Czym są bitcoiny? Kryptowaluta po prostu wyjaśniła

by Randa Pawel

Metody płatności online już dawno stały się legalną alternatywą dla przelewów, poleceń zapłaty i tym podobnych. W 2009 r. Bitcoin jest pierwszą, a teraz również najsilniejszą na świecie kryptowalutą opartą na zdecentralizowanym systemie płatności. Kryptowaluty nie mogą być fizycznie drukowane ani regulowane przez centralną instytucję, ale nadal nadają się na zakupy lub jako inwestycja. W tym poście dowiesz się, jak działają bitcoiny, kto je wymyślił i na czym dokładnie polega złowieszczy blockchain.

Jaka jest wartość Bitcoina (BTC)?

Bitcoin jest obecnie najdroższą kryptowalutą na świecie i osiągnął nowy rekord około 47 571 USD (ok. 39 166 w euro) za bitcoin (stan na 16 maja 2021 r.). Dla porównania: pierwszy kurs wymiany 1 Bitcoina w 2010 roku wyniósł zaledwie 0,07 USD (ok. 0,06 w euro).

Co to jest koparka bitcoinów?

Tak zwani górnicy są odpowiedzialni za tworzenie i walidację transakcji Bitcoin. Są to członkowie zdecentralizowanej sieci, którzy potwierdzają transakcje z jednego portfela do drugiego.

Kiedy zostanie osiągnięta maksymalna liczba bitcoinów?

Jak można przeczytać w protokole Bitcoin, w obiegu na świecie powinno znajdować się maksymalnie 21 milionów bitcoinów, z czego ponad 80 procent osiąga się obecnie. Więc jeśli nadal chcesz inwestować, nie zastanawiaj się zbyt długo.

zawartość

1. Po prostu wyjaśniono: czym są bitcoiny i kto je wymyślił?

2. Co to jest portfel?

3. Co to jest blockchain?

4. Co sprawia, że ​​blockchain jest tak bezpieczny?

5. Jakie są zalety i wady Bitcoina jako systemu płatności? Podobne artykuły:

Podobne artykuły:

1. Po prostu wyjaśniono: czym są bitcoiny i kto je wymyślił?

Bitcoin to cyfrowa waluta, tak zwana „kryptowaluta”, która znajduje się w globalnym, zdecentralizowanym systemie płatności. Oznacza to, że transakcje z Bitcoinami odbywają się między osobami (P2P) i nie ma banków pośredniczących ani innych instytucji finansowych. Wszystko jest czysto cyfrowe, prawdziwe banknoty lub monety w dotyku nie istnieją w tym systemie płatności.

Warto wiedzieć: Termin „Bitcoin” składa się ze słów „Bit” (najmniejsza jednostka cyfrowa) i angielskiego słowa „Coin”.

Bitcoiny działają wyłącznie cyfrowo, prawdziwe banknoty lub monety, których można dotknąć, nie istnieją w tym systemie płatności.

Zwykle banki państwowe lub centralne (np. Deutsche Bundesbank lub Europejski Bank Centralny) określają pieniądze i między innymi określają wartość waluty oraz ilość jej w obiegu. Z drugiej strony cyfrowe środki płatnicze, takie jak bitcoiny, działają całkowicie niezależnie od państw czy banków. W zasadzie każdy, kto posiada komputer, może uczestniczyć.

W przeciwieństwie do innych systemów płatności, w Bitcoinach nie ma maksymalnych kwot transakcji ani dziennych limitów, jak to często ma miejsce w wielu bankach domowych. A przelewy za granicę można również wykonać za pomocą kryptowaluty bez dodatkowych kosztów i długiego czasu oczekiwania. Wszystko, czego potrzebujesz Ty i odbiorca, to portfel i dostęp do niego, a także stabilne łącze internetowe.

Wynalazca Bitcoina pozostaje tajemnicą

Wynalazcą systemu płatności Bitcoin jest Satoshi Nakamoto, który występuje pod pseudonimem i który w październiku 2008 roku opublikował oficjalny dokument dotyczący Bitcoina oraz pierwszą wersję referencyjnej implementacji Bitcoin Core w styczniu następnego roku.

Kod programowania protokołu Bitcoin jest open source i dlatego może być oglądany przez każdego. Stwierdza również, że maksymalna liczba bitcoinów na całym świecie jest ograniczona do 21 milionów. Za tworzenie i walidację transakcji Bitcoin odpowiedzialni są tak zwani górnicy, będący członkami zdecentralizowanej sieci, którzy potwierdzają transakcje z jednego portfela do drugiego.

Dobrze wiedzieć: wydobywanie bitcoinów to proces, który łączy moc obliczeniową, bezpieczeństwo i synchronizację wszystkich użytkowników w sieci i udostępnia ich do przetwarzania transakcji. Górnictwo (niem. „kopanie” jako analogia do wydobycia złota) reprezentuje zatem rodzaj zdecentralizowanego centrum danych składającego się z górników na całym świecie.

2. Co to jest portfel?

Bitcoiny są zarządzane tylko w portfelu i nie są przechowywane bezpośrednio.

Podobnie jak twoje pieniądze w życiu codziennym, musisz również gdzieś przechowywać swoje bitcoiny. W przypadku kryptowalut odbywa się to w postaci tzw. portfeli, które są niczym innym jak cyfrowymi portmonetkami. Jednak bitcoiny są tam zarządzane, a nie przechowywane bezpośrednio. Portfel zawiera tylko klucze publiczne i prywatne, które służą do uzyskiwania dostępu do adresów lub inwentarzy użytkowników i które są wymagane we wszystkich rodzajach transakcji.

Portfel może zawierać wiele kluczy prywatnych i możesz utworzyć tyle portfeli, ile chcesz. Większość użytkowników korzysta z kilku portfeli, aby zapewnić najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa podczas przechowywania różnych kryptowalut.

Utrata kluczy w portfelu to duży problem, ponieważ z jednej strony sam nie masz już dostępu do swoich bitcoinów, a z drugiej strony nieuprawnione osoby trzecie mogą przy nich majstrować. Dlatego należy zawsze odpowiednio chronić klucze i przechowywać je w bezpiecznym miejscu.

Uwaga: Zasadniczo każdy, kto zna miejsce przechowywania (adres publiczny) i powiązane hasło (klucz prywatny) może uzyskać dostęp do Twojego portfela. Jeśli znana jest tylko lokalizacja przechowywania, nie stanowi to problemu, ponieważ akcje Bitcoin są bezpiecznie przechowywane w łańcuchu bloków.

3. Co to jest blockchain?

Aby umożliwić łączenie bloków w łańcuch, blockchain wykorzystuje podpis kryptograficzny, tzw. „hash”, który jest niczym innym jak rodzajem cyfrowego odcisku palca.

Różne transakcje Bitcoin z całego świata są gromadzone w blokach, stąd termin blockchain. Jest to publiczna, rozproszona baza danych służąca do zarządzania transakcjami. Każdy blok zawiera określoną liczbę transakcji i jest opisany nagłówkiem. Jeżeli blok jest pełny, kolejne transakcje są przechowywane w kolejnym bloku.

Aby umożliwić łączenie bloków w łańcuch, blockchain wykorzystuje podpis kryptograficzny, tzw. „hash”, który jest niczym innym jak rodzajem cyfrowego odcisku palca. Każda transakcja ma swój własny odcisk palca, co wyraźnie odróżnia ją od innych rekordów danych. Każdy nagłówek zawiera skrót poprzedniego nagłówka bloku, a także znacznik czasu i dane transakcji. Dlatego każdy nowy blok zawsze odnosi się do poprzedniego bloku. W ten sposób bloki tworzą łańcuch, tworzony jest jako „łańcuch bloków”, który trwa nieprzerwanie.

Dobrze wiedzieć: Każdy węzeł (tj. każdy komputer) w sieci Bitcoin ma kopię łańcucha bloków, dzięki czemu zna saldo konta i całą historię transakcji każdego użytkownika.

4. Co sprawia, że ​​blockchain jest tak bezpieczny?

Bezpieczeństwo jest wbudowane w blockchain jako integralna część, ponieważ wszystkie procesy są rejestrowane i chronione przed manipulacją na podstawie procedur kryptograficznych. Dzieje się tak w całej sieci. Aby rozpocząć nowy proces, poprzedni musi wygasnąć zgodnie z określonymi zasadami. Każdy blok w łańcuchu bloków odwołuje się do poprzedniego i zawsze niesie ze sobą całą swoją historię. Oznacza to, że łańcuch można śledzić, ale nie można go później zmienić. Manipulacje są zatem praktycznie niemożliwe, ponieważ ich próba zostałaby odkryta.

5. Jakie są zalety i wady Bitcoina jako systemu płatności?

może być używany globalnie (jedynym wymogiem jest połączenie z internetem)

całkowicie zdecentralizowany, wszystkie transakcje odbywają się w systemie

wysoki komfort użytkowania

do transakcji nie jest wymagana strona trzecia (np. banki lub inne instytucje finansowe)

Ochrona prywatności, ponieważ znane są tylko numery portfeli

brak restrykcji i ograniczeń transakcji

bardzo przejrzysty, ponieważ nadawca i odbiorca oraz kwota transakcji mogą być w każdej chwili podejrzane

niski koszt (otwarcie konta Bitcoin i korzystanie z elektronicznego systemu walutowego są bezpłatne)

Jako obiekt spekulacji, bitcoiny podlegają dużym wahaniom cen (słowo kluczowe: zmienność)

Często używany jako środek płatniczy za usługi przestępcze i narkotyki, zwłaszcza w pierwszych dniach

zdecentralizowany system upraszcza pranie pieniędzy i uchylanie się od płacenia podatków

Podstawowa wiedza techniczna wymagana do przechowywania bitcoinów

każdy użytkownik musi sam zadbać o bezpieczeństwo i szyfrowanie swoich bitcoinów

Bitcoiny nie są (jeszcze) wszędzie akceptowane jako środek płatniczy

sytuacja prawna dotycząca kryptowalut jest nadal bardzo skomplikowana w niektórych krajach

Oprogramowanie Bitcoin wciąż nie jest w pełni rozwinięte i jest stale rozwijane

W tym artykule dowiesz się, jak uchronić się przed cryptojackingiem.

50 ocen

Podobne artykuły:

Dlaczego menedżer haseł to dobre rozwiązanie

Neosurf: nowa metoda płatności przekonuje...

Niebezpieczeństwo przed cryptojackingiem: jak możesz chronić się przed ...

Telegram vs WhatsApp: porównanie funkcji i bezpieczeństwa

Czym właściwie jest VPN typu site-to-site?

Alternatywa Teamspeak: porównanie czterech komunikatorów głosowych

Płać bezpiecznie w Internecie: najlepszy ...

Jaki jest format EPS i do czego go potrzebujesz?

Krótko mówiąc: czym jest domena?

Alternatywy Steam: Masz te opcje

Leave a Comment