Oprogramowanie, strony internetowe, systemy zarządzania (ISO) - Zielona Góra

by Randa Pawel

Jak wybrać oprogramowanie dla sklepu internetowego - Open source vs SaaS vs platforma dedykowana? - Sun Group

Osoby, które rozważają założenie sklepu internetowego w dzisiejszych czasach nie mogą narzekać na brak rozwiązań technicznych. Mimo że, istnieje kilka rodzajów oprogramowania, które można wykorzystać przy tworzeniu skutecznej platformy e-commerce, to nie każda z nich nadaje się w jednakowym stopniu. Poniżej wskazujemy zalety i wady każdego z 3 modeli: Open source, Saas i platform dedykowanych - na bazie których można stworzyć sklep internetowy.

Sklepy na open source to standard naszych czasów

O tym, że rozwiązania open source dla e-commerce są dobrym wyborem, może świadczyć ich olbrzymia popularność. WooCommerce czy PrestaShop są wykorzystywane do tworzenia sklepów na całym świecie.

Zalety open source

Bezpłatne - co do zasady rozwiązania open source są bezpłatne. Oczywiście stworzenie w pełni funkcjonalnej platformy do sprzedaży elektronicznej wymaga integracji z dodatkowymi płatnymi rozszerzeniami, np. z bramką do płatności online.

- co do zasady rozwiązania open source są bezpłatne. Oczywiście stworzenie w pełni funkcjonalnej platformy do sprzedaży elektronicznej wymaga integracji z dodatkowymi płatnymi rozszerzeniami, np. z bramką do płatności online. W pełni modyfikowalne - z uwagi na fakt, że kod tego typu oprogramowania jest zawsze kodem otwartym, można go dowolnie modyfikować. Oczywiście wymaga to odpowiedniego poziomu umiejętności technicznych.

- z uwagi na fakt, że kod tego typu oprogramowania jest zawsze kodem otwartym, można go dowolnie modyfikować. Oczywiście wymaga to odpowiedniego poziomu umiejętności technicznych. Umożliwiają integracje - to być może największa zaleta oprogramowania open source - możliwość integracji z ogromną liczbą rozszerzeń realizujących rozmaite funkcje sklepu.

- to być może największa zaleta oprogramowania open source - możliwość integracji z ogromną liczbą rozszerzeń realizujących rozmaite funkcje sklepu. Łatwość importu i eksportu danych - ogromną zaletą open source-ów jest możliwość względnie bezproblemowej migracji danych z, lub na inne platformy.

- ogromną zaletą open source-ów jest możliwość względnie bezproblemowej migracji danych z, lub na inne platformy. Skupiają duże społeczności - kto choć raz zwrócił się do społeczności na forum Wordpressa w poszukiwaniu rozwiązania problemu, ten wie, jak duży potencjał niesie pomoc innych deweloperów.

Wady open source

Kod źródłowy jest publiczny - W PEŁNI DOSTĘPNY DLA HAKERÓW. Najlepiej widać skutki takiego stanu rzeczy na przykładzie wordpressa – tu odbywa się ciągły wyścig pomiędzy twórcami wtyczek, a hakerami – ci pierwsi eliminują luki w bezpieczeństwie, zaś ci drudzy wyszukują je po to, aby wykorzystując je zaatakować daną stronę.

- W PEŁNI DOSTĘPNY DLA HAKERÓW. Najlepiej widać skutki takiego stanu rzeczy na przykładzie wordpressa – tu odbywa się ciągły wyścig pomiędzy twórcami wtyczek, a hakerami – ci pierwsi eliminują luki w bezpieczeństwie, zaś ci drudzy wyszukują je po to, aby wykorzystując je zaatakować daną stronę. Dodatki przestają być rozwijane lub ich kod jest podatny na - Nierzadko zdarza się, że dobrze działający sklep nagle przestaje działać, ponieważ jedno z rozszerzeń przestało być kompatybilne z nowszymi wersjami pozostałych komponentów strony.

- Nierzadko zdarza się, że dobrze działający sklep nagle przestaje działać, ponieważ jedno z rozszerzeń przestało być kompatybilne z nowszymi wersjami pozostałych komponentów strony. Konieczność utrzymywania sklepu - częsty scenariusz: jedna niewinna aktualizacja i sklep przestaje działać. Trzeba wzywać specjalistę, który zajmie się naprawianiem sklepu…

- częsty scenariusz: jedna niewinna aktualizacja i sklep przestaje działać. Trzeba wzywać specjalistę, który zajmie się naprawianiem sklepu… Rozszerzenia płatne - jeśli ktoś spodziewa się w pełni funkcjonalnego sklepu na open source-ie za darmo, to się zawiedzie. Większość wartościowych rozszerzeń jest płatna.

- jeśli ktoś spodziewa się w pełni funkcjonalnego sklepu na open source-ie za darmo, to się zawiedzie. Większość wartościowych rozszerzeń jest płatna. Potrzebna podstawowa umiejętność obsługi systemów CMS - nawet jeśli serwer, na którym konfigurujemy sklep posiada wbudowany moduł do instalacji oprogramowania, to i tak potrzebny jest pewien zasób umiejętności technicznych, aby dokończyć konfigurację sklepu.

Czy SaaS dla sklepu ma sens?

To rozwiązanie idealne dla osób o nikłych umiejętnościach technicznych. Bardzo często osoby stawiające pierwsze kroki w e-commerce, rozpoczynają swoją przygodę od oprogramowania SaaS, jednak z czasem decydują się na inwestycję w platformę dedykowaną lub rozwiązanie open source-owe.

Zalety SaaS

Ukryty kod źródłowy - w przeciwieństwie do open source-ów, ryzyko ataku hakerów jest zdecydowanie mniejsze dzięki tajności kodu.

- w przeciwieństwie do open source-ów, ryzyko ataku hakerów jest zdecydowanie mniejsze dzięki tajności kodu. Zintegrowane środowisko sklepu z systemem CMS - w modelu SaaS sklep jest obsługiwany z poziomu panelu użytkownika, dodatkowo można w tym samym panelu prowadzić bloga.

- w modelu SaaS sklep jest obsługiwany z poziomu panelu użytkownika, dodatkowo można w tym samym panelu prowadzić bloga. Stałe wsparcie techniczne - częścią oferty SaaS jest support techniczny, który pomaga uporać się z problemami technicznymi.

- częścią oferty SaaS jest support techniczny, który pomaga uporać się z problemami technicznymi. Automatyczne aktualizacje - aktualizacje w zasadzie odbywają się bez wiedzy właściciela sklepu i nie skutkują niechcianymi awariami sklepu.

- aktualizacje w zasadzie odbywają się bez wiedzy właściciela sklepu i nie skutkują niechcianymi awariami sklepu. W pełni dostępny zestaw dodatków - właściciel sklepu może bez ograniczeń w ramach abonamentu czerpać z zasobów oferowanych przez dostawcę usługi.

- właściciel sklepu może bez ograniczeń w ramach abonamentu czerpać z zasobów oferowanych przez dostawcę usługi. Zerowy poziom wymaganych umiejętności technicznych - sklep tworzony głównie z myślą o osobach, które nie czują się samodzielne w świecie technologii cyfrowych.

Wady SaaS

Rozwiązanie płatne - nawet jeśli w pierwszym okresie rozliczeniowym abonament może wydawać się atrakcyjny, tak w kolejnych latach sklep oparty o SaaS przestaje być opłacalnym rozwiązaniem.

- nawet jeśli w pierwszym okresie rozliczeniowym abonament może wydawać się atrakcyjny, tak w kolejnych latach sklep oparty o SaaS przestaje być opłacalnym rozwiązaniem. Brak elastyczności - kod jest ukryty, przez co nie można go modyfikować. Sklep nie pozwala w sposób swobodny rozwijać swoich funkcjonalności.

- kod jest ukryty, przez co nie można go modyfikować. Sklep nie pozwala w sposób swobodny rozwijać swoich funkcjonalności. Najczęściej sklepy oparte o hosting współdzielony - SaaS nie daje możliwości wyboru hostingu. Najczęściej oferowane rozwiązanie jest mało wydajne, nie pozwala wydajnie obsłużyć wzmożonego ruchu na stronie.

- SaaS nie daje możliwości wyboru hostingu. Najczęściej oferowane rozwiązanie jest mało wydajne, nie pozwala wydajnie obsłużyć wzmożonego ruchu na stronie. Utrudniona migracja - dostawcy usług SaaS często nie są skorzy do pomocy przy eksporcie zawartości sklepu na inne platformy.

Platforma dedykowana – platforma szyta na miarę oczekiwań klienta

Chcąc w skrócie scharakteryzować sklepy oparte o platformy dedykowane, należałoby użyć określenia – kombajn łączący to co najlepsze w obu modelach – open source i SaaS, wzbogacony o indywidualne życzenia klienta.

Zalety platform dedykowanych:

Ukryty kod źródłowy - podobnie jak SaaS, platformy dedykowane są trudniejszym celem dla hakerów za sprawą ukrytego kodu źródłowego.

- podobnie jak SaaS, platformy dedykowane są trudniejszym celem dla hakerów za sprawą ukrytego kodu źródłowego. Wydajny hosting - platformy dedykowane są stawiane na serwerach o najlepszych parametrach - najczęściej hosting oparty o dyski SSD.

- platformy dedykowane są stawiane na serwerach o najlepszych parametrach - najczęściej hosting oparty o dyski SSD. Dedykowane wsparcie techniczne - Teoretycznie również w przypadku platform SaaS dostawca zapewnia support, jednak korzystając z platformy dedykowanej jest się klientem, którego obsłudze jest przypisany wyższy priorytet.

- Teoretycznie również w przypadku platform SaaS dostawca zapewnia support, jednak korzystając z platformy dedykowanej jest się klientem, którego obsłudze jest przypisany wyższy priorytet. Pełna kontrola aktualizacji systemu i hostingu - dużą zaletą jest możliwość samodzielnego zarządzania wszelkiego rodzaju aktualizacjami.

- dużą zaletą jest możliwość samodzielnego zarządzania wszelkiego rodzaju aktualizacjami. Elastyczne rozszerzanie funkcjonalności - za sprawą modułowego modelu budowy, integracja dodatkowych rozszerzeń odbywa się w pełni kontrolowany sposób. W przypadku niezgodności komponentów, support techniczny jest w stanie doprowadzić do kompatybilności kodu.

- za sprawą modułowego modelu budowy, integracja dodatkowych rozszerzeń odbywa się w pełni kontrolowany sposób. W przypadku niezgodności komponentów, support techniczny jest w stanie doprowadzić do kompatybilności kodu. Łatwy Import/Export - kolejny element, który za sprawą dedykowanego supportu odbywa się bezproblemowo.

Wady platform dedykowanych:

Rozwiązanie płatne - należy jednak zaznaczyć, że często koszty takich platform są porównywalne do ceny jaką trzeba ponieść za platformę SaaS, przy czym gwarantowane korzyści zdecydowanie przewyższają możliwości tej drugiej.

- należy jednak zaznaczyć, że często koszty takich platform są porównywalne do ceny jaką trzeba ponieść za platformę SaaS, przy czym gwarantowane korzyści zdecydowanie przewyższają możliwości tej drugiej. Dłuższe wdrożenie - z uwagi na bogaty zestaw funkcjonalności, wdrożenie platformy zajmuje więcej czasu, niż postawienie sklepu na WooCommerce.

Open Source SaaS Platforma Dedykowana Rozwiązanie Bezpłatne Płatne Płatne Modyfikacje W pełni modyfikowalne Modyfikacje za opłatą Modyfikacje za opłatą Integracje Tak Tak Tak Import/eksport danych Tak Utrudnienia Tak Support i wsparcie programistyczne Nie Tak Dedykowane Kod źródłowy Publiczny Ukryty Ukryty Dodatki Tak Tak Tak Rozszerzenia funkcjonalności Tak Tak Tak Wdrożenie oprogramowania Standardowe Standardowe Dłuższe Hosting Opcjonalny Współdzielony Wydajny Aktualizacja systemu, hostingu Tak Tak, za opłatą Tak Obsługa systemu Podstawowa Podstawowa Zaawansowana

(szkolenie z obsługi sklepu)

Podsumowując, w przypadku każdego rodzaju oprogramowania można wskazać pewne mocne i słabe strony. Nie sposób jednak nie zauważyć, że rozwiązania SaaS mogą być dobrym pomysłem dla osób mało świadomych specyfiki branży e-commerce, zaś platformy dedykowane będą raczej propozycją dla osób aspirujących do prowadzenia handlu z prawdziwego zdarzenia – w pełni skalowalnego, pozwalającego dynamicznie reagować na zmieniające się otoczenie rynkowe.

Oprogramowanie e-commerce Open Source czy SaaS?

Oprogramowanie e-commerce Open Source czy SaaS?

Który z typów oprogramowania sklepu internetowego wybrać na start? Czym się różnią SaaS i Open Source? Poznaj wady i zalety każdego z nich i podejmij decyzję świadomie – tak, by była dla Ciebie jak najkorzystniejsza!

Co to jest sklep internetowy SaaS?

Sklep internetowy SaaS to sklep na abonament, dostarczany jako usługa (Software as a Service). Oznacza to, że w zamian za comiesięczną opłatę otrzymujesz wszystko, co potrzebne do prowadzenia sklepu + pełną opiekę techniczną.

Jednym z najpopularniejszych na polskim rynku e-commerce oprogramowań SaaS jest Sky-Shop.pl.

Zalety oprogramowania SaaS

1. Natychmiastowe uruchomienie sklepu

W oprogramowaniu SaaS wszystkie funkcje i integracje są przygotowane i gotowe do użytku. Do ich uruchomienia wystarczy wprowadzenie swoich danych. Właśnie dlatego w pełni działający sklep jesteś w stanie uruchomić nawet w kilka godzin.

Ma to ogromne znaczenie dla osób przenoszących sprzedaż z offline do online, a także tych, które chcą zaprezentować swój produkt przed sezonem sprzedażowym.

2. Samodzielna obsługa sklepu bez wiedzy technicznej

Budowa oprogramowania abonamentowego sprawia, że z jego założeniem i obsługą poradzisz sobie samodzielnie, bez wiedzy technicznej. Wprowadzanie zmian jest intuicyjne, a efekty są widoczne natychmiast – po ich zapisaniu.

3. Aktualizacje i rozwój oprogramowania w ramach abonamentu

Nad oprogramowaniem SaaS codziennie czuwa zespół specjalistów. Właśnie dlatego Twój sklep internetowy codziennie zyskuje nowe funkcje i aktualizacje.

Dzięki temu nie musisz przejmować się zmianami zachodzącymi w systemach zewnętrznych (np. Allegro), a Twój sklep zawsze działa bez zarzutu.

4. Nielimitowany dostęp do pomocy technicznej

Oprogramowanie dla sklepu internetowego typu SaaS zawsze udostępnia pomoc techniczną. W Sky-Shop jest ona naprawdę rozbudowana i obejmuje:

instrukcje w formie wideo i tekstowej;

opis działania funkcji dostępny pod znakami zapytania w panelu sklepu;

zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla klientów platformy;

pomoc doradców w formie mailowej i telefonicznej, w dni robocze od 8:00 do 18:00.

5. Warunki RODO spełnia platforma

Zakładając sklep na platformie SaaS nie musisz martwić się o techniczne kwestie RODO! Mowa tu zarówno o zabezpieczeniu sklepu oraz serwerów, jak i obowiązkowych funkcjach dotyczących cookies i udzielanych zgód marketingowych.

6. Wszystkie funkcje oprogramowania dostępne przed zakupem

Stawiając na sklep internetowy SaaS nie kupujesz kota w worku. Wszystkie funkcje, integracje i pomoce są dostępne podczas bezpłatnego okresu testowego. To czas, w którym poznasz oprogramowanie i zdecydujesz, czy odpowiada Twoim potrzebom.

Wady oprogramowania SaaS

1. Kosztowne lub niemożliwe modyfikacje indywidualne

Platformy typu SaaS nie udostępniają pełnego kodu źródłowego. Właśnie z tego względu nie wszystkie zmiany, jakich chcesz dokonać będą możliwe. Należy zaznaczyć, że nie jest to równoznaczne z brakiem elastyczności! Niestandardowe funkcje możesz wprowadzić m.in. przy pomocy:

CSS;

wydzielenia dostępu do FTP;

API.

W praktyce dostępne rozwiązania pozwalają na wdrożenie w życie większości pomysłów, a nawet wykonanie dodatkowych integracji z systemami zewnętrznymi.

2. Opłaty cykliczne

Jak sama nazwa wskazuje – oprogramowanie abonamentowe wiąże się z opłatami cyklicznymi. Dużą zaletą jest fakt, że płacąc za oprogramowanie z góry np. na rok można zazwyczaj liczyć na niższą cenę bądź inne bonusy.

Dla kogo jest sklep internetowy typu SaaS?

Dla wszystkich, którzy chcą się skupić na sprzedaży i rozwoju sklepu, a nie kwestiach technicznych;

dla sklepów, które nie potrzebują indywidualnych, niestandardowych rozwiązań;

dla przedsiębiorców, którzy chcą uruchomić sprzedaż w sieci szybko i sprawnie.

Co to jest sklep internetowy Open Source?

Sklep internetowy Open Source to sklep wykorzystujący bezpłatne oprogramowanie o otwartym kodzie źródłowym. Oznacza to, że właściciel sklepu samodzielnie tworzy lub kupuje dodatki w postaci integracji z kurierami, płatnościami, kanałami sprzedaży itp. Odpowiada także za dobór odpowiedniego hostingu oraz rozwój funkcji sklepu.

Przykładowymi oprogramowaniami typu Open Source dla sklepów internetowych są m.in. WooCommerce (wtyczka do WordPress), Magento, PrestaShop.

Zalety oprogramowania Open Source

1. Darmowa instalacja na serwerze

Sama instalacja oprogramowania na serwerze jest darmowa i możliwa nawet z poziomu panelu dostawcy hostingu. Należy jednak pamiętać, że Open Source to swego rodzaju szkielet. Pełną funkcjonalność sklepu internetowego uzyskasz po instalacji dodatkowych, często płatnych wtyczek.

2. Możliwość niemal dowolnej modyfikacji

Dostęp do kodu źródłowego oprogramowania Open Source daje szerokie możliwości modyfikacji. Odpowiednio wysoki budżet oraz współpraca z ekspertem pozwoli Ci wdrożyć niemal każdy pomysł na funkcję.

3. Brak stałych opłat

Korzystanie ze sklepu internetowego opartego o oprogramowanie Open Source nie wiąże się ze stałą, miesięczną opłatą. Wydatki ponosisz głównie wtedy, gdy coś zmieniasz. Do stałych kosztów należeć będzie przede wszystkim opłata za serwer, płatne wtyczki i ewentualne administrowanie sklepem.

4. Dostęp do szerokiej gamy specjalistów

Jedną z większych zalet oprogramowania Open Source jest jego popularność. Jej skutkiem jest dostęp do szerokiej gamy specjalistów zajmujących się rozwojem, aktualizowaniem i modyfikacjami sklepów.

Mogą to być zarówno agencje interaktywne, jak i freelancerzy.

Wady oprogramowania Open Source

1. Uruchomienie i obsługa wymaga wiedzy technicznej

Instalacja oprogramowania Open Source i jego uruchomienie wymaga posiadania przynajmniej podstawowej wiedzy technicznej. Na kolejnych etapach – przy dodawaniu nowych funkcji, rozbudowie i aktualizacjach przydadzą się większe umiejętności.

2. Potencjalny brak bezpieczeństwa

Dostęp do kodu źródłowego oprogramowania Open Source ma każdy, co może zwiększać jego podatność na zmasowane ataki. Twoją uwagę powinny przykuć także wtyczki, które niejednokrotnie z uwagi na luki w zabezpieczeniach stają się furtką do włamania. W przypadku oprogramowania Open Source to Ty w pełni odpowiadasz za bezpieczeństwo danych Twoich klientów.

3. Sam dobierasz wtyczki i dbasz o ich kompatybilność

Jak wiesz, oprogramowanie Open Source to dopiero szkielet do budowy funkcjonalnego sklepu. W tym modelu samodzielnie dobierasz wtyczki od różnych dostawców, sprawdzasz ich wzajemną kompatybilność i dbasz o aktualizacje.

4. Brak wsparcia technicznego

Otwarte oprogramowanie wiąże się z brakiem wsparcia ze strony konkretnej, tworzącej je firmy, ponieważ budowane jest przez rozproszoną społeczność. Oznacza to, że w przypadku awarii lub problemów z obsługą pomocy musisz szukać na forach internetowych lub u firm zewnętrznych, które specjalizują się w danym obszarze.

Dla kogo jest sklep internetowy typu Open Source?

Dla sklepów internetowych potrzebujących niestandardowych rozwiązań;

dla przedsiębiorców chcących inwestować środki w budowanie sklepu od podstaw;

dla osób dysponujących wiedzą techniczną lub zespołem IT.

Gdzie założyć sklep internetowy?

To, gdzie założysz sklep internetowy powinno być podyktowane Twoimi realnymi potrzebami oraz zasobami (czasowymi, finansowymi i informacyjnymi).

Tabela porównuje wybrane aspekty omawianych typów oprogramowań. Zbiera informacje w jednym miejscu i pomoże Ci podjąć decyzję: Open Source czy SaaS?

Oprogramowanie SaaS (Sky-Shop.pl) Oprogramowanie

Open Source Wiedza techniczna Nie jest konieczna Niezbędna/zatrudnienie programisty Czas do uruchomienia Nawet kilka godzin, natychmiast po konfiguracji Do kilku/kilkunastu miesięcy Serwer (hosting) W cenie abonamentu Dodatkowo płatny,

do samodzielnego wyboru Integracje (hurtownie, marketplaces, kurierzy, płatności) Gotowe do natychmiastowego uruchomienia Dodatkowe moduły od firm zewnętrznych Wersja mobilna sklepu Gotowa, w wersji RWD Często dodatkowy projekt Aplikacja do zarządzania sprzedażą Dostępna na iOS i Android Brak. Dostępna jako dodatkowy produkt Aktualizacje sklepu W ramach abonamentu, nawet codziennie Wykonywane przez programistę na zlecenie Usuwanie usterek Natychmiastowe, bez dodatkowych opłat Po zauważeniu błędu, dodatkowo płatne Wprowadzenie zmian Samodzielne, proste. Zmiany są widoczne po ich zapisaniu Wymaga zlecenia zmian i ich wdrożenia Wsparcie techniczne Dostępne instrukcje oraz wsparcie mailowe i telefoniczne. Brak

Pamiętaj, że niezależnie od tego, czy wybierzesz sklep internetowy SaaS czy sklep internetowy Open Source, zawsze możesz zmienić oprogramowanie! Proces będzie wiązał się z dodatkową pracą i kosztami, ale nie jest niemożliwy. Właśnie dlatego jeszcze przed założeniem sklepu warto rozważyć wszystkie za i przeciw i wybrać oprogramowanie najlepiej dostosowane do aktualnych i najbliższych potrzeb.

Oprogramowanie, strony internetowe, systemy zarządzania (ISO) - Zielona Góra

W czasach kiedy oferowanie wysokiej jakości produktów i usług jest dobrem najważniejszym dla Klienta lecz nie wystarczającym do efektywnej sprzedaży ważną rolę w jego kreowaniu odgrywa marketing a mówiąc dokładniej reklama, która niezaprzeczalnie jest dźwignią handlu. W czasach kiedy biznes w dużej mierze przeniósł się do Internetu a większość decyzji biznesowy lub zakupowych zapada w oparciu o dobrze przygotowaną i zaprezentowaną ofertę dostępną na stronie internetowej, można jednoznacznie stwierdzić, że sieć stała się medium, które decyduje o istnieniu i rozwoju firmy.

Dobrze i nowocześnie zaprojektowana strona internetowa przy użyciu nowoczesnych rozwiązań technicznych może stać się najlepszą wizytówką firmy ale przede wszystkim jej bezpośrednią reklamą.

Firma chcąc prężnie działać na rynku, pozyskiwać i rozszerzać grupy docelowe Klientów a co najważniejsze generować zysk nie może pozwolić sobie na brak firmowej strony internetowej bo w myśl zasady „jak nie ma Cię w Internecie, to znaczy, że nie istniejesz”.

Specjalizujemy się w tworzeniu intuicyjnych stron internetowych oraz moilnych prezentujących najbardziej istotne aspekty działalności Twojej firmy. Strony internetowe tworzymy w oparciu o indywidualnie skomponowane projekty graficzne, które przed ostateczną realizacją podlegają zatwierdzeniu przez Klienta. W zależności od potrzeb tworzymy proste wizytówki lub złożone portale CMS, w których treść może edytować już bez naszego udziału uprawniony użytkownik.

Jak przebiega procedura projektowania i wdrażania strony internetowej:

Rozmowa z Klientem Rozmowa z Klientem jest pierwszym ale jakże istotnym etapem mający ogromny wpływ na wygląd, funkcjonalność i zawartość przyszłej strony internetowej. Opiekun Klienta dokonuje ustaleń w zakresie doboru kolorystyki, układu graficznego i motywu przewodniego jaki będzie dominował na stronie jak również technologii w której będzie ona wykonana. Na tym etapie jest ustalany również harmonogram prac oraz cena. Opracowanie i przygotowanie oferty Po zakończonych ustaleniach dotyczących strony spisywana jest zobowiązująca obie strony umowa. Umowa w swojej treści zawiera szczegóły dotyczące zakresu wykonywanych prac, terminu realizacji, ceny jak również wszystkie uwagi i wytyczne wniesione przez Klienta. Przygotowanie projektu graficznego Kolejnym etapem prac jest przygotowanie projektu graficznego strony w oparciu o sugestie i uwagi Klienta. Gotowy projekt graficzny strony przedkładany jest Klientowi do akceptacji w wyznaczonym umową terminie. W przypadku nie zaakceptowania projektu, nanoszone są zgodnie z zaleceniami poprawki do niego. Zatwierdzony projekt stanowi podstawę przejścia do kolejnego etapu tj. zaprogramowania strony. Zaprogramowanie strony Programowanie strony odbywa się bez udziału Klienta, lecz przy uwzględnieniu jego sugestii w zakresie użytej technologii, technicznych oraz niestandardowych rozwiązań. Po zaprogramowaniu strony jest ona powtórnie przedkładana do akceptacji Klientowi w przedmiotowym zakresie. Instalacja na serwerze Po zakończonym programowaniu, gotowa strona internetowa zostaje zamieszczona na wskazanym przez Klienta serwerze lub serwerze wykupionym w Firmie ANIBA Systems. W przypadku wykonania strony w technologii CMS czyli w systemie, w którym można zarządzać umieszczaną na stronie treścią, klient otrzymuje Login i hasło do panelu administracyjnego strony. Wprowadzenie treści Na życzenie Klienta pracownik firmy ANIBA Systems wprowadza w poszczególnych częściach menu - dostarczone informacje, treści, odpowiednie fotografie jak również inne indywidualne charakterystyczne dla firmy dane. System CMS (zarządzania treścią) daje Klientowi w każdym momencie, możliwość samodzielnej edycji i zamieszczonych na stronie treści. Szkolenie z obsługi zarządzania treścią umieszczaną na stronie Wykorzystany przy programowaniu strony system CMS, choć jest intuicyjny i prosty w obsłudze to ze względu na to, że Klient może mieć z nim pierwszy raz do czynienia wymaga krótkiego przeszkolenia w administrowaniu. Pracownicy Firmy na życzenie Klienta przeprowadzają instruktaż obsługi panelu administracyjnego nowo oddanej strony internetowej. Opublikowanie strony WWW Po zatwierdzeniu strony przez Klienta i wprowadzeniu odpowiednich na niej treści nadchodzi ostatni etap czyli publikowanie strony na wskazanym serwerze pod przypisaną do strony domeną. Zespoł ANIBA Systems zapewnia dla swoich Klientów w każdym momencie wsparcie techniczne w zakresie użytkowania, obsługi jak również aktualizacji oddanych do użytku stron internetowych.

Leave a Comment