Aplikacje Webowe

by Randa Pawel

Aplikacje internetowe a strony internetowe – czym się różnią?

Aplikacje internetowe a strony internetowe – cienka granica semantyki Jaka jest różnica między tymi dwoma pojęciami? Często wydaje się niewielka, dużo zależy od naszej perspektywy czy samej semantyki. Wielu z nas użyje słowa strona internetowa dla określenia wszystkich tworów posiadających domenę i istniejących w sieci. Jeśli natomiast zapytasz kogoś, kto pracuje w IT, z pewnością tłumaczenia kilku osób będą się od siebie różniły, jednak ich główna myśli sprowadza się do dwóch zdań:

Strona internetowa ma charakter informacyjny.

Aplikacja webowa ma charakter interaktywny.

Mając na uwadze dwa powyższe zdania, przedstawmy przykład. Powiedzmy, że wchodzisz na stronę internetową teatru, jeśli znajdujesz na niej statyczne informacje o godzinach działaniu teatru, aktualnych spektaklach i ich godzinach, to masz do czynienia ze stroną internetową, jeśli natomiast będziesz mógł dodatkowo zarezerwować/kupić bilet, wybrać dla siebie odpowiednie miejsce, to wiedz, że jesteś w aplikacji internetowej. Aby wytłumaczyć to jeszcze jaśniej, aplikacja internetowa, to często taka strona internetowa, którą użytkownik może kontrolować. Można pójść dalej i powiedzieć, że wszystko, czego możemy jakoś, użyć, wykorzystać będzie aplikacją webową od formularzy, gier, aż po wszelkiego rodzaju narzędzia, których używamy z poziomu przeglądarki.

Strony internetowe vs aplikacje webowe – porównanie technologiczne Technologicznie stronę internetową określa się jako coś, co jest na statycznym HTML-u i CSS-ie. Przy wykorzystaniu innych technologii mamy już do czynienia z aplikacją internetową. W takim wypadku dużego problemu semantycznego mogą dostarczyć nam strony internetowe o charakterze informacyjnym, stworzone na popularnych CMS-ach, które wykorzystują także inne technologie, niż tylko HTML i CSS, dlatego warto zwracać również uwagę na wyżej opisane kryterium użyteczności. Dokładna definicja aplikacji internetowej mówi, że jest ona programem pracującym na serwerze i komunikującym się przez Internet z komputerem użytkownika, wykorzystując w tym celu przeglądarkę internetową. Do stworzenia aplikacji wykorzystuje się różne mechanizmy m.in. CGI, JSP, ASP.NET, a także zróżnicowane języki programowania np. Java, C# oraz PHP oraz Open Source, np. Drupal CMS czy Magento. Aplikacje webowe posiadają wiele zalet, są między innymi bezpieczne, gdyż ich bazy danych są składowane i zabezpieczane centralnie; łatwe w aktualizacji, rzecz ta leży po stronie twórcy, a nie użytkownika; aplikacje internetowe są niezależne od systemów klientów, a także łatwo rozbudowywane. Technologie wykorzystywane w aplikacjach internetowych to najczęściej: Po stronie klienta:

JavaScript,

Aplet Javy,

Adobe Flash,

AJAX.

Po stronie serwera:

CGI,

ISAPI,

ASP.NET,

JSP,

PHP.

Czym są aplikacje hybrydowe?

Jedna baza kodu - wieloplatformowe podejście

Wyobraźmy sobie, że chciałbyś, by Twoja aplikacja była dostępna na telefonach z systemem iOS, Android oraz na komputerach z Windowsem. W przypadku standardowego podejścia, musisz wynająć 3 oddzielne zespoły programistów wyszkolonych w poszczególnych systemach i posiadać trzy oddzielne aplikacje. Poza dużymi kosztami, jakie generują zespoły programistów, takie podejście pochłania dużo czasu i stwarza wiele problemów podczas aktualizacji oprogramowania. W przypadku aplikacji hybrydowej wystarczy jedna aplikacja i jeden zespół specjalistów, by zrealizować Twoje zapotrzebowanie. Co więcej, w razie potrzeby udostępnienia aplikacji na kolejnym urządzeniu/systemie, wystarczy działającą aplikację hybrydową opakować w kolejną ramkę natywną, zamiast tworzyć aplikację na nowo w kolejnej technologii.

Aplikacje Webowe

Dedykowane aplikacje webowe

Tworzenie od podstaw dedykowanych aplikacji webowych jest naszą mocną stroną. Niezależnie od tego czy jesteś przedsiębiorstwem, które pragnie wdrożyć nowe rozwiązania czy też startupem potrzebujących stworzyć zupełnie nowy produkt, sprawnie przeprowadzimy z Tobą cały proces programistyczny. Mając doświadczenie zdobyte przy realizacji ponad 800 projektów, a także dzięki współpracy ze startupami zaproponujemy Ci najlepsze praktyki oraz technologię, która najlepiej sprawdzi się w realizacji Twojego pomysłu.

Nie jesteś przekonany? Szukasz optymalnego rozwiązania, ale nadal stoisz w miejscu? A może masz problem z określeniem zakresu użycia Twojego przyszłego produktu? Spotkajmy się na warsztatach przeprowadzonych metodą Event Storming i wspólnie rozwiejmy wszystkie wątpliwości, usprawniając proces wytwarzania Twojego produktu.

Zobacz więcej Zobacz mniej

Leave a Comment