Internet światłowodowy: do sieci z prędkością światła

by Randa Pawel

Internet za pośrednictwem światłowodów zapewnia znacznie szybszą transmisję danych w porównaniu z siecią kablową lub DSL. Od lat toczy się na ten temat wiele dyskusji, ale co właściwie za tym stoi? A jaki jest obecny stan w Niemczech?

Czym jest internet światłowodowy?

Jest to specjalna technologia transmisji danych, która jest znacznie szybsza niż konwencjonalne metody.

Czy w Niemczech jest już sieć światłowodowa?

Większość transmisji danych odbywa się już za pośrednictwem światłowodów. Jednak tylko kilka gospodarstw domowych jest wyposażonych w bezpośrednie połączenie światłowodowe.

Czy internet światłowodowy jest tego wart?

Na dłuższą metę zdecydowanie warto, ponieważ nasze zachowanie podczas surfowania wymaga coraz szybszego internetu. Jednak w tym celu wiele trzeba rozbudować.

zawartość

1. Światłowód zapewnia szybki Internet 1.1. Jak działa sieć światłowodowa

1.1. Jak działa sieć światłowodowa

2. Połączone linie światłowodowe i miedziane są standardem 2.1. FTTB & FTTH - przyszłość internetu światłowodowego

2.1. FTTB & FTTH - przyszłość internetu światłowodowego

3. Tak to wygląda obecnie w Niemczech 3.1. Rozbudowa połączeń światłowodowych

3.1. Rozbudowa połączeń światłowodowych

4. Zalety Internetu światłowodowego Podobne przedmioty:

Podobne artykuły:

1. Światłowód zapewnia szybki internet

Światłowody to tory wyścigowe do transmisji internetowej.

Niewiele jest dziedzin życia, które nie zostały jeszcze zdigitalizowane: streamujemy muzykę i filmy, robimy zakupy i bankowość online, przechowujemy gigantyczne ilości obrazów i danych w chmurze - komunikujemy się, pracujemy, uczymy się i odpoczywamy w cyfrowej świat. Oczywiście oznacza to, że podczas surfowania gromadzi się coraz więcej danych. Stare dobre połączenie DSL szybko osiąga swoje granice. Alternatywą jest internet światłowodowy.

Światłowód jest często określany jako cyfrowa przyszłość. Przez Internet z prędkością światła! To już nie jest wizja, ale już rzeczywistość. Przy szybkości transmisji danych do 1 Gbit/s można osiągnąć zupełnie nowe wymiary prędkości. Jednak tylko kilka gospodarstw domowych jest faktycznie podłączonych do sieci światłowodowej. Jest jeszcze długa droga, zanim całe Niemcy będą mogły skorzystać z dużej przepustowości.

1.1. Jak działa sieć światłowodowa

Włókno szklane to niezwykle cienka nitka wyciągnięta z roztopionego szkła. Nawet włos przy takim włóknie wygląda gigantycznie. Umożliwia transmisję danych za pomocą światła. W przeciwieństwie do impulsów elektrycznych, takich jak te stosowane w przypadku kabli miedzianych, w ten sposób dane mogą być przesyłane znacznie szybciej. I przy znacznie mniejszych stratach, ponieważ sygnały świetlne są znacznie mniej podatne na zakłócenia elektryczne lub magnetyczne.

Poszczególne włókna są wiązane i układane pod ziemią w postaci grubych kabli z włókna szklanego. Są one połączone ze sobą poprzez centrale przełączające, tworząc w ten sposób ogromną sieć światłowodową.

2. Połączone linie światłowodowe i miedziane są standardem

Do skrzynki rozdzielczej i dalej. Tutaj zwykle kończy się sieć światłowodowa – ciągnie się ona kablami miedzianymi.

Światłowody już teraz tworzą podstawowe ramy, za pomocą których dane są przesyłane na całym świecie. Jednak bardzo niewiele gospodarstw domowych ma bezpośrednie połączenie światłowodowe. Z reguły pewna odległość od linii światłowodowych do routera WLAN jest nadal pokryta kablami miedzianymi.

Standardem jest FTTC (Fiber-to-the-Curb), co oznacza połączenie światłowodowe z krawężnikiem. Kabel światłowodowy kończy się w rozdzielaczu, który jest podłączony do budynku użytkownika końcowego za pomocą przewodu miedzianego.

Ostatnie sto metrów dane muszą przejść wolniejszą miedzianą linią. Są to kable telefoniczne (DSL) lub kable koncentryczne telewizyjne (sieć kablowa). Możliwe są już prędkości transmisji do 300 Mbit/s przy pobieraniu i 100 Mbit/s przy wysyłaniu. Jednak szerokość pasma stale maleje wraz ze wzrostem odległości od skrzynki rozdzielczej.

Różnica między DSL a VDSL

Dzięki DSL wszystkie dane są przesyłane liniami miedzianymi. To, co kiedyś było uważane za szybkie rozwiązanie, jest teraz nieaktualne. W przypadku VDSL dane są już przynajmniej przesyłane światłowodem do dystrybutora (FTTC), a tylko na ostatnich kilku metrach za pośrednictwem miedzi.

2.1. FTTB & FTTH - przyszłość internetu światłowodowego

Lepiej więc, jeśli kabel światłowodowy dobiegnie bezpośrednio do budynku. Ten przypadek nazywa się FTTB (ang. fiber-to-the-building). Budynek jest więc bezpośrednio podłączony do sieci światłowodowej. W tym przypadku dane muszą przebyć tylko bardzo niewielką odległość liniami miedzianymi od piwnicy do routera. Oznacza to, że możliwa jest już znacznie większa szybkość transmisji.

Najważniejszą klasą jest jednak FTTH (Fiber-to-the-Home). Tutaj połączenie światłowodowe rozciąga się bezpośrednio do domu użytkownika. Jest to jednak niezwykle rzadkie i można je znaleźć tylko w nowych obszarach zabudowy lub w kilku podstawowych renowacjach. Te gospodarstwa domowe radzą sobie całkowicie bez kabli miedzianych, a tym samym korzystają z nieprzerwanego szybkiego Internetu.

3. Tak to wygląda obecnie w Niemczech

Zasadniczo większość sieci kablowej w Niemczech składa się już z włókien szklanych. Jednak w większości przypadków obejmują one tylko stację rozdzielczą, a nie użytkownika w mieszkaniu. Nieco ponad 4 miliony gospodarstw domowych teoretycznie ma obecnie dostęp do bezpośredniego łącza światłowodowego. Jednak niektóre z tych punktów dostępowych są nadal nieużywane, ponieważ wiele gospodarstw domowych nadal korzysta z połączenia DSL lub kablowego.

Z pewnością minie trochę czasu, zanim sieć światłowodowa zostanie rozbudowana w całych Niemczech i korzysta z niej większość internautów. Na dłuższą metę jednak nie da się obejść Internetu światłowodowego i wszystkie obecne technologie z FTTC są tylko tymczasowymi rozwiązaniami.

3.1. Rozbudowa połączeń światłowodowych

Rozwój kabli światłowodowych jest obecnie dość powolny. Zwłaszcza na obszarach wiejskich.

Problem w tym, że rozbudowa kabli światłowodowych jest bardzo kosztowna i czasochłonna. Dlatego właśnie dostawcy sieci starają się obecnie jak najdłużej korzystać z linii miedzianych. Dodatkowo niektórzy spekulują, że LTE, czyli transmisja danych drogą radiową, może w pewnym momencie sprawić, że układanie kabli będzie zbędne.

Zwłaszcza Telekom przyspieszył rozwój Internetu światłowodowego. Ale także niektórzy mniejsi regionalni dostawcy chcą przyspieszyć rozbudowę sieci światłowodowej. Niemniej jednak zawsze się zatrzymuje. Wynika to głównie z faktu, że w przypadku VDSL dla większości użytkowników dostępna jest wystarczająca prędkość transmisji. Dlatego często brakuje zainteresowania szybszymi liniami.

Ponadto prace inżynieryjne wymagane do ułożenia kabli światłowodowych są bardzo drogie, a także wymagają dużego nakładu pracy w gęsto zaludnionych miastach. Tak więc zarówno konflikty interesów, jak i przyczyny ekonomiczne odgrywają rolę w ekspansji.

4. Zalety internetu światłowodowego

Dostęp do Internetu za pomocą światłowodu jest możliwy tylko wtedy, gdy istnieje połączenie światłowodowe z domem - lub jeszcze lepiej z mieszkaniem. Jednak sam dostęp nie wystarczy. Potrzebna jest również odpowiednia taryfa światłowodowa oraz niezbędny sprzęt (modem światłowodowy). Taryfy są oferowane przez wszystkich dostawców Internetu, którzy również sprzedają DSL i inne.

Dostępność łącza światłowodowego możesz sprawdzić w swoim miejscu zamieszkania w Telekom.

Oprócz niezwykle szybszych prędkości pobierania i wysyłania, światłowód oferuje wiele zalet:

Jest mało podatny na błędy, ponieważ nie jest zakłócany przez sygnały elektryczne.

Brak strat transmisji na duże odległości lub gdy wielu użytkowników korzysta z niej w tym samym czasie.

Nie ma prawie żadnych rozbieżności między zarezerwowaną a rzeczywistą przepustowością.

Światłowód jest również wyjaśniony ponownie w następującym filmie na YouTube:

30 ocen

Podobne artykuły:

LTE vs 4G - jaka jest różnica?

Co to jest sieć WAN? Wyjaśnienie sieci rozległej

Co to jest 5G? Wyjaśnimy Ci wszystko na temat ...

Przepustowość Internetu: kto potrzebuje ile?

Co oznacza NFC? Powiemy ci

Krótko mówiąc: czym jest tunel DS-Lite?

Aktywuj Android Beam i przesyłaj dane

Co to jest USB-C Wyjaśniamy to

Krótko mówiąc: czym jest domena?

Krótko mówiąc: co to jest adres IP?

Leave a Comment