiedzieć, że w nazwach producent stosuje różne litery, które ułatwiają znalezienie odpowiedniego CPU. Dla przeciętnego użytkownika najważniejszą informację zawiera pierwsza cyfra, mówiąca o numerze generacji danego procesora.

AMD - Advanced Micro Devices zostało założone w 1969 roku i choć na początku w dużym stopniu naśladował produkty firmy Intel, to od wielu lat już tworzy swoje własne autorskie produkty, cechujące się wysoką jakością. W tym momencie AMD jest firmą, której flagowe produkty z serii Ryzen 3, Ryzen 5, Ryzen 7, Ryzen 9, RyzenThreadripper oraz Athlon są cenione na całym świecie za niezawodność i wydajność.

Jeśli chodzi o nazewnictwo, to nie jest ono trudne do zrozumienia. Przykładem niech będzie procesor AMD Ryzen 7 3800X. 7 oznacza główną grupę CPU a cyfra 3 generację. Kolejne trzy cyfry, a więc w tym wypadku: 800, oznaczają wydajność jednostki i w tym wypadku im wyższa liczba, tym lepiej. W tym modelu na końcu jest litera X, która oznacza podwyższone taktowanie procesora. AMD również korzysta z liter w oznaczeniu, które pomagają klientom wybrać właściwy procesor.

CPU każdej z tych dwóch marek cechują się różnymi parametrami. Z obu korzystają zarówno miłośnicy gier, profesjonaliści jak i pracownicy biurowi.

Na co zwrócić uwagę wybierając procesor?

Wybierając procesor musimy zwrócić uwagę na wiele ważnych kwestii. Sprawdźmy je:

Liczba rdzeni fizycznych i wątkówlogicznych– jest to właściwie najważniejsza informacja dotycząca procesora, ponieważ to ona głównie określa jego wydajność. Im więcej rdzeni fizycznych (ang. core), tym większą ilość zadań będzie mógł wykonywać w jednym momencie. Producenci dzielą rdzenie fizyczne na wątki logiczne (ang. logicial core, thread). Intel wykorzystuje do tego celu technologię Hyper-Threading (HT), natomiast AMD korzysta z SMT, a więc jednoczesnej wielowątkowości. Wirtualne wersje rdzenia mają za zadanie zwiększać wydajność CPU.

Taktowanie rdzenia – informuje o ilości operacji możliwych do wykonania przez procesor w ciągu 1 sekundy. Częstotliwości taktowania wyrażana jest w GHz. Warto zapamiętać: im wyższe taktowanie zegara tym wydajniejszy CPU. Dla profesjonalistów wartość ta powinna być wyższa niż 3,5 GHz.

Kontroler pamięci RAM i pamięć podręczna cache - kontroler pamięci operacyjnej obsługuje obecnie moduły DDR4. Podstawowe procesory posiadają kontrolery 2-kanałowe, natomiast potężne jednostki do wysoce zaawansowanych komputerów oraz stacji roboczych dysponują kontrolerem 4-kanałowym.Pamięć podręczna cache to miejsce w którym procesor zapisuje chwilowo informacje, które mogą być w niedalekiej przyszłości potrzebne. Wyróżniamy cztery poziomy tej pamięci. Jest to L1, L2, L3 i najrzadziej spotykana L4. Im więcej pamięci podręcznej tym lepiej (np. L1, wystarczy do codziennych zajęć a L3 sprawdzi się w zaawansowanych zadaniach i w grach).

Odblokowany mnożnik – informacja o odblokowanym mnożniku jest szczególnie ważna dla osób, które chcą samodzielnie zwiększać wydajność CPU. W przypadku układów scalonych Intela, należy sięgać po modele oznaczone literą „K”, natomiast jeśli chodzi o układy AMD, to wszystkie procesory Ryzen dają możliwość podkręcenia.

Zintegrowany układ graficzny – taki układ sprawdzi się w komputerach przeznaczonych do codziennych zastosowań. Jest to bardzo ekonomiczny wybór.

Proces litograficzny – jest to proces technologiczny, który mierzy się w nanometrach. Ma wpływ na to, jak dużo ciepła będzie finalnie wytwarzał procesor. Im mniejsza wartość, tym lepsze osiągi CPU. Nie wolno jednak porównywać tego wskaźnika pomiędzy procesorami marki Intel i AMD, gdyż korzystają one z odmiennych parametrów.

Firmowy sprzęt komputerowy - porównanie najlepszych procesorów i ich cen

Firmowy sprzęt komputerowy - porównanie najlepszych procesorów i ich cen

Artykuł promowany

Procesor nierzadko nazywa się sercem komputera. Jest w tym sporo prawdy, bo wydajność procesora w dużej mierze odpowiada za szybkość i płynność działania sprzętu. Z miesiąca na miesiąc do sprzedaży trafiają coraz to nowsze i bardziej zaawansowane technologicznie procesory, których parametry techniczne są coraz wyższe. na jakie modele obecnie warto zwrócić uwagę?

Intel - procesor na miarę XXI wieku

Czołową marką procesorów wciąż pozostaje Intel. Obecnie, najnowszym wypuszczonych przez nich procesorem jest Intel Core i5-10400F. Sześć rdzeni zapewni najwyższą wydajność pracy, nawet przy bardzo wysokim obciążeniu. Procesor posiada załączone chłodzenie, dzięki czemu może pracować na najwyższych obrotach przez długi czas bez ryzyka przegrzania. Gniazdo typu Socket 1200 odpowiada obecnym standardom, a częstotliwość taktowania procesora na poziomie 2,9GHz zapewnia płynną pracę. Warto zauważyć, że procesor Intel Core i5 nie posiada zintegrowanego układu graficznego, konieczne jest więc dokupienie osobnej karty graficznej. To jednak zaleta, bo karty zintegrowane nie mają zwykle zbyt wysokich parametrów technicznych. Tego procesora nie warto także podkręcać, bo jego mnożnik jest zablokowany. Procesor Intel Core i5 możemy zakupić już za 699zł.

AMD Ryzen 5 alternatywą dla Intela

Procesorem, który zasługuje na uwagę jest AMD Ryzen 5 3600. Taktowanie o częstotliwości 3,6 lub 3,8 GHz zapewnia niezakłóconą płynność pracy. Tym, co charakteryzuje ten procesor jest stabilna praca nawet przy maksymalnym obciążeniu trwającym przez długi czas. Choć uznawany jest za produkt ze średniej półki cenowej, jest rozwiązaniem odpowiednim do większości zastosowań- zarówno na co dzień, do domu i biura, jak i do gier i profesjonalnych aplikacji o wysokich wymaganiach technicznych. Procesor dostępny jest w wersji cztero- i sześciordzeniowej. Podobnie jak Intel Core i5, AMD Ryzen 5 również wymaga dokupienia karty graficznej, bo nie posiada zintegrowanego układu graficznego. Procesor AMD Ryzen 5 możemy kupić za niecały 1000zł, cena jest więc atrakcyjna w stosunku do parametrów technicznych.

Procesor do zadań specjalnych

Jeśli szukamy procesora do naprawdę zaawansowanych i wymagających aplikacji, kombajnem do tych celów będzie Intel Core i9-10900K w wersji aż dziesięciordzeniowej. Ten procesor poradzi sobie z każdą grą czy programem bez problemu. Jedynym minusem może być brak załączonego chłodzenia i cena, bo za tego typu sprzęt musimy zapłacić 2499 zł. Cena jest jednak w pełni adekwatna do wydajności sprzętowej tego procesora.

Oceń ten artykuł:

Zobacz także artykuły podobne:

Jaki procesor czy ile pamięci RAM do komputera ?

Witam,

Chciałbym zapytać jaki procesor można użyć do systemu windows 10 64 bitowego. Nie chodzi mi o nowe procesory typu intel core i5 czy amd ryzen 5. Komputer chciałbym złożyć z używanych części. Czy 8 GB RAM da radę z windows 10 64 bit ? Czy potrzeba tu 16 ? Nie robię jakiegoś dobrego komputera tylko taki do przeglądania internetu czy korzystania z pulpitu. W sumie nawet 32 bit system wystarczył by. Jakiego procesora można by użyć ? Czy amd athlon dałby radę i 8 GB RAM o taktowaniu pamięci RAM 2133 ? Czy może intel pentium ? Jak radzicie ?

Z góry dziękuję za odpowiedź

Leave a Comment